2 EROZE POBŘEŽÍ

7 000 Britů ztratí své domovy. Zřítí se do moře

, NOVÉ

Sedmi tisícům rodin z Anglie a Walesu hrozí, že v příštích desítkách let přijdou o střechu nad hlavou. Stane se tak vlivem eroze pobřeží, kde se domy nachází. Vyplývá to ze zprávy Agentury pro životní prostředí, která zatím nebyla zveřejněna, The Guardianu do ní nicméně bylo umožněno nahlédnout.

Hodnota oněch 7 tisíc nemovitostí přesahuje miliardu liber. Jejich záchrana však byla vyčíslena na mnohem vyšší částku, proto by se Velké Británii tato investice nevyplatila. Osm stovek nemovitostí se přitom zřítí do moře již během příštích dvaceti let.

Prozatím neexistuje žádný program, který by takto postiženým rodinám zajistil možnost přestěhovat se do bezpečnější lokality. Rodiny pravděpodobně nedostanou ani nikterak vysoké pojistné částky, protože pojišťovny se brání uzavírat smlouvy s majiteli takto „rizikových“ domů.

Nejčernější scénář počítá s tím, že v hrabství Cornwall na jihozápadě Anglie bude v příštích 20 letech zničeno 76 domů, přičemž v horizontu 50 let dokonce 132. V příštím století se má pak do moře zřítit na 293 domů v hrabství Great Yarmouth na východě britského ostrova, 280 v Southamptonu na jihu Anglie a 273 právě v Cornwallu.

Již v prosinci roku 2013 zasáhla tyto domy přívalová vlna. 1400 z nich postavených na východním pobřeží Anglie bylo zaplaveno a některé se zřítily do oceánu.

Čtěte také: Japonsko a Čínu zasáhla silná zemětřesení

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.