1 zdraží popelnice?

Problémy v koalici: Odpadová revoluce dělí ČSSD a ANO

NOVÉ

Stoprocentní zdražení poplatku za skládkování, které prosazuje poslanec ANO Ladislav Okleštěk, vyvolalo bouři nevole mezi politiky sociální demokracie. Starosta Náchoda a poslanec ČSSD Jan Birke mluví o plánované změně jako o revoluci v odpadovém hospodářství a na úterním jednání sněmovny se plánuje do koaličního partnera z ANO zostra pustit.

Kromě podstaty pozměňovacího návrhu Birkemu vadí i způsob jeho podání. Poslanec Okleštěk z hnutí ANO ho totiž předložil jako klasický přílepek – návrh, který s původní normou nesouvisí.

„Je to pozměňovací návrh, který z nevinné euronovely o elektrošrotu dělá revoluci v likvidaci komunálního odpadu… A já bych se chtěl zeptat především kolegů z hnutí ANO, jestli jim to připadá v pořádku. Připadá vám v pořádku, že k zásadní změně systému likvidace odpadů dojde kvůli podloudnému přílepku, který navrhl a předložil váš kolega Okleštěk? Je tohle opravdu ten způsob, jak zlepšit vládu v naší zemi?“ To je jen část toho, co by mělo v úterý zaznít od řečnického pultíku.

„Je prostě nepřípustné, aby zásadní změny legislativy procházely takovouto formou přílepků, tentokrát navíc i s podporou ministerstva. Resort nemůže takto obcházet vládu přes poslance,“ zlobí se Birke.

Birke není s kritikou přílepku sám, má podporu vedení sociální demokracie. Norma, o níž budou poslanci hlasovat v úterý a v pátek, tak nejspíš nebude znamenat střet jen pro dvojici Birke-Okleštěk, ale naopak zasáhne celou koalici.

Poslancům ČSSD vadí, že i když ANO před volbami postavilo kampaň na tom, že tradiční strany dělají neprůhlednou politiku, teď samo lepí k zákonům různé přílepky. A to přesto, že sněmovna zároveň projednává normu, kterou se ANO obvykle chlubí a která proti přílepkům bojuje.

„Je prostě nepřípustné, aby zásadní změny legislativy procházely takovouto formou přílepků, tentokrát navíc i s podporou ministerstva. Resort nemůže takto obcházet vládu přes poslance,“ vysvětlil Birke pro deník ECHO24.cz svou největší výtku.

ANO podle něj slibovalo, že se bude vždy chovat čistě a průhledně, skutečnost je ale zcela opačná. „Tak se nedá řídit ani stát, ani firma. Bylo by alespoň férové, kdybyste přiznali občanům, že jim tahle změna udělá pořádný průvan v peněženkách. Že se jim dvojnásobně zdraží poplatky za popelnice. Prostě že díky téhle změně nebude v naší zemi líp. No, možná někomu líp bude, ale nebudou to ti občané,“ plánuje dále ve své tvrdé řeči k poslancům ANO říct náchodský starosta.

Okleštěk: Uvidíme, co se stane

Protože se už za přílepek Ladislava Oklešťka postavil jeho stranický kolega a ministr životního prostředí Richard Brabec, je nepravděpodobné, že by ANO ze svého nápadu zvednout poplatky za skládkování ustoupilo. „Já nevím, co se bude dít ve sněmovně. Uvidíme. Teď k tomu nemám více, co bych mohl říct,“ reagoval na otázku, zda bude ochotný o stažení své změny jednat, Okleštěk.

Podle informací serveru ECHO24.cz ale sociální demokraté plánují jít po vlastní ose a zřejmě proto načtou k zákonu změnu, která zvýšení poplatku nepřipustí. Rozhodne se tak asi až při hlasování. A zatím to vypadá, že plánovaná odpadová revoluce vyústí ve střet dvou největších koaličních partnerů.

Proti návrhu poslance ANO se postavil i prezident České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka, rozpačité je z něj Hnutí Duha. Podle odpůrců jde přílepek na ruku kontroverzní výstavbě nových spaloven odpadů.

Návrh mimo jiné plánuje postupně zvýšit poplatek za uložení tuny komunálního odpadu na skládku ze současných 500 korun na tisícovku. Kontroverzní pozměňovací návrh chce také od roku 2023 zcela zakázat skládkování komunálního odpadu. To je opatření, které jde ruku v ruce s požadavky Evropské unie.

Více o revoluci v ukládání odpadu čtěte: České popelnice a odpadky čeká zásadní revoluce

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.