Klaus: Být v jádru EU znamená být satelitem Německa či dokonce jeho součástí

Česká republika a EU

Klaus: Být v jádru EU znamená být satelitem Německa či dokonce jeho součástíNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Podle bývalého prezidenta Václava Klause by se měla témata o budoucím směřování České republiky v Evropě stát diskutovanými před nacházejícími volbami do Poslanecké sněmovny. Klaus na svém webu rozebírá různé možnosti budoucnosti Česka na kontinentu, o nichž diskutoval i v pořadu XTV s předsedou strany Realisté Petrem Robejškem.

Podle Václava Klause je zvláštností České republiky to, že „po celé tisíciletí řeší problém přežití malé země, která je sousedem kontinentálního hegemona Německa“. V souvislosti s tím prezident nabízí několik variant, jak by se ČR měla „chovat vůči velkému sousedovi“ a v jakém postavení vystupovat.

Pro Klause je „zcela nerealistická“ představa Evropské unie, v níž by každý stát měl rovnovážné postavení. To by podle Klause zrušilo hegemoniální postavení Německa. “Dnešní Evropská unie je nerovnovážným seskupením. Představa, sen či iluze, že členství v Evropské unii zlikviduje náš problém, problém malé země nacházející se vedle země velké, a argumentace, že vstupujeme do Evropské unie právě proto, abychom tohoto dosáhli, se ukázala být zcela mylná. Přesto se představy takovéto idylické Evropy (či EU) mnozí lidé u nás nechtějí vzdát,“ komentoval Klaus na svých webových stránkách.

Další otázkou, kterou se Klaus zabývá, je, zda má být Česká republika v „tvrdém jádru EU“. To nyní chce doporučit právě premiér Bohuslav Sobotka budoucí vládě. „To není nic jiného, než varianta stát se satelitem či dokonce součástí Německa. Je třeba jasně říci, že otázka naší účasti v tzv. tvrdém jádru EU je otázkou bytí a nebytí České republiky, resp. smysluplnosti či nesmysluplnosti nastolení tématu českých národních zájmů. Ty se nebudou realizovat tím či oním dílčím hlasováním uvnitř EU,“ myslí si bývalý prezident.

Jako variantu k EU pro diskuzi pak Klaus nabízí i jiné uskupení zemí, „s nimiž by bylo možné vytvořit menší než celokontinentální integrační seskupení“. Podle exprezidenta je škoda, že před více než čtyřiceti lety zanikla EFTA (Evropské sdružení volného obchodu). Ta podle něj už ale nejspíš nemá šanci na znovuobnovení.

Naopak spolupráci s Ruskem Václav Klaus vylučuje. „Už bychom se konečně měli začít chovat na základě vědomí, že těsná vazba k Rusku v druhé polovině dvacátého století byla ojedinělou, neopakovatelnou epizodou našich dějin. Rusko není naším sousedem, nic si od něj není třeba slibovat, ale není třeba se ho ani bát (a už vůbec ne zneužívat tuto obavu k vnitropolitické manipulaci),“ dává bývalý prezident najevo to, že by se podle něj Česká republika měla dívat spíše jiným směrem.

Václav Klaus o svých myšlenkách ohledně budoucího směřování EU mluvil podrobněji v diskuzním pořadu televize XTV, jehož hostem byl i Petr Robejšek (Realisté) a vyzývá, aby se právě o tom vedla předvolební diskuze.

Čtěte také: Klaus dostal v Polsku cenu, vyzval k nové sametové revoluci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články