1

Registr smluv pro vyděrače

Témata: ,

Registr smluv byl díky aktivistické organizaci Rekonstrukce státu velkým hitem kampaně před posledními parlamentními volbami. Především hlavní součástka Rekonstrukce, společnost Frank Bold, si z toho udělala skvělý byznys. Za honorář poskytuje těm, koho donutili smlouvy do registru dávat, poradenství, jak nejlépe to právně a byrokraticky provést. Svůj skvělý byznys model se snaží protáhnout do další volební kampaně. Za pomoci dlouholetého podporovatele Radima Jančury se chystají znovu atakovat poslance, kteří vyřadili ve sněmovně z registru státní firmy.

Registr smluv je přeceňované téma. Není to žádný pilíř transparentnosti správy veřejných peněz ani vlády práva. Úplně by stačilo, že mají zájemci o informace, tak jako dnes, šanci se ke smlouvám dostat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Když už ale registr musí být, neměl by být selektivní. A to byl i v původní verzi, v níž ještě byly i státní a polostátní firmy, jak si ho přes poslance prolobbovali aktivisté z Rekonstruce. Povinnost zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun měl stát a jeho úřady, kraje, obce, veřejné vysoké školy nebo polostátní firmy.

Obrovské veřejné peníze ale stát utrácí tím, že je posílá na dotacích, pobídkách a grantech firmám nebo neziskovým společnostem. Letos je ve státním rozpočtu připraveno 68 miliard korun na „transfery“ firmám a neziskovkám. Na příjemce těchto dotací se žádná povinnost zveřejňovat každou smlouvu nad 50 tisíc korun nevztahuje. Jsou to přitom úplně stejné peníze daňových poplatníků jako ty, které míří třeba do rozpočtů obcí nebo na vysoké školy.

Kdyby registr smluv uplatňoval rovný přístup, měl by každý, kdo si vezme od státu peníze z dotací, pobídek nebo grantů, kompletně vybalit na internet své smlouvy. To znamená, že by mohl každý z daňových poplatníků v registru on-line studovat každou smlouvu nad 50 tisíc korun, kterou uzavřela společnost Agrofert. Ta donedávna patřila ministru financí Andreji Babišovi. Zaparkoval ji do svěřeneckého fondu, aby mohl dál čerpat dotace a sahat si na peníze z veřejných zakázek.

Stejně tak by musela každou smlouvu nad 50 tisíc korun zveřejnit společnost Frank Bold. Ta dostává podle své výroční zprávy za rok 2015 (poslední zveřejněná) mimo jiné peníze od ministerstva vnitra. Voliči by se alespoň dozvěděli, kolik si účtuje za poradenství k registru smluv.

 

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.