1 Kauza Nagyová

Nečas: Na úřadu vlády byly odposlechy. Sám jsem je povolil

Jana Nagyová měla údajně dostávat od lobbisty Ivo Rittiga peníze. Toto závažné podezření šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase obsahuje nové usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Expremiér Nečas považuje informace, které v pátek zveřejnily MF Dnes a Aktuálně.cz, za lživé. „K tomu nemají vůbec žádné důkazy. Tvrzení, že Ivo Rittig dával mojí ženě peníze, je už třetí vlna nedoložených tvrzení,“ říká bývalý předseda vlády v rozhovoru pro ECHO24.cz.

Podle jeho názoru není v nově zveřejněném usnesení nic nového. „Je zjevné, že se skupina policistů a prokurátorů snaží za každou cenu uplést nějaký hodnověrně vypadající příběh, vytváří nové a nové bizarní právní konstrukce ve snaze ospravedlnit to, co se téměř před rokem stalo,“ uvádí Nečas. „To se vždycky dělá, když prokurátorům dochází dech,“ dodává.

Premiér Nečas v rozhovoru pro ECHO24.cz dále uvedl, že na úřadu vlády byly na začátku roku 2013 nasazeny prostorové odposlechy. „Ano, byly, s mým vědomím a mým souhlasem,“ řekl expremiér. „Upřesnit to nemohu. Zpětně jsem přesvědčen, že se to týkalo této kauzy. Že jsem byl oklamán a obelhán. Ale nemohu ani naznačovat, o co tehdy šlo,“ říká tajemně Nečas.

Jsou to drby z úst třetích osob“

To, že kromě darů měl Rittig dávat Nečasové také peníze, dokládají podle Aktuálně.cz žalobci dvěma odposlechy. První je z 19. června 2013 a na něm podle policie říká lobbista Roman Janoušek v komplexu Myšák Tomáši Hrdličkovi: „Vím, že Ivo platil tu Janu, každý to věděl.“ Druhá nahrávka, o které se státní zástupci zmiňují, je ze schůzky Ivo Rittiga, jeho známého Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala. „(Jana Nagyová) říkala, máme teďka nosit prachy, ideálně nosit prachy, loajálně je podporovat a ještě u toho nebýt vidět a nechodit tam... nemáme odletět, nic takovýho, pracovat, normálně makat a líp než do teďka... říkala, jestli by místo sedmi procent nešlo deset procent... víš, co jí máme dát,“ stojí podle Aktuálně.cz v dokumentu. Z textu ale není zřejmé, kdo jednotlivé věty říká.

Premiér Nečas takovéto důkazy odmítá jako „drby z úst třetích osob“. „Pokud já mám informace, tak tento odposlech má pocházet z nějakého prostorového odposlechu z konce března 2012. Pokud policie tohle dneska považuje za závažný údaj, tak nechápu, proč to zjišťuje po dvou letech. Přece pokud policie o tomhle věděla minimálně rok a čtvrt před zásahem, tak snad měla prostor a dost času, aby dokázala zachytit a zdokumentovat nějaké převody peněz. Ale tam žádné převody nebyly, nic takového, ani dárky, ani peníze, nic. Samozřejmě nezdokumentovali nic,“ odmítá to Nečas.

SMS s Rittigem? Před kongresem narostla komunikace

Expremiér se vyjadřuje i k informacím, že policisté podrobně prozkoumali mobilní telefon Jany Nagyové (Nečasové) a že v období od září do listopadu 2012 si měla s lobbistou Ivo Rittigem vyměnit 48 textových zpráv. 

„V období od září do listopadu, tedy v době vrcholící vnitrostranické krize a před kongresem řádově narostla komunikace všech nás prakticky s kýmkoliv, kdo se nějak ochomýtal kolem ODS. Že si náhodou vybrali zrovna tento úsek, ať tedy uvedou, jak čile s ním komunikovala od listopadu 2012 do června 2013,“ bagatelizuje tuto komunikaci Nečas.

Varianty zakázek? Takových dokumentů jsem měl štosy

Podobně odmítá závažnost nálezu materiálů při domovní prohlídce u Nagyové, z nichž vyšetřovatelé vyvozují, že patřila do skupiny lidí (spolu s Grygárkem, Janouškem a Rittigem), která se snažila obsadit svými lidmi pozice ve státem ovládaných firmách a díky nim mít poté vliv na rozhodování o zakázkách. U ní doma se totiž našly listiny, kde se u veřejných zakázek vyskytovaly varianty s různými cenami za stejnou práci.

„Toto byly materiály, které, jak moje žena uvedla, jenom obdržela a měla předat mně. To byly informace, které já jsem sbíral a chtěl mít. Já jsem se u všech resortů snažil mít přehled o co největším počtu zakázek. Taky abych tušil, jestli někde nehrozí průšvih nebo se nechystá nějaká levárna. Takových dokumentů jsem měl štosy,“ vysvětluje Nečas.

Na úřadu vlády byly odposlechy

Premiér Nečas v rozhovoru dále uvedl, že na úřadu vlády byly na začátku roku 2013 nasazeny prostorové odposlechy. „Ano, byly, s mým vědomím a mým souhlasem,“ řekl expremiér. „Upřesnit to nemohu. Zpětně jsem přesvědčen, že se to týkalo této kauzy. Že jsem byl oklamán a obelhán. Ale nemohu ani naznačovat, o co tehdy šlo,“ říká tajemně Nečas. 

Celý velký rozhovor čtěte zde: 

Nečas: Dělají z nás protistátní spiklenecké centrum

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.