1 Ukrajina, umělý stát?

Klaus sahá k argumentům Goebbelse, píše Schwarzenberg

NOVÉ

Velmi ostře se k nedávnému výroku Václava Klause o Ukrajině coby "umělém státu" vyjádřil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na svém facebookovém profilu zveřejnil prohlášení, kde přirovnává slova českého exprezidenta k argumentům Josepha Goebbelse.

"Bývalý prezident Václav Klaus, toho času propagátor ruských tezí v České republice, vyslovil názor, že Ukrajina je umělý stát. Popravdě řečeno, každý stát je umělý. Nepoznal jsem stát, který by vyrostl na stromě. Státy byly vždycky vytvořeny ráznými panovníky, expanzivní politickou třídou, jako ve Spojených státech či v Římě, prostě lidmi, kteří byli odhodláni vydobýt si pro svoji domovinu co největší prostor. Výraz umělý stát byl ale zejména používán po první světové válce německou propagandou vůči tehdejšímu Československu. Když se člověk zabýval našimi novodobými meziválečnými dějinami, tak na tento pojem, používaný jako argument, často narážel. Chce-li vést stát v jedenadvacátém století útočnou politiku, musí nejprve rozvrátit sousední státy a k tomu potřebuje patřičnou propagandu. Nedostižným mistrem v tomto oboru byl říšský ministr propagandy doktor Joseph Goebbels. On a Adolf Hitler argument umělých států prosadili. Výsledkem byl Mnichov a zánik první republiky. Je pozoruhodné, že Moskva používala před okupací Krymu stejné argumenty jako Adolf Hitler před Anschlussem Rakouska. Stejně jako před Mnichovem i v počátcích bojů na východní Ukrajině, teď i bývalý český politik sahá do, přiznávám velmi úspěšné, zásoby argumentů Josepha Goebbelse," stojí v prohlášení Karla Schwarzenberga.

Čtěte také: Ukrajina je podle Klause umělý stát. Jistě, jako každý stát

Čtěte také: Ukrajina je umělý stát, Klaus v ruské televizi opět obviňoval Západ

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.