1 Boje na Ukrajině

V Debalceve nám pomohly ruské tanky, přiznal dobrovolník

NOVÉ

Témata: ,

Ruský voják speciálních jednotek Dimitrij Sapožnikov přinesl svým svědectvím další důkaz, že se Rusko přímo angažovalo v bojích na východě Ukrajiny. Jako dobrovolník bojoval proti Ukrajincům při dobývaní města Debalceve, které proruští rebelové ukořistili jen díky tankům ruské armády, které se tu najednou objevily. Podle Dimitrije sehrály ruské oficiální jednotky v bojích na Ukrajině klíčovou roli.

Rusko jim říká dobrovolníci, ale Dimitrij Sapožnikov, který byl jedním z nich dokazuje, že pod tímto označením bojují i regulérní ruští vojáci, které do bojů posílá přímo Rusko. Dimitrij se z dobrovolníka stal časem vojákem speciální ruské jednotky, která spolu s rebely a opravdovými dobrovolníky bojovala v prvních liniích i při dobývání města Debalceve po vyhlášení příměří z půlky února.

,,Všechny vojenské operace a hlavně ty velké provádějí ruští vojáci pod vedením ruských generálů,“ řekl Dimitrij Sapožnikov BBC, který s vojenským angažmá Ruska v Doněcku souhlasí, protože Moskva tak podle něj může lépe ochránit Rusy na Ukrajině.

Čtěte také: Separatisté na Donbase opět nasadili těžké zbraně

Devátého února jeho jednotka převzala kontrolu nad hlavní příjezdovou cestou do Debalceve a ukrajinské vojáky od města odřízla, cestu ale prý nebyli schopní s rebely udržet dlouho. ,,Pak ale přijely ruské tanky. Konkrétně jednotka z Burjatské republiky. Díky nim jsme nakonec město dobyli,“ popisuje Sapožnikov.

Podle Sapožnikova, který se právě zotavuje ze zranění v Petrohradě, byly regulérní ruské vojenské oddíly v bojích na Ukrajině klíčové. A nevnímá to jako nic tajného. Když jeho jednotku s rebely zachránily ruské tanky u Debalceve, byl rád. Naopak jej překvapilo, že lidé v Petrohradu o ruských vojenských akcích na Donbase nevědí. „Kdyby vojenské operace nevedly vycvičené a disciplinované ruské oddíly, sami rebelové by území neobhájili,“ vysvětluje.

To, že na Ukrajině tajně bojují i vojáci ruské armády tvrdí už dlouho ukrajinská vláda a NATO, pouze ruský prezident Vladimir Putin stále jakoukoli účast ruských vojáků striktně popírá. ,,Taková tvrzení, která se vynořují, samozřejmě matou a demoralizují mezinárodní komunitu,“ řekl BBC mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič.

Rusko dlouhou dobu popíralo i použití své armády při obsazování Krymu minulý rok v březnu. Podle Sapožnikova je jen otázkou času, kdy Rusko přizná i účast v bojích o Debalceve.

Čtěte také: Přebarvili jsme tanky a jelo se na Ukrajinu, přiznal ruský voják

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.