1 Sbírka za 4,6 milionu

Bývalý kastelán z Valtic čelí obžalobě za zničení 58 obrazů

, NOVÉ

Témata:

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták čelí obžalobě za to, že nechal své podřízené zlikvidovat 58 obrazů soudobých výtvarníků, čímž vznikla škoda 4,6 milionu korun. Obžalobu podala po dvouletém vyšetřování k břeclavskému okresnímu soudu policie, uvedl server Českého rozhlasu iRozhlas.

Obrazy vytvářeli od roku 1992 umělci během výtvarného sympozia Velký formát. Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček. „Pokud bude vina prokázána, je pan Tlusták ohrožen trestem v rozmezí šesti měsíců až tři léta,“ uvedl státní zástupce Jiří Zemek.

Vyšetřování případu trvalo dva roky proto, že autoři poničených děl pocházejí i z ciziny a při vyšetřování byla nutná mezinárodní právní pomoc.

Kastelán zmizení děl oznámil policii sám v březnu 2014. Policisté nejprve pracovali s verzí, že odcizení obrazů má na svědomí organizovaná skupina, která díla přeprodává na černém trhu s uměním, to se však nakonec nepotvrdilo.

Čtěte také: Na zámku v Plumlově hořelo. Škoda se může vyšplhat do 12 milionů Kč

1717 – Santini se chystá k nejzáhadnějšímu dílu, k chrámu na Zelené hoře

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.