1 Nepotismus u Islámského státu

Pořadník na sebevražedné atentáty je nefér, stěžuje si islamista

, NOVÉ

Bojovníci Islámského státu (IS) si mají být všichni rovni. Někteří jsou si zjevně rovnější. Podle jednoho dagestánského duchovního tomu ale tak není. Kritizuje, že saúdskoarabští islamisté působící v Iráku upřednostňují na seznamech čekatelů na sebevražedné bombové útoky své příbuzné a své známé. Kavkazané tak mají mnohem menší šanci, citovalo jeho snížnost Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).

Bomboví atentátníci se tak podle duchovního, který si říká Kámil abú Sultán ad-Dagestání, uchylují spíše do Sýrie, kde jsou seznamy dobrovolníků narozdíl od Iráku mnohem delší, čítají tisíce dobrovolníků. I tak ale musejí na svoji „mučednickou operaci“ počkat několik měsíců.

Abú Sultán proto podal oficiální stížnost na korupci v Islámském státu, kterou zveřejnil i na internetu. Píše se v ní mimo jiné, že v Sýrii je fronta na bombový atentát natolik dlouhá, že ozbrojenci, než dostanou šanci odpálit se, často dříve zemřou v bojových liniích.

Odkazuje se přitom i na dalšího Kavkazana, čečenského velitele Achmeda Chatajeva, který bojuje v řadách Islámského státu pod jménem Ahmad Šišání. „Vyprávěl mi o mladíkovi, který se vydal do Iráku na sebevražednou misi kvůli tomu, že v Sýrii byla příšerně dlouhá fronta,“ popsal to duchovní.

Když se mladý zájemce o „mučednickou“ smrt vrátil do Iráku, tak zjistil, že ani tady se vytouženého vyhození do vzduchu jen tak nedočká. Když ale čekal na vyslání na sebevražednou misi už třetí měsíc, ztratil trpělivost a odjel zase do Sýrie.

Čtěte také: Líté boje o město UNESCO, již 300 mrtvých

Nedávno zveřejněná příručka bojovníků IS kandidátům ohledně sebevražedných útoků radí, že musí být trpěliví. Jedná se o cestu k „mučednictví“, která vyžaduje, aby také nejdříve prošli výcvikem. Pak budou prý způsobilí tento teroristický čin vykonat.

Sebevražedný bombový útok je pro islamisty velmi atraktivní zejména z hlediska prestiže, který jim po smrti získá. Oproti pěšákovi má totiž mnohem efektivnější dopad i z hlediska propagandy.

Atentátníci nemají povětšinou výbušninu přidělanou na sobě, ale na nákladním autě. To umožňuje provádět rozsáhlé útoky s větším účinkem. Ozbrojenci je využívají zejména při dobývání měst.

Čtěte také: Džihád není taková zábava? Britské dívky prchají z bašty IS

Unikátní videa z Ramádí. Střelba a dým, lidé prchají před islamisty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.