Dav osamělců, lupič s chrupem zombie

Komentáře
Sdílet:

Obrazy z ukrajinského  bojiště, fotbalová liga pod novým jménem, papírová armáda.

Luboš Palata vyjel do okolí Slavjanska, kde probíhají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Jeho reportáž publikují Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. V Kramatorsku navštívil pohřeb jednadvacetileté zdravotní sestry Julie Izotovové. „... poskytovala první pomoc raněným separatistům na jedné z barikád na okraji města, snažila se odjet s dalšími dvěma mladými muži taxíkem do bezpečí. Nestihli to, auto zasáhla střelba z kulometu ukrajinského obrněného vozu. Tři muži byli mrtví na místě, Julie zemřela cestou do nemocnice. ‚Přijeli, pozabíjeli lidi a zase odjeli. Jako banditi,‘ vykřikuje starší žena v davu, který se shromáždil u rakve. (...) Ve městě (Slavjansku), které leží jen několik set metrů před námi, by měly podle agenturních zpráv právě probíhat tvrdé boje, vůbec nejtěžší od začátku střetů. (...) Odtud však nejsou slyšet žádné výstřely ani výbuchy. Nevidíme ani vrtulníky, ani oddíly vojáků, kteří by, jak tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany, neprodyšně obklíčili město.“

Hospodářské noviny přetiskují text známé americké publicistky Anne Appelbaumové. V konfrontaci s Ruskem by podle ní měla Evropa uvažovat o energetické unii a vyjednávat o cenách plynu společně. „Evropané by také měli zintenzivnit výstavbu infrastruktury potřebné k dovozu, dopravě a skladování zkapalněného břidličného plynu (LNG). Spojené státy by pak měly vystupňovat úsilí o vývoz plynu z břidlic. Současně by USA měly využít výhody spojené s přechodem energetiky na břidličný plyn a vybudovat ropovod Keystone XL. Nízká cena ropy na světových trzích je špatnou zprávou pro autokraty stojící v čele Ruska, Venezuely a dalších ropných států, ale zároveň je dobrou zprávou pro spojence Spojených států. (...) V Rusku se rozšířila konspirační teorie, podle níž byl Sovětský svaz nějakým způsobem ‚donucen‘ ke kolapsu, protože Ronald Reagan v osmdesátých letech minulého století tajně zařídil pokles globálních cen ropy. Představa, že by kterákoliv americká administrativa někdy záměrně dokázala udělat něco tak chytrého a účinného, se zdá být téměř k smíchu. Možná bychom to však mohli alespoň jednou zkusit.“

Všechny deníky taky referují o tom, že česká armáda trpí podstavem, Právo na otvíráku zdůrazňuje, že pětina AČR existuje jenom na papíře – nejsou lidi a nejsou na ně peníze. Podle HN se hlavním sponzorem fotbalové ligy „podle všeho“ stane jedna ze součástí holdingu Synot, která tak po sedmnácti letech vystřídá Gambrinus.

Podobného tématu se v komentářích dotýkají Michal Musil v Hospodářských novinách a Karel Steigerwald v MFD. Musil píše o módě ostentativního vymezování se proti mainstreamu. „Když si dav, hlavní proud, masa cosi myslí, správný náhled bude určitě opačný. Já mám pravdu jen proto, že většina si myslí něco jiného.  Či jinak řečeno – stojím proti mainstreamu, a to samo o sobě ospravedlňuje a potvrzuje můj názor (fakta jsou vedlejší).  (...) Tento myšlenkový vzorec přitom dostává trhliny už při zkoumání, které názory jsou ve skutečnosti mainstreamové a které nikoli.“ Karel Steigerwald píše o pověstném místním antisemitovi Adamovi B. Bartošovi, který na svých stránkách začal publikovat seznamy zdejších Židů nebo těch, o nichž se domnívá, že Židé jsou. „Smyslem českého antisemitismu není krev, nýbrž touha po originalitě, po výstřednosti a po vlastní velikosti. Tyto vášně každou pitomost, kterou antisemita napíše, ospravedlní.“

V zásadě mají pravdu, kolegové. Přesvědčení o vlastní výjimečnosti je žádaný artikl a okázalé vymezování se proti nemyslícímu hlavnímu proudu „ovčanů“ je způsob, jak tenhle artikl pořídit levně a bez velké námahy. Uzavírání se do agresivně bráněného ghetta podobně smýšlejících je logický další krok – v takové konstelaci je snazší onu důležitou iluzi udržet, nacházet pro ni potvrzení. Že tak vzniká daleko utuženější stádnost a bezmyšlenkovitost se rozumí samo sebou. Narcismus části bojovníků proti mainstreamu tohoto druhu (netvrdím, že takoví jsou všichni) je překážkou toho, aby se z nich stala nějaká reálná a efektivní síla. Zatím se jejich sféra podobá bažině, jíž jako osamělé bubliny stoupají, roztahují se a praskají ega aspirujících ředitelů zeměkoule. Zatím. Jednou se to atomizované „geniálničení“ může překlopit do čehosi hrozivějšího a všechny ty úžasné individuality se vyprázdní dost na to, aby se z nich stala davová bytost, která pochoduje za přeludem naplnění. Třeba pak bude veselo.

Další příklad lapidární poezie v titulcích Blesku: „Zasvinil silnici“, „Kousl průvodčího“, „Vystřelil oko“. Ve zprávě o odsouzeném devětadvacetiletém bankovním lupiči se tam dočítám. „Před loupežemi si v prodejně žertovných předmětů koupil chrup zombie a upíří zuby.“ Ti naši mladí, pro něž je multitasking druhou přirozeností. Já bych na jeho místě vyplýtval všechnu energie na marnou snahu udržet v puse všechnu tu upíří a zombie nádheru. A on při tom ještě dokázal vyloupit banku. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit