‚Jsou prostě dobré.‘ Babišova MFD chválí Babišovy párky ze separátu

‚Jsou prostě dobré.‘ Babišova MFD chválí Babišovy párky ze separátuNOVÉ
Domov

Divize pomáhá divizi

kn Echo24

Drůbeží párky testoval, nebo přesněji degustoval ve své úterní příloze deník Mladá fronta Dnes, který patří do mediální divize koncernu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Hned polovina testovaných výrobků přitom pocházela od Babišových firem a obsadily také nejvyšší příčky.

Vítězem testu se staly párky pro děti značky Bilbo vyrobené ze 70 procent masa od Kosteleckých uzenin. Kontroverze mezi lidmi na sociálních sítích vyvolalo spíše ale obsazení druhé příčky. Na té se totiž umístily kuřecí párky Klausovky, které jsou vyrobeny ze separátu a kůží. Přestože odborníci „kvalitu“ strojně oddělených zbytků masa od kostí pomluvili, podle novin jsou párky značky Vodňanské kuře „prostě dobré“.

Přizvaní experti na potraviny v testu Mladé fronty Dnes hodnotili párky ze separátů „většinou“ negativně. Podle nich jsou suché a nemají příliš masovou chuť. Navíc mají „díky strojně oddělenému masu zvláštní gumovitou konzistenci, která je jen různě ochucená.“

Přesto deník argumentuje tím, že podle výrobců separát není žádný odpad a aspoň se tím zužitkují zbytky masa, které zůstávají na kostech. Přiznává alespoň, že hlavní důvod používání separátu zůstává však ekonomický, tedy levnější náklady.

‚Lidé jsou na separát zvyklí‘

Jak to ale, že na druhém místě skončily Klausovky ze separátu? Redakce uvádí, že netestovala jen kvalitu, ale i chuť. A může proto doporučit právě i výrobek ze zbytkového masa. „Nelze říct, že všechny párky ze strojně odděleného masa chutnají špatně,“ napsal deník, podle kterého to degustace potvrdila.

„Nejlépe chutnaly Kuřecí párky pro děti Bilbo (216 Kč/kg), které obsahují 70 % masa a staly se i celkovým vítězem testu. V chuťovém hodnocení však hned za nimi skončily třikrát levnější Klausovky ze separátů a kůží,“ dodaly noviny.

Odborník Státní zemědělské a potravinářské inspekce Miroslav Ficenec, který se testu účastnil, na složení žebříčku reagoval slovy: „Lidem, kteří jsou zvyklí na kořeněné výrobky ze separovaného masa, budou vyhovovat více než ty, které jsou vyrobeny z masa, ale nemají tak výraznou chuť.“

Ve spolupráci s Potravinářskou komorou ČR deník Mladá fronta Dnes testoval chuť celkem dvanácti párků od různých výrobců, různé ceny i kvality. Polovinu z nich přitom tvořily párky buď výrobce Vodňanské kuře, nebo Kostelecké uzeniny, které spadají pod koncern Agrofert.

Čtěte také: Babišovi uhořelo 23 tisíc kuřátek

‚Protesty? Pohekávání bláznů.‘ Babišův bulvár hájí Alexandrovce