1 KONFLIKT NA UKRAJINĚ

Britové radí Rusům, jak si mají poznat svoje tanky na Ukrajině

, NOVÉ

Kreml opakovaně popírá nařčení Západu, že by dodával separatistům na východě Ukrajiny výstroj a výzbroj. Britská ambasáda v Kyjevě je však jiného názoru. Na svém twitterovém účtu proto zveřejnila grafiku, která má Rusku pomoci identifikovat jejich tanky nasazené do bojů na Ukrajině.

,,Prezident Putin neustále popírá přítomnost ruských jednotek na Ukrajině. Tento náš průvodce mu usnadní, jak má svoje tanky vysledovat," stojí ve středečním ironicky laděném tweetu psaném ukrajinsky. 

Na obrázku nadepsaném Důkaz ruského vojenského zapojení na Ukrajině se nachází ilustrace tanku T-72BM a tři fotky tohoto typu tanku pořízené na Ukrajině v období mezi srpnem a říjnem tohoto roku.

Tank typu T-72BM provozuje ruská armáda a nejsou známy případy exportu tohoto tanku mimo Rusko nebo jeho nasazení do mimoruských vojenských operací, uvádí vojenský analytik Joseph Dempsey. ,,Přítomnost tohoto tanku na Ukrajině proto silně podporuje domněnku napojení Ruska na separatisty," napsal Dempsey ve svém článku pro expertní skupinu při Mezinárodních strategických studiích.

Již dříve si z Ruska v podobném duchu vystřelili také Kanaďané. Kanadská delegace při NATO uveřejnila na Twitteru jednoduchou mapu, na níž je ruské území zabarveno červeně, zatímco modrá barva značí plochu mimo ruské hranice, respektive území Ukrajiny. ,,Zeměpis může být obtížný. Tady je průvodce pro ruské vojáky, kteří nepřestávají bloudit a 'náhodně' vstupují na Ukrajinu," píše se v komentáři k mapě.

Tweet se objevil v srpnu po té, co byla na Ukrajině zadržena desítka ruských výsadkářů. Ruské úřady o nich sice tvrdili, že hranice přešli náhodou, Ukrajinci ale byli jiného názoru. Mluvčí ukrajinské armády Andriy Lysenko ve svém prohlášení vyjádřil přesvědčení, že se jednalo o zvláštní misi a ne omyl. 

Čtěte také:

Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře. Prý tam byli náhodou

Na Ukrajině jsou stále ruská vojska, tvrdí NATO

Naši bojovníci na Ukrajině jsou, připustil ruský diplomat v OSN

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.