1

Jediný stát porušující práva žen? Izrael, zní z OSN

, NOVÉ

Témata:

Pouze jeden stát ze všech 193 členských zemí OSN porušuje práva žen – Izrael. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou v pátek předložila Komise pro postavení žen při OSN. Výsledky Komise, v jejímž předsednictví sedí Írán nebo Súdán, Izrael označil za pokrytectví a zaujatost.

V dokumentu „Postavení a pomoc palestinským ženám“ dostal Izrael výtku za okupaci Západního břehu, která zapříčinila „vysoký stupeň nezaměstnanosti a chudoby mezi místními Palestinci, především ženami“, uvádí izraelský zpravodajský portál Ynetnews. 

„Palestinské ženy a dívky stále čelí značným obtížím v přístupu k základním službám, zdravotní, psychické a sociální péči, k vodě a kanalizaci, orgánům spravedlnosti i ekonomickým příležitostem,“ stojí v dokumentu.

Jedná se o vůbec jediný text z celkem devíti dokumentů závěrečné zprávy, který komentuje situaci v jednom konkrétním státě. Místo toho, aby řešil genderovou problematiku, se však z velké části týká pouze izraelsko-palestinské otázky.

Ani Sýrie, ani Súdán. Pouze Izrael

Zprávu odmítlo izraelské ministerstvo zahraničí s tím, že je to pouze další důkaz pokrytectví od členských států OSN. Proti výsledkům komise se ozval také izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor. „Jsem hrdý, že mohu říct, že Izrael je v oblasti ženských práv příkladem pro ostatní. Jsme si vědomi, že zrovnoprávněné ženy jsou základem prosperujících společností,“ řekl. Připomněl, že ženy v Izraeli zastávají přední místa v čele ústavního soudu, centrální banky nebo armádního velení.

Čtěte také: Izrael, to je nejlepší reklama na demokracii vůbec

Výsledky Komise pro postavení žen při OSN odmítla také přední lidskoprávní odbornice a aktivistka Anne Bayefsky. „Ne Sýrie, kde armádní síly opakovaně používají znásilňování a jiné sexuální násilí, stejně jako mučení žen, jako jednu z taktik vedení války. Ne Saúdská Arábie, kde jsou ženy fyzicky trestány, když nenosí vhodný oděv. Ne Súdán, kde není zakázáno domácí násilí a kde není stanovena věková hranice pro pohlavní styk,“ uvedla Bayefsky a jmenovala další země, kde jsou práva žen hrubě porušována.

„Popravdě neexistuje možnost, že by Komise kritizovala Írán, protože Írán je jejím členem. Súdán, jehož prezident byl obviněn z genocidy a zločinů proti lidskosti, je v současnosti místopředsedou této Komise,“ dodala.

Čtěte také: Obama: Chceme Palestinu, jinak změníme politiku vůči Izraeli

Zpráva, která vyvolala izraelskou kritiku, naopak nijak nebrala v potaz porušování ženských práv uvnitř samotné palestinské komunity. Přitom mezi Palestinci dodnes přetrvávají vraždy ze cti, uvádí Ynetnews. Situací ženských práv na území Palestiny se dříve zabývalo samo OSN. Například v roce 2013 Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě zrušil Gaze plánovaný maraton, protože vládnoucí hnutí Hamas zakázalo ženám účastnit se závodu.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.