1 Nepotismus u Islámského státu

Pořadník na sebevražedné atentáty je nefér, stěžuje si islamista

, NOVÉ

Bojovníci Islámského státu (IS) si mají být všichni rovni. Někteří jsou si zjevně rovnější. Podle jednoho dagestánského duchovního tomu ale tak není. Kritizuje, že saúdskoarabští islamisté působící v Iráku upřednostňují na seznamech čekatelů na sebevražedné bombové útoky své příbuzné a své známé. Kavkazané tak mají mnohem menší šanci, citovalo jeho snížnost Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).

Bomboví atentátníci se tak podle duchovního, který si říká Kámil abú Sultán ad-Dagestání, uchylují spíše do Sýrie, kde jsou seznamy dobrovolníků narozdíl od Iráku mnohem delší, čítají tisíce dobrovolníků. I tak ale musejí na svoji „mučednickou operaci“ počkat několik měsíců.

Abú Sultán proto podal oficiální stížnost na korupci v Islámském státu, kterou zveřejnil i na internetu. Píše se v ní mimo jiné, že v Sýrii je fronta na bombový atentát natolik dlouhá, že ozbrojenci, než dostanou šanci odpálit se, často dříve zemřou v bojových liniích.

Odkazuje se přitom i na dalšího Kavkazana, čečenského velitele Achmeda Chatajeva, který bojuje v řadách Islámského státu pod jménem Ahmad Šišání. „Vyprávěl mi o mladíkovi, který se vydal do Iráku na sebevražednou misi kvůli tomu, že v Sýrii byla příšerně dlouhá fronta,“ popsal to duchovní.

Když se mladý zájemce o „mučednickou“ smrt vrátil do Iráku, tak zjistil, že ani tady se vytouženého vyhození do vzduchu jen tak nedočká. Když ale čekal na vyslání na sebevražednou misi už třetí měsíc, ztratil trpělivost a odjel zase do Sýrie.

Čtěte také: Líté boje o město UNESCO, již 300 mrtvých

Nedávno zveřejněná příručka bojovníků IS kandidátům ohledně sebevražedných útoků radí, že musí být trpěliví. Jedná se o cestu k „mučednictví“, která vyžaduje, aby také nejdříve prošli výcvikem. Pak budou prý způsobilí tento teroristický čin vykonat.

Sebevražedný bombový útok je pro islamisty velmi atraktivní zejména z hlediska prestiže, který jim po smrti získá. Oproti pěšákovi má totiž mnohem efektivnější dopad i z hlediska propagandy.

Atentátníci nemají povětšinou výbušninu přidělanou na sobě, ale na nákladním autě. To umožňuje provádět rozsáhlé útoky s větším účinkem. Ozbrojenci je využívají zejména při dobývání měst.

Čtěte také: Džihád není taková zábava? Britské dívky prchají z bašty IS

Unikátní videa z Ramádí. Střelba a dým, lidé prchají před islamisty

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.