1 Kdo mluví víc pravdu?

Server spočítal nepravdy Kalouska s Babišem. Vyšla remíza

Ministr financí Andrej Babiš a jeho předchůdce Miroslav Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce ohýbali pravdu přibližně stejně. Vyplývá to z analýzy, kterou ve středu zveřejnil server Demagog.cz. Politici nepřesně argumentovali v souvislosti s investicemi Česka, důchody nebo schodkem státního rozpočtu.

Šéf hnutí ANO s místopředsedou TOP 09 se pravidelně špičkují přes média, v neděli došlo i k jejich přímému souboji před kamerami. Zápis o utkání provedl server Demagog.cz. Z analýzy výroků vyplývá, že Babiš se dopustil dvou lží, zatímco jeho konkurent čtyř. Kalousek ale měl pouze jednu zavádějící formulaci oproti třem u ministra.

„Pan Kalousek zmrazil platy státních zaměstnanců. Snížil jim platy o deset procent. Zmrazil důchody, dal důchodcům směšných 48 korun,“ stěžoval si Babiš. Sám Kalousek přitom platy státních zaměstnanců nezmrazil a v době, kdy se staral o státní kasu, důchody každoročně rostly.

Kalousek odpustil na daních víc než korunu

Babiš neříkal pravdu, ani když mluvil o tom, že od roku 2010 vláda neinvestuje. Výdaje na investice klesly, přesto mezi lety 2009 až 2012 dosáhly sumy 113,6 miliardy korun.

Kalousek zase mluvil o záslužném poklesu státního dluhu v roce 2013, k ničemu takovému ale nedošlo. I když podle statistiky ministerstva financí šlo o nejnižší nárůst od roku 1996, státní dluh poskočil směrem nahoru, nikoli dolů.

„Jednu jedinou korunu na daních neodpustil Kalousek nikdy během své funkce. Ministerstvo financí odpouštělo odvody za porušení rozpočtové kázně, což nejsou daně,“ pronesl dále Kalousek. Analytici serveru ho opravují s tím, že Hospodářské noviny v roce 2011 informovali, že od roku 2006 ministři financí odpustili na daních jednu korunu krát šest miliard.

Neověřitelný Babiš

Na zavádějící formulace vyhrál Babiš se třemi, jednou z nich byl výrok: „Ale prosím vás, pan Kalousek měl schodek v roce 2009 200 miliard skoro. Takže my ho snižujeme.“ V roce 2009 dosahoval schodek téměř 200 miliard, od té doby se však až do roku 2013 snižoval na částku 81,3 miliardy korun.

Kalouskův zavádějící výrok se týkal úrokové míry České republiky. „Ta důvěra je mimořádná, díky ní máme dnes mimořádně nízké úroky, třikrát nižší než Poláci…“ Polsko má s 3,8 procenta vyšší úrokovou míru než Česko, ale je to číslo 2,2krát vyšší, protože česká úroková míra za letošní květen je 1,73 procenta.

Analytici posuzovali celkem 50 výroků, z toho 29 u Babiše a 21 u Kalouska. Babiš mluvil pravdu v 17 případech, Kalousek ve 12. Neověřitelných výroků bylo celkem 11, z toho sedm u současného ministra financí.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.