Rozkol ve vládě kvůli dalajlamovi? Příliš emocí, říká Bělobrádek

Návštěva tibetského duchovního

Rozkol ve vládě kvůli dalajlamovi? Příliš emocí, říká BělobrádekNOVÉ 2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

V první řadě by se v souvislosti s návštěvou dalajlamy v Česku měly zklidnit emoce, míní lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek, který se spolu se stranickým kolegou ministrem kultury Danielem Hermanem jako jediný vládní činitel s tibetským duchovním vůdcem setkal. Že by jejich jednání, od kterého se distancoval šéf kabinetu Bohuslav Sobotka (ČSSD) s dalšími ústavními činiteli, mělo dopad na koaliční spolupráci, nepřipouští.

„Podle mého názoru je zde příliš emocí. Vyjádření považuji za legitimní a nevidím v něm problém. KDU-ČSL ani dalajlama nezpochybňují územní integritu Číny. Narušení vztahů v koalici nepředpokládám,“ uvedl pro deník Echo24.cz místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.

Obdobný názor zastává také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, podle kterého však zatím nelze atmosféru ve vládě kvůli rozdílným názorům na setkání s dalajlamou příliš komentovat. Za jednání ministra Hermana se totiž postavil zbývající koaliční partner, hnutí ANO v čele s lídrem Andrejem Babišem. Kritický byl vůči oficiálnímu postupu vlády také ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Co se atmosféry týče, zatím nelze soudit. Vláda se ještě nesešla a o návštěvě dalajlamy v Česku nejednala ani předtím. Nemyslím si ale, že se dá mluvit o tom, že by to narušilo koaliční spolupráci. Samozřejmě míra napětí kolem voleb roste, ale ne takovým způsobem, aby koalice do dalších voleb nevydržela,“ komentoval ministr Jiří Dienstbier.

V dění kolem návštěvy tibetského duchovního vůdce pak nespatřuje nic neobvyklého. „Není nic nepřirozeného, že když obchodujeme s Čínou, respektujeme její územní celistvost i politiku. Uznání Tibetu nepožaduje ani sám dalajlama. Na druhou stranu v našem civilizačním okruhu se běžně bavíme se zahraničními představiteli států či duchovními reprezentanty,“ dodal Dienstbier.

Problém s mluvčím Ovčáčkem

Nespokojeny s jednáním čelních představitelů Česka jsou ale tisíce lidí. Řada z nich proto podepsala petici, která se vůči distancu od dalajlamy ohrazuje. „Občané vám dali důvěru, že budete v prozápadní orientaci pokračovat. Prohlášením jste jasně prokázali, že chcete naši zemi od Západu izolovat a otočit zpět směrem na Východ,“ píše se v dokumentu, který od středy získal okolo tří tisíc signatářů.

„Petici jsme formulovali, aby si lidé uvědomili, co se tu děje. Je nám předkládáno, že jsme suverénní stát, ale současně takovýmto způsobem nadbíháme Číně, slušně řečeno. Přitom export do Číny činní v průměru pouze něco okolo jednoho procenta z celkového objemu, zatímco export do EU se pohybuje okolo 80 procent. Vidím za tím jiné zájmy než ty státní,“ popsala deníku Echo24.cz spoluzakladatelka petice Petra Žižková, která současně působí jako jedna ze správců facebookové skupiny Lumpenkavárna s více než 13 tisíci členy.

Petice podle Žižkové, která loni podala na Miloše Zemana trestní oznámení kvůli jeho protiislámským výrokům, apeluje především na „všechny slušné poslance a senátory“, aby směřování Česka na Východ zastavili. Současně vyzývá, aby lidé vyjádřili svoji případnou nespokojenost během akcí pořádaných 17. listopadu.

Ty se tak zřejmě již třetím rokem ponesou v duchu protestu proti prezidentu Miloši Zemanovi. S tím je srozuměn také hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který se k tomu vyjadřoval na televizi Barrandov. Jako hosta si ho do nového pořadu pozvala manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře Alex Mynářová.

Ovčáčka se dotkl přímo i text petice. Lidem vadí, že se „nikým nezvolený mluvčí prezidenta země“ navezl do ministra Hermana, kterého kvůli setkání s dalajlamou vyzval k odchodu z vlády. Například vicepremiér Pavel Bělobrádek to však respektuje. „Každý má právo vyjádřit ve svobodné zemi názor. Nejvyšší ústavní činitelé, členové vlády za KDU-ČSL i mluvčí,“ dodal.

Proti prohlášení nejvyšších ústavních činitelů se ohradila i řada neziskových organizací:

Dalajlama do Prahy dorazil v pondělí. Zúčastnil se zde mezinárodní konference Forum 2000, kterou založil jeho někdejší přítel exprezident Václav Havel. Proti jeho návštěvě Česka opakovaně protestovali čínští diplomaté, na Hradě intervenovali zřejmě také po schůzce dalajlamy s ministrem Hermanem (Českému rozhlasu to řekl šéf zahraniční sekce kanceláře prezidenta Hynek Kmoníček, záhy to ale popřel). Nejvyšší ústavní představitelé země záhy vydali prohlášení, ve kterém dali od Hermana ruce pryč. Dalajlama se setkal také s vicepremiérem Bělobrádkem a zhruba padesátkou poslanců a senátorů. Fotku s tibetským duchovním zveřejnil i Karel Gott.

Čtěte také: Čína kvůli dalajlamovi hrozila i českému velvyslanci v Pekingu

Babiš: Herman mě podpořil v Letech, já jeho s dalajlamou

Dalajlama má v Česku ochranku jako zahraniční státník

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články