1 Ženě hrozí až dva roky vězení

‚Někdo na mě vystřelil.‘ Novinářka zaútočila na Putina, nyní čelí obvinění

, NOVÉ

Témata: , ,

Ruské lídry se kritizovat nevyplácí. Své o tom ví jediná z nezávislých zastupitelů Kurské oblasti a zároveň autorka místních novin Olga Liová. Ta si ve svých výstupech dovolila zaútočit na ty nejvyšší – generálního prokurátora Jurije Čajku a samotného Vladimira Putina označila za spiklence v rozsáhlé korupční kauze. Nyní je obviněna za nenávistné projevy a hrozí ji až dva roky vězení, informuje Svobodná Evropa.

Dlouhodobá kritika ze strany kurské političky a autorky nezávislých novin Národní žurnalista Olgy Liové ji vynesla obvinění z nenávistného projevu. Její videa na YouTube se často týkaly situace v Rusku, pozornost svých kolegů i příslušných orgánů ji nyní vynesla přímá kritika prezidenta Vladimira Putina a generálního prokurátora Jurije Čajky.

 

 

„Dokonce i ti lidé, kteří jsou ovlivněni propagandou a nelíbí se jim Západ, jsou zhnuseni zneužíváním moci ze strany zástupců, které podporujete,“ adresuje ve videu nezávislá kurská zastupitelka Liová.

Putina a Čajku obvinila ze zločinného spiknutí. Jak vůdce Kremlu, tak sám nejvyšší prokurátor Ruské federace podle Liové nedokáže zabránit neustále bující a na každodenním pořádku vyskytující se korupci. Video, které na internet nahrála na začátku března, vidělo jen na YouTube bezmála 400 tisíc lidí.

„Nejprve na mě někdo vystřelil. Poté někdo přeřízl moje brzdy,“ popsala pro RFE/RL Liová dokonce pokusy o ublížení na zdraví této nepohodlné političky a novinářky. „Potřetí k tomu došlo letos v zimě, kdy mě někdo přitlačil k mému autu s nožem nebo něčím takovým.“

Výroky Olgy Liové pak označili její kolegové v kurské dumě za pobuřující. Spoluzastupitelé ji na schůzi vyčetli, že se nechává strhnout sponzory jejího listu na špatnou stranu. Mrazivě pak připomněli fakt, že má tato nezávislá politička dvě děti, a že by měla myslet na jejich budoucnost.

Během toho samého shromáždění zastupitelů Kurské oblasti se od nich rovněž dozvěděla, že je vyšetřována pro nenávistné projevy a ponižování vládních představitelů. V případě odsouzení by mohla skončit až na dva roky ve vězení. Olga Liová se ale vzdát nechce a i poté, co od financování jejích novin někteří sponzoři upustili, se nehodlá vzdát. Dál tak chce bojovat proti nespravedlnosti, kterou spatřuje ve vrcholných pozicích současného Ruska.

Čtěte také: Ruská ekonomika padá. Chudoba bude nejhorší za posledních 17 let

Jak to, že ruský soud přijal žalobu na odvolání Putina?

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.