1

Průlom: Škola popírala šikanu, teď musí platit odškodné

Základní škola v Hostivici musí svému bývalému žákovi zaplatit 50 tisíc korun za to, že se vedení školy snažilo utajit jeho šikanu. Rozhodl o tom pražský krajský soud. Ředitel školy Josef Mareš se chce proti rozsudku odvolat, informoval Radiožurnál. Šikana je vážný problém, který ohrožuje až pětinu dětí.

Incident se stal v roce 2009. Chlapec tehdy chodil do čtvrté třídy a odjel na školu v přírodě. Po návratu byl podle jeho matky uplakaný a nekomunikoval. Nakonec prý řekl, že mu spolužáci stáhli kalhoty a jeden z nich ho znásilnil. Přímo tento čin sice prokázán nebyl, ale o jisté formě šikany prý pochyb není. ,,Jednalo se o takovou tu standardní šikanu, kdy ho dlouhodobě ponižovali a mlátili. Nic dalšího prokázáno nebylo,“ uvedl soudce.

Vedení školy nejdříve tři své žáky potrestalo důtkou. Když byl ale případ zveřejněn, začala škola šikanu popírat. ,,Jednala rozporně s tím, jak začala jednat na začátku. Došlo tam k jakémusi obratu o 180 stupňů. Zřejmě předpokládali, že se to vyřeší školními tresty a dál se o tom nebude mluvit,“ řekl soudce.

Ředitel Mareš Radiožurnálu řekl, že rozsudek si zatím vyslechl jen od předsedy soudu, v písemné formě škole doručen nebyl. ,,Pan předseda zde podle mého pohledu povýšil právo nad pravdu a spravedlnost,“ sdělil Mareš. Náměstek České školní inspekce Ondřeje Andrys uvedl, že rozsudek je precedentem, ke kterému budou přihlížet při dalších kontrolních aktivitách.

Co je šikana a kolika dětí se dotýká?

Šikana je jakékoliv chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat nebo zastrašovat druhé. Toto obvykle opakované užití násilí jedincem nebo skupinou je cílení na jedince či skupinu, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.

Šikana zahrnuje jak fyzické útoky, tak i útoky slovní jako jsou nadávky, pomluvy, vyhrožování či ponižování. Rovněž může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání. Projevuje si i v nepřímé podobě jako nápadné přehlížení a ignorování. Hlavní nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti jejího dlouhodobého působení a s tím souvisejícími následky v oblasti duševního a fyzického zdraví.

Šikanou je postiženo mezi 10 a 20 % dětí. Černější odhady mluví dokonce o 40 %. Ovšem záleží na tom, na základě jakých výzkumů jsou tato čísla postavena. Podle dalších výzkumů se šikana týká nejvíce dětí ve věku kolem 13 let.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.