1 Fotka jako důkaz

Hubbleův teleskop potvrdil Einsteinovu teorii relativity

, NOVÉ

Ohromující vizuální potvrzení Einsteinovy teorie relativity poskytl v sobotu Hubbleův vesmírný teleskop poté, co astronomové zachytili obrazy světla z explodující hvězdy.

Fotografie zachycuje čtyři světelné body, pocházející z jednoho výbuchu supernovy, uspořádané v tvz. ,,Einsteinově kříži“ kolem vzdálené galaktické kupy. Tyto čtyři body jsou výsledkem skryté temné hmoty uvnitř galaxie a ohybu světla ze supernovy. Snímek zveřejnil britský deník Independent.

Světoznámý vědec tento účinek předpokládal před více než 100 lety a nyní, po 50 letech vědeckého zkoumání oblohy, byl konečně potvrzen, píše Independent. 

Einsteinova teorie relativity předpovídá, že husté koncentrace hmoty ve vesmíru budou vyvíjet tak silnou gravitaci na světlo procházející skrze něj, že se světlo ohne, podobně jako je to u čoček brýlí.

„Každý ze čtyř světelných bodů se bude ubírat různými cestami do vesmíru a jejich cestovní časy jsou ovlivněny množstvím chybějící hmoty,“ vysvětluje pro The Independent Patrick Kelly z University of California, který byl součástí mezinárodního týmu podporovaného americkými a evropskými vesmírnými agenturami NASA a ESA.

I když byly první gravitační čočky objeveny v roce 1979, a byly následně potvrzeny ve vesmírných uskupeních, jakými jsou galaxie a kvasary, toto je poprvé, kdy byla jedna z čoček nalezena za intenzivního světla uvolněného hvězdnou explozí.

Čtěte také: Hawking: Když nekolonizujeme jiné planety, vyhyneme

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.