'Akce proti Zemanovi řídily USA.' Ruská propaganda jede, uvěřil i Huml

Záhadný server aeronet.cz

'Akce proti Zemanovi řídily USA.' Ruská propaganda jede, uvěřil i HumlAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Rozdávání červených karet i organizování demonstrace proti prezidentovi Miloši Zemanovi 17. listopadu zinscenovaly stejně jako revoluci na Ukrajině Spojené státy. S odvážným tvrzením opírající se o „tip čtenáře“ přišel server aeronet.cz, který v minulosti ve svých článcích šířil nepravdivé informace a ruskou propagandu.

„Víme, kdo organizoval rozdávání červených karet proti Zemanovi! Důkaz o bezprecedentním vměšování se amerického velvyslanectví do vnitřních záležitostí republiky. Američané organizují demonstrace skrze své bývalé vyškolené zaměstnance!“ Tak zní titulek článku, který Aeronet vydal 18. listopadu. Předkládá i sérii údajných důkazů, které mají Spojené státy usvědčit z přípravy revoluce.

Server uvádí, že Spojené státy se stejnými postupy jako během Euromajdanu na Ukrajině pokoušejí o revoluci v České republice. Stránka dále sděluje, že informaci, kterou měla už před 17. listopadem ze zdroje blízkému americkému velvyslanectví, potvrdil „nejmenovaný čtenář“.

Mezi ty, kdo textu uvěřili a dál ho šíří, patří mimo jiné poslanec Stanislav Huml (ČSSD). „Hned jsem klidnější, když vím, že demonstraci organizovali a zafinancovali naši američtí přátelé,“ napsal na svém Facebooku společně s odkazem na článek. V Praze začíná, tentokrát červená, revoluce. Prosta myšlenek, prosta ideálů (změna kapitalistického systému nehrozí), prosta racionálního jádra,“ dodal.

 

Laboratorně analyzovaná fotografie

Aeronet se opírá o sérii diskutabilních „důkazů“. Jeden z nich je i údajná fotografie, na které jeden z organizátorů akce rozdává červené karty z krabice České pošty. „I když fotografie dostupná na webu není kvalitní, nám se podařilo získat laboratorně analyzovanou verzi fotografie od anonymního čtenáře, kde je patrné a čitelné, komu byla zásilka vytisknutých červených pamfletů adresována. Je to Šárka Kadlecová, aktivistka a bývalá zaměstnankyně Amerického velvyslanectví.“

Kromě „zjevného napojení“ na americkou ambasádu přichází server ještě s další sérií vysvětlení. Podle něj se na demonstraci objevily transparenty a cedule, které byly záměrně dvojjazyčné, někdy pouze anglicky. Na transparentech s Václavem Havlem a Ronaldem Reaganem se objevily prý proto, aby zahraničním médiím usnadnily překlad ve zpravodajství o „vznikající revoluci“.

„Je to další důkaz toho, že naše země a náš národ je vystaven útoku cizích zpravodajských služeb, které používají stejné taktiky, jaké používaly na Majdanu, během Arabského jara nebo v Sýrii. Modus Operandi tomu jednoznačně odpovídá,“ shrnuje výstižně myšlenku textu Aeronet.

Akce proti Zemanovi
Demonstraci na Národní třídě s názvem „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente.“ svolal na Facebooku produkční Martin Přikryl. Lidé zde formou červené karty vyjádřili protest proti hlavě státu. Demonstranti se pak přesunuli na Albertov, kde se na veřejnosti v doprovodu dalších čtyř prezidentů objevil Miloš Zeman. Skandovali zde hesla proti Zemanovi a poté na něj házeli vajíčka a jiné předměty. Kromě toho byl svolán i průvod Zemanových odpůrců na Hrad, který startoval z Betlémského náměstí. 

Prorusky z USA, Holandska a Slovenska

Na aeronet.cz upozornil server ECHO24.cz už v srpnu, kdy se jeho obskurní články začaly šířit. Ruská propaganda je v něm patrná ve zprávách z politiky a ekonomiky („Obama ve škodovce jezdit nebude, Rusové ano!“) i v běžných článcích o Spojených státech („Policisté v New Yorku uškrtili za bílého dne speciálním chvatem otce 6 dětí“).

Na stránku mají přispívat „čeští a slovenští krajané žijící v Holandsku, Rusku a v USA“. Portál si prý zaregistroval Američan Lukas Brian Ross, IP adresa serveru je registrována v Bratislavě a sídlo společnosti uvádí Aeronet pro změnu v Holandsku. Když si zadáte jméno zmíněného L. B. Rosse do vyhledávačů, nenaleznete žádnou jinou informaci než tu o registraci této domény.

Na oficiální dotaz médií má prý čtenářská podpora „zakázáno odpovídat“. Když se poté tentokrát pod falešným jménem ozval reportér ECHO24.cz s dotazem, jestli může pro Aeronet přispívat, odpověď byla už jiná. Muž, který se představil jako Martin Chotek, „styčný důstojník pro kontakt s veřejností z ČR a SK na pozici PR managera a šéfa marketingu pro Československo“, popsal detailně práci tamního redaktora. Zákaz přejímat „mainstreamové agentury jako AP, AFP nebo ČTK“ a preferovat ty „ruské nezaujaté“ mluví sám za sebe.

Čtěte také: Dokonale utajený server. Kdo vydává proruské zprávy v češtině

Kelin: Rusové v Česku rozjeli rafinovanou propagandu

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov