Šéfem Svobodných znovu Mach. Do voleb chce se Soukromníky

Hampl stranu opustil

Šéfem Svobodných znovu Mach. Do voleb chce se SoukromníkyNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Do krajských a poté i sněmovních voleb povede Stranu svobodných občanů její staronový předseda Petr Mach. Europoslanec, který je v čele Svobodných už od jejich vzniku v roce 2009, získal přes 65 procent hlasů. Po volbě stranu opustil sociolog Petr Hampl, který měl s Machem dlouhodobé spory kvůli otázce islámu. Pro nadcházející volby se Svobodní chtějí spojit se Stranou soukromníků.

Výsledek týden dlouhé elektronické volby není žádným velkým překvapením. Mach získal 65,7 procenta hlasů a bez problémů tak dokráčel k další obhajobě předsednického křesla. Tentokrát poprvé měl Mach i protikandidáty.

Nejvážnější z nich, sociolog Petr Hampl, ale souboj s Machem vypustil a od straníků získal 13,1 procenta hlasů. Hned poté splnil svůj slib a ze strany odešel.

„První reakcí je nesmírná úleva. Svobodní už nejsou můj problém. Opakuji prognózu, podle níž v parlamentním volbách v roce 2017 získají méně než 1% a bývalé voliče Svobodných si rozdělí Blok proti islámu a Valentovi Soukromníci. Dál nemám chuť tu stranu komentovat ani se k ní jakkoliv vyjadřovat. Před chvílí jsem panu předsedovi Machovi oznámil ukončení členství ve straně,“ oznámil Hampl v pondělí na svém Facebooku. Své další kroky chce zveřejnit ještě do konce týdne, dá se ale očekávat, že se více zapojí do práce v Bloku proti islámu. Právě k posílení spolupráce s tímto uskupením Hampl Svobodné opakovaně vybízel.

Proti ekonomické regulaci i povinným kvótám

Podle Macha Hamplův odchod přispěje k ukončení sporů ve straně, která by se měla začít soustředit na krajské volby v příštím roce. Do těch by Svobodní mohli jít společně se Stranou soukromníků, jejímž nejznámějším zástupcem je první muž českého hazardu Ivo Valenta. Jak v pondělí prozradil Mach, o možné spolupráci už jedná.

Svobodní budou pod Machem i nadále zastávat ekonomický liberalismus. Strana dlouhodobě brojí proti přílišné regulaci, naposledy například proti zavádění elektronické evidence tržeb. Mach naopak navrhuje mimo jiné zrušení DPH u potravin nebo zavedení jednotné základní sazby této daně na 15 procentech. Svobodní také odmítají povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Mach, který je od loňského roku europoslancem, ještě čeká na jména svých čtyř místopředsedů. Ti budou známí začátkem prosince.

Čtěte také: Hampl vyklízí pozice Machovi. Na sněm Svobodných nepřišel

Boj o moc u Svobodných: budou stranou proti islámu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články