1 Biskupská synoda

Vatikán by měl přijmout gaye, žádá skupina biskupů

NOVÉ

Skupina biskupů vyzvala Vatikán, aby přehodnotil svůj postoj k lidem s homosexuální orientací. Tito lidé mají „mnohé dary a vlastnosti, kterými mohou křesťanské společenství obohatit,“ stojí v předběžné zprávě, která vyšla v pondělí. Někteří to označují za zlomový okamžik. Konzervativnější skupiny dokument odsuzují jako „zradu“.

Několik biskupů nechce ve zprávě zpochybňovat dlouholetou opozici katolické církve vůči soužití osob s homosexuální orientací, přesto připouštějí, že tito lidé mají co nabídnout. „Aniž bychom popírali morální problémy, související se svazky homosexuálů, v některých případech jejich vzájemná pomoc ale může poskytnout cennou oporu v životě partnerů,“ stojí v dokumentu.

Monsignore Bruno Forte prohlásil, že by lidi s homosexuální orientací měla katolická církev přivítat, citovala jeho slova britská BBC.

Reakce na předběžnou zprávu, která vznikla v rámci biskupské synody ve Vatikánu, nejsou podle deníku The Washington Post jednotné. Někteří volají po další diskusi a upřesnění detailů. Konzervativnější katolické organizace ale dokument označují za „zradu“.

Vnímat biskupskou zprávu jako něco revolučního přesto není možné, myslí si Patrick Hornbeck z katedry teologie Fordhamovy University. Biskupové podle něj sice hovořili o otázkách, o kterých se dříve veřejně ani nezmínili, ale neznamená to, že odpovědi budou pokrokové.

Biskupská synoda začala 6. října a potrvá 12 dnů. Účastní se jí více než 200 biskupů, kteří se věnují otázkám rodiny, sexuality a manželství.  

Čtěte také: Papež František boří mýty: sezdal ve Vatikánu rozvedené


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.