1 HOMOSEXUÁLOVÉ A ADOPCE

Děti registrovaným. Poslanci razí cestu adopcím homosexuály

NOVÉ

Gayové a lesby mají v Česku nakročeno k největší změně od zavedení registrovaného partnerství. Sněmovní politici s výjimkou lidovců jim chtějí umožnit adopci dětí. Legislativní návrh zatím počítá s tím, že si druhý z páru bude moci osvojit dítě svého partnera. Podmínkou je navíc souhlas od druhého z biologických rodičů, je-li, a od 12 let i dítěte samotného.

Žitou realitou v České republice podle poslanců je, že ve stále více rodinách mají oba rodiče stejné pohlaví. Aby takovému světu přizpůsobili i paragrafy, navrhují představitelé ČSSD, ANO, TOP 09, komunistů, ODS i Úsvitu možnost osvojit si partnerovo dítě. O prosazení normy usiluje především Radka Maxová z ANO, podepsal se pod ni ale například i šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), Jana Černochová (ODS) nebo Jiří Dolejš (KSČM).

„Zatímco v minulosti stejnopohlavní páry často vychovávaly děti z jejich předcházejících heterosexuálních vztahů, v posledních letech stále častěji vychovávají děti, které se rodí plánovaně přímo stejnopohlavním párů,“ zdůvodňují poslanci. „V takovém případě má dítě obvykle z hlediska práva pouze jednoho rodiče zapsaného v rodném listě, ačkoli fakticky jej od narození vychovají a milují rodiče dva,“ dodávají.

Po rozpadu partnerství stejně jako po rozvodu

Zákon o registrovaném partnerství má nově obsahovat například pasáž: „Dítě, které bylo osvojeno partnerem svého rodiče, má postavení společného dítěte partnerů.“ A pokud se partneři rozhodnou svůj vztah následně úředně ukončit, přichází analogie s rozvodem heterosexuálů. Norma konkrétně uvádí: „Na výkon rodičovské odpovědnosti po zrušení partnerství se použijí obdobně ustanovení o výkonu rodičovské odpovědnosti po rozvodu manželství.“

Doprovodná argumentace k novele staví na faktu, že gayové a lesby si děti můžou osvojit za určitých podmínek už dnes. Až do chvíle, kdy se rozhodnou uzavřít registrované partnerství. Tehdy o takovou možnost výslovně přijdou.

„Je nepochybně v rozporu s nejlepším zájmem dítěte, pro které je žádoucí, aby osoby, které od narození považuje za své rodiče, a které miluje, byly jeho rodiči nejen de facto, ale i de iure.“

„Stávající právní úprava neumožňuje, aby si partner či partnerka osvojili dítě svého registrovaného partnera či partnerky, se kterým žijí ve společné domácnosti a na jehož výchově a výživě se podílejí, a to obdobně jako si může osvojit například manžel dítě své manželky, které má z předchozího vztahu,“ rekapitulují zákonodárci, kteří chtějí stav změnit.

Poslanci zmiňují, že stávající stav přináší celou řadu problémů pro každodenní život rodiny. Speciálně pak ve chvíli, kdy dítěti rodič umře. „Tato situace ohrožuje samotnou rodinu a je nepochybně v rozporu s nejlepším zájmem dítěte, pro které je žádoucí, aby osoby, které od narození považuje za své rodiče, a které miluje, byly jeho rodiči nejen de facto, ale i de iure,“ zmiňuje Maxová se svými kolegy.

Předkladatelé si pomáhají červnovým průzkumem Centra pro výzkum veřejného mínění. V něm se pro možnost osvojení dítě partnera nebo partnerky vyslovilo téměř 60 procent respondentů.

Lidovci jsou proti plošně, jinde se názory různí

Poslanci si ve finále pomáhají příkladem více než tuctu evropských zemí, kdy je adopce dítěte svého homosexuálního partnera možná. „Osvojením se nebiologický rodič stane zákonným zástupcem dítěte, bude k němu mít vyživovací povinnost a dítě bude mít zákonného rodiče, pokud o něj biologický rodič nebude moci pečovat,“ věří politici a dodávají: „Osvojení dítěte partnera či partnerky vnese jistotu a stabilitu do rodiny a především do života samotného dítěte.“

K takovému názoru ve sněmovně nedospěl nikdo z poslanců KDU-ČSL. Lidovci staví svůj program na křesťanských hodnotách a rodiče stejného pohlaví odmítají plošně. I v dalších politických stranách, kde se pod návrh některý z poslanců podepsal, se ale najdou jeho odpůrci. Předkladatelé si proto pomáhají červnovým průzkumem Centra pro výzkum veřejného mínění. V něm se pro možnost osvojení dítě partnera nebo partnerky vyslovilo téměř 60 procent respondentů.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.