2 FALŠOVÁNÍ HISTORIE

Přežila holocaust s vlky. Vše si vymyslela a musí vrátit 448 milionů

Její příběh se stal bestsellerem. Misha Defonseca ve své knize popsala, jak během druhé světové války vyrůstala s vlky. Nyní musí autorka podle The Guardian zaplatit svému nakladateli 22,5 milionu dolarů (zhruba 448 milionů korun). Vše si totiž vymyslela.

Její neobyčejný příběh byl vydán už před téměř 20 lety. Byl přeložen do 18 jazyků. U nás vyšla kniha pod názvem Přežít s vlky. Dokonce byl podle něj natočen i film. Dojemná story vypráví o tom, jak šestiletá Misha, poté co jí nacisti odvedou rodiče, protože jsou Židé, vyrazí na záchrannou výpravu přes Belgii, Německo a Polsko. Živí se kradenými zbytky jídla až do chvíle, kdy ji adoptuje smečka vlků. V roce 2008 se ale ukázalo, že si autorka vše vymyslela.

Autorka se ve skutečnosti jmenuje Monique De Wael, není Židovka a v roce 1943, kdy měla „vyrůstat ve vlčí smečce“, chodila do školy v Bruselu. „Nebyla to pravdivá skutečnost, ale moje skutečnost,“ řekla autorka a dodala, že je pro ni někdy obtížné rozlišovat mezi skutečným světem a jejím vnitřním.

Teď musí své nakladatelce Jane Danielové zaplatit 22,5 milionu dolarů. S ní totiž Defonseca a její spoluautorka ještě před samotným zjištěním, že kniha je podvrh, vedly soudní spor o autorství. Vyhrály 32,4 milionů dolarů. Jane Danielová se ale odvolala a zahájila pátrání na vlastní pěst. A právě to přineslo nezvratné důkazy. Nyní soud rozhodl, že autorka peníze musí vrátit.

„Ano, moje jméno je Monique De Wael, ale chci ho zapomenout od svých čtyř let,“ přiznala Defonseca v roce 2008. „Moji rodiče byli zatčení a mě si vzal můj dědeček Ernest De Wael a můj strýc Maurice De Wael. Byla jsem nazývána „dcerou zrádce“. Vše, co si od té doby pamatuji, je, že se cítím jako Židovka.“

Podle soudu je tento případ unikátní a falzifikace je nepochybná. Autorka pod přísahou přiznala, že příběh je falešný. Soudce se nevyjádřil k tomu, že Defonseca věřila, že je příběh skutečný. Řídí se jen posledními fakty.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.