Sporné islámské šátky, evropští mnichované, mrzká panda

Komentáře
Ondřej Štindl
Sdílet:

Na stránkách deníků probíhá šátkování, případně odšátkovávání. Na Ukrajině možná invaze. Byznys s Čínou má vzkvétat, nakonec třeba přinese i těch sto květů.

Ochránkyně práv má za to, že muslimské studentky pražské zdravotnické školy byly diskriminovány, když jim ředitelka zakázala nosit hidžáb. Deníky sbírají reakce na její postoj, většinou jsou kritické. Právo je dává na otvírák pod titulkem „Šabatová to za hidžáby schytala“. Značně nehledanými a taky meritu věci se nikterak nedotýkajícími slovy kauzu komentoval oblíbený bavič Zdeněk Škromach. „...Naprosto nekompetentní výroky jen přispívají dalšímu napětí ve společnosti. Naštěstí její výplody nejsou pro nikoho závazné a věřím, že kompetentní orgány se budou řídit zákony, a nikoliv těmito pomatenostmi.“ Lidové noviny v titulku volí mírněji formulované sdělení „Šátková aféra: politici s ombudsmankou nesouzní“. Tématu věnují sloupek na první straně, Petr Kamberský v něm mimo jiné píše: „Kdo zakazuje kipu, hidžáb nebo křížek na krku je nejen nehoden svobody, ale chová se jako komunisté. Jenže toto krásné liberální přesvědčení platí do té doby, dokud všichni účastníci soužití zastávají vzájemné žít a nechat žít. Po sebevražedných atentátech v Londýně před deseti lety se ukázalo, že šest procent britských muslimů (tedy sto tisíc lidí) atentáty schvaluje a celá čtvrtina má pro motivy vrahů pochopení. Pokud – byť nepatrný – zlomek populace odmítá pravidlo žít a nechat žít, omezuje tím svou a naši svobodu.“ Jasně, útok na svobodu druhých by otevřená společnost trpět neměla. Jenomže šátek na hlavě ničí svobodu neohrožuje. Ano, je výrazem přihlášení se k víře, jejíž někteří stoupenci by principy západní společnosti chtěli vyvrátit. A? Tahle země má vskutku dostatek lidí, kteří princip žít a nechat žít nevyznávají, především těch jaksi domácích, ideologicky vyzbrojených rovněž z místních zdrojů. Mají taky mít zakázáno svoje přesvědčení projevovat? 

LN také citují ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou. „Výrazné náboženské symboly do škol nepatří. Deklarovaná dobrovolnost nošení šátků není ve většině případů pravdivá. Pokud dívky šátek nenosí, jsou často vystaveny šikaně mužů ve svém okolí.“ Nevím jestli většinou, někdy to tak ale jistě je. Ale zase, stát přece tohle nemůže automaticky předpokládat a plošně šátky ve školách zakázat. Mimo jiné proto, že by tak vznikl precedent, který by se nakonec vztahoval na kdekoho jiného než na muslimy. Je to asi na delší úvahy, než tahle rubrika snese.

V Praze bude Česko čínské investiční fórum, konat se bude mimo jiné na Hradě. Přijedou všelijací důležití lidé, Mladá fronta Dnes je označuje jako „Klíčníky čínského trhu“. „Vláda chce do Česka přilákat bohaté čínské banky, cestovky, ale i výrobce mobilů a serverů Huawei.“ Zběžná rešerše přinese zjištění, že lákaná firma měla z bezpečnostních důvodů potíže ve Státech a v Británii taky kvůli předpokládanému napojení na čínské ozbrojené složky. V MFD fórum komentuje Milan Slezák. „Nakolik se České republice vyplatí podobná událost provázená nejvstřícnějšími myslitelnými gesty vůči Pekingu? Kde je hranice, za níž se vstřícnost mění v devótnost? Musí se akce, kterou uchystal lobbista Jaroslav Tvrdík, logicky sledující především vlastní zájmy, konat právě na Pražském hradě? A musí na ní opravdu promluvit jak premiér, tak prezident republiky? (...) Sebevětší politická podpora nedokáže na čínském trhu, který už řadu let funguje kapitalisticky, prosadit výrobky, které jsou horší než jejich konkurenti z jiné země. (...) Dalšími, tentokrát specificky čínskými problémy jsou vysoká míra korupce, nedostatek spolehlivých právních záruk pro podnikatele a bezostyšné způsoby průmyslových krádeží. K tomu je nutné připočíst varování některých analytiků, že ačkoliv čínská ekonomika nadále roste, je zranitelná a v blízké době ji může postihnout velká krize.“ 

Bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský publikuje komentář v Lidových novinách. Evropskou politiku vůči Ukrajině, která se stala obětí agresivní války, označuje za zbabělou. „Místo jasného postoje a rozhodných činů tedy skutečně funkčních ekonomických sankcí a bez okamžitého přehodnocení typů ohrožení států EU, slyšíme a budeme i nadále slýchat, že ‚reálná politika‘ (mnichovanství) zabrání vzniku nové studené války a války Ruska s Ukrajinou. Jako by ta válka již nehořela, jako by dosud žádní ruští vojáci nevedli a neorganizovali boje tzv. separatistů vyzbrojených převážně z Ruska propašovanými zbraněmi, jako by žádní ruští vojáci nebyli vyznamenání za úspěšnou přípravu a realizaci násilné anexe Krymu, tedy části teritoria Ukrajiny. To, čeho se ti reální politici bojí, ta studená válka, dokázala po dlouhá desetiletí odstrašit Rusko v době, kdy se jmenovalo Sovětský svaz, od připravovaného agresivního plánu dobytí západní Evropy.“

Dnešní Aha provádí drsné odmaskování jednoho idolu. „Na první pohled je Ai Hin z čínské zoo roztomilá panda, na ten druhý je to ale pořádně nenažraná, chamtivá a vychytralá potvora! Aby dostala od ošetřovatelů více bambusu, předstírala, že je březí! Místní televize chtěla její porod pojmout velkolepě a celý ho zdokumentovat. Panda ze zoo Čcheng-tu v provincii S’-čchuan zřejmě vytušila, že samice v očekávání mají jisté výhody, a rozhodla se jich naplno využít. ‚Dostávají více chleba, ovoce i bambusu,‘ přiznal expert Wu Kchung-ťü. Minulý měsíc se sice první příznaky těhotenství Ai Hin prokázaly, tento týden ale pandí podvod vyplul na povrch. ‚Medvědice březí není, jen to hrála,‘ informovala v úterý zpravodajská agentura Sin-chua s tím, že v zajetí vyvede mláďata každá čtvrtá panda.“ Tak už i panda! Kvůli pár bambusovým stvolům byla ochotná ohrozit reputaci celého pandího pokolení, mrcha! A tak je to na tomto strašném světě prostě se vším. Jak se na něm mohl vyskytnout taková nevinná u ušlechtilá bytost jako já, zůstává záhadou. Jdu nad ní kontemplovat za zvuků vybraných country písní.    

Sdílet:

Hlavní zprávy