Podpořila Dienstbiera. Ten teď Šabatové výrazně posílí pravomoci
Ombudsman má být mocný
Ombudsmanka Anna Šabatová bude mít zřejmě nové pravomoci. Bude moci navrhovat Ústavnímu soudu zrušení problematických zákonů nebo jejich částí, podávat antidiskriminanční žaloby a navíc by s ní všichni měli spolupracovat. Počítá s tím novela z pera ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), kterého Šabatová podpořila před loňskou prezidentskou volbou.
„Věřím, že nejen pro mne, ale i pro většinu občanů ČR je Jiří Dienstbier nejlepším kandidátem pro přímou volbu, především zejména pro svůj morální kredit a dlouhodobou neústupnost ze svých hodnot,“ uvedla Šabatová v době, kdy se nynější ministr ucházel o post hlavy státu. „Jsem přesvědčena, že právě tyto jeho lidské kvality osloví voliče napříč celým politickým spektrem,“ připojila žena, která tehdy vedla Český helsinský výbor i petiční sdružení Dienstbier, náš prezident.
Dienstbier teď jako ministr pro lidská práva a legislativu připravil novelu, které má výrazně posílit pravomoci současné veřejné ochránkyně práv. Norma je v připomínkovém řízení a Šabatová by díky ní mohla začít podávat Ústavnímu soudu návrhy na zrušení zákonů nebo jejich částí. Opatření by má být východiskem ze situace, kdy na předchozí podněty ombudsmanky nereagovala vláda ani parlament.
Celkově by Dienstbierova novela měla přinést menší formalismus a větší flexibilitu činnosti veřejného ochránce práv.
„Druhé nové oprávnění by ochránci umožnilo podat veřejnou žalobu ve věcech diskriminace, která je často problémem dotýkajícím se většího počtu blíže neurčených subjektů a proto žaloby jednotlivců nemohou efektivně vést k jejímu úplnému potlačení,“ uvádí předkládací zpráva návrhu. Ochránce by se tak mohl domáhat ukončení diskriminace a nápravy stavu, který shledal jako protiprávní.
Čtěte také: Dienstbierovy kvóty: kdo nedodá 30 % žen, nedostane plné peníze
Cílem novely je také pověřit Šabatovou, aby její úřad byl monitorovacím orgánem pro práva osob se zdravotním postižením podle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. „Úmluva předpokládá, že monitorování úmluvy bude prováděno nezávislým odborným orgánem působícím na ochranu práv osob se zdravotním postižením a lidských práv obecně podle vzoru národních institucí na ochranu lidských práv doporučovaných OSN,“ zmiňuje doprovodný text zákona, podle kterého se takové představě v Česku blíží nejvíc právě institut ombudsmana.
Státní správa i soukromé firmy by pak měly se Šabatovou spolupracovat a poskytnout jí součinnost.
Celkově by Dienstbierova novela měla přinést menší formalismus a větší flexibilitu činnosti veřejného ochránce práv. A teoreticky by mělo být snadnější domoci se nápravy tam, kde o to může ombudsman požádat. Státní správa i soukromé firmy by pak měly se Šabatovou spolupracovat a poskytnout jí součinnost.
Čtěte také: Tajnůstkář Dienstbier. Důležitý dokument neukázal ani v koalici
Pokud zákon schválí vláda, po ní parlament získá i podpis prezidenta, vstoupí do praxe ve druhém měsíci po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Pouze pasáže týkající se monitoringu právy osob se zdravotním postižením mají odklad až na 1. červenec 2015, aby měla Šabatová čas dát dohromady svůj poradní orgán.
Dienstbier se o přípravě normy zmínil už v polovině července, kdy byl u něj na inspekci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ombudsmanka s jejími základními principy souhlasí. Předchůdce Šabatové Pavel Varvařovský si v minulosti opakovaně stěžoval, že politici neberou jeho práce dostatečně vážně a na jeho podněty reagují jen pomálu. Nová úprava by to měla změnit.
Čtěte také: Dienstbier: Obstrukce jsou pomsta, Kalousek chtěl na dovolenou