1 Ruská delegace ve Štrasburku

Rusové opouštějí Radu Evropy. Berou prý žárovky a toaleťáky

, NOVÉ

Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve středu většinou hlasů potvrdilo bojkot ruské delegace a prodloužilo odebrání jejích hlasovacích práv do dubna. Ruští poslanci nyní navíc nesmějí být zastoupeni v ústředních orgánech shromáždění. Podle ukrajinského serveru Obozrevatel.com se jejich odchod neobešel bez skandálu, ruští zástupci s sebou zpátky domů berou žárovky a jiné vybavení svých štrasburských kanceláří.

Ruští poslanci na výsledky hlasování reagovali mimořádně podrážděně. Oznámili, že na bojkot odpoví "kardinálními akcemi". Ještě než došlo k jejich politické realizaci, měli se zástupci Ruska uchýlit k poněkud nemístnému a skandálnímu činu. Ze svých kanceláří a společných prostor si měli odnést nejrůznější vybavení.

 

„Musel jsem se smát i brečet. Než za sebou po středečním jednání Parlamentního shromáždění zabouchli ruští poslanci naštvaně dveře, stihli ještě v rychlosti vše vybílit,“ cituje Obozrevatel.com facebookový příspěvek novináře Igora Ticholaze. „Ukradli kancelářské vybavení jako pera, tužky, papíry, sešívačky a šanony, z některých míst vzali i žárovky nebo toaletní papíry a mýdlo ze záchodů.“

Ticholaz se odvolává na vysoké zástupce Parlamentního shromáždění Rady Evropy, kteří dle jeho slov „nic podobného nikdy neviděli“.

Šéf zahraničního výboru Státní Dumy Alexej Puškov agentuře TASS řekl, že ruští poslanci s okamžitou platností pozastavují svou činnost v Parlamentním shromáždění až do konce roku. 

Proti Rusku hlasovala valná většina přítomných

Pro zbavení hlasovacích práv zvedlo ruku 148 přítomných, proti bylo 64. Poslanci také přijali rezoluci, která Moskvu důrazně žádá o propuštění ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové. Ruská justice ji vězní kvůli údajné odpovědnosti za smrt ruských novinářů na východní Ukrajině. Savčenkovou, která obvinění odmítá a trvá na tom, že byla unesena, by ruská justice měla propustit během 24 hodin, uvádí se v rezoluci Parlamentního shromáždění.

Čtěte také: 'Jsem odhodlaná zemřít.' Pilotka Savčenková hladoví už měsíc

„Chci zdůraznit, že dosud jsme nepřipouštěli možnost odchodu z Rady Evropy jako takové, ale po rozhodnutí Parlamentního shromáždění je taková možnost na pořadu dne,“ prohlásil Puškov.

Pokud jde o osud Savčenkové, vyhlídky na její okamžité propuštění jsou podle všeho mizivé. Puškov oznámil, že ruská delegace odvolává své nedávné rozhodnutí umožnit návštěvu evropských poslanců v moskevské vazební věznici, kde je letkyně vězněna a kde už přes 40 dní drží protestní hladovku. „Protože s kontakty s Parlamentním shromážděním končíme, o žádných návštěvách nelze mluvit," řekl ruský poslanec. 

Čtěte také: 'Západní Německo anektovalo NDR'. Rusko zvažuje odvetu za Krym

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.