Zeman kritizoval sankce. Rusky, před ruským fórem

Prezidentovy priority

Zeman kritizoval sankce. Rusky, před ruským fóremAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto: Jan Zatorský
1
Domov
Sdílet:

Český prezident Miloš Zeman v pátek v první den konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos znovu kritizoval sankce, které kvůli ukrajinské krizi přijaly proti Rusku Spojené státy a Evropská unie. Informovali o tom organizátoři akce.

Prezident v projevu proneseném v ruštině, jehož překlad zveřejnil server ParlamentníListy.cz, mimo jiné zdůraznil, že i dnes existují v "dialogu civilizací" překážky. Za jednu z nich přitom označil "sankce jakéhokoli typu".  "...ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc," citují Zemana Parlamentní listy.

Prezident pak vyzval ke zrušení sankcí, které jsou podle něj "zbytečné a kontraproduktivní. Mají opačný efekt, než očekávali jejich autoři. Mezi civilizovanými státy je zapotřebí rozvíjet dialog, založený na principu výměny výrobků, kapitálu a samozřejmě informací, bez žádné cenzury."

Nejvyšší český představitel se v projevu zároveň s vedoucími západními politiky shodl v tom, že vážným nebezpečím je dnes mezinárodní terorismus, proti němuž je nutné bojovat společně. Jak dodal, toto nebezpečí představuje Islámský stát, vytvořený radikálními islamisty, kteří dobyli rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii. „Musíme bojovat s mezinárodním terorismem, jehož centrem jsou tzv. failed countries. Před deseti lety se za takový stát považovalo pouze Somálsko. Neočekávali jsme, že v 21. století se znovu objeví piráti. Po Somálsku se počet failed countries začal zvyšovat. Dnes to jsou Libye, Sýrie, Irák, Afghánistán, Nigérie a střední Afrika. Možná, že v budoucnu i Ukrajina. V těchto zemích, kde není reálná vláda, vzniká rakovinový nádor, následné metastáze a organizované skupiny, které připravují nové teroristické útoky na nové Beslany, Volgogrady a New Yorky. A pouze velice naivní člověk může předpokládat, že se vyhneme dalším útokům, možná i s využitím atomových zbraní,“ uvedl Zeman v projevu.

Novináře nenávidím, ale vraždit je je nevhodné

Zeman v projevu nevynechal ani své oblíbené téma – nenávist k novinářům, byť se jich tentokrát jakoby zastal. „V televizi pozorujeme popravy novinářů, které já, jako každý jiný politik mimochodem, nenávidím, a to především politické komentátory. Ale takový přístup je naprosto nevhodný,“ řekl Zeman.  

Server iDnes.cz v souvislosti se Zemanovou kritikou protiruských sankcí připomněl, že jedním z organizátorů konference na Rhodu je ruský oligarcha Vladimir Jakunin. Jde o člověka, který patří k blízkým spolupracovníkům ruského prezidenta Vladimira Putina a kterého USA zařadily na svůj sankční seznam. 

 

Sdílet: