1 Zjištění ruských vědců

Exploze tisíckrát silnější než v Čeljabinsku? Asteroid míří k Zemi

,

Ruští vědci zjistili, že se k Zemi přibližuje asteroid o přibližné velikosti 370 metrů. Pokud naši planetu zasáhne, exploze by mohla být až tisíckrát silnější než v případě čeljabinského meteoru v roce 2013. Ke střetu by ale podle astronomů mohlo dojít nejdříve za šest let. O objevu vědců informoval ruský server RT.

Asteroid je na své oběžné dráze vzdálený od Země zhruba čtyři a půl milionu kilometrů. To je přibližně dvanáctkrát víc, než je od naší planety daleko Měsíc. Jeho existenci zaznamenal dalekohled, který se nachází u města Kislovodsk v podhůří Velkého Kavkazu. Ruští astronomové z Lomonosovy univerzity v Moskvě pojmenovali těleso 2014 UR116.

Vesmírný objekt se blíží k Zemi, ale jeho přesnou dráhu lze odhadovat jen obtížně, protože na ni má vliv kombinace nejrůznějších faktorů. Trasu asteroidu může ovlivnit například gravitace Marsu a Venuše. Podle Victora Shora z Institutu aplikované astronomie by ke střetu s naší planetou mohlo dojít nejdříve za šest let. Vědec to řekl ruské agentuře Interfax.

Ruští vědci předali zjištěné údaje o objektu kolegům v americkému středisku Minor Planet Center, které se zabývá sběrem dat o asteroidech. Astronomové se nyní pokusí zpřesnit odhady, kam vesmírné těleso nakonec zamíří.

Čtěte také: Proč vyhynuli dinosauři? Měli i kus smůly, míní vědci

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.