1 Kritika Západu

Putin kritizoval USA: Chtějí znovu roznítit válku na Ukrajině

, NOVÉ

Témata: ,

Ruský prezident Vladimir Putin dnes kritizoval Kongres USA za rozhodnutí umožňující dodávky smrtících zbraní Ukrajině. Obvinil rovněž Kyjev z neplnění mírových dohod z Minsku a „zmrazování“ konfliktu. Putin se podle Kremlu na summitu G20 v Turecku setká s britským premiérem Davidem Cameronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ale schůzka s Barackem Obamou „není plánována“.

„V podmínkách, kdy bojové operace (na východní Ukrajině) jsou přerušeny a k ostřelování dochází ojediněle, je nepochopitelné, proč americký Kongres přijímá rozhodnutí, umožňující dodávky smrtících zbraní Ukrajině. Musíme se ptát, zda tu není přání znovu roznítit válku a vyprovokovat boje,“ řekl ruský prezident agentuře Interfax.

USA až dosud na Ukrajinu dodávaly jen „nesmrtící zbraně“, například přístroje pro noční vidění či terénní vozy.

„Nyní, kdy se nakonec podařilo dosáhnout příměří v regionu, je důležité, aby znepřátelené strany začaly hledat styčné body, vydaly se k společnému jmenovateli. Je nezbytné, aby se naučily jedna druhé naslouchat. Na tom bude záviset dosažení kompromisních řešení,“ zdůraznil Putin. Místo urovnání ale podle něj vinou Kyjeva přetrvává hrozba „zmrazení konfliktu“.

„K tomu vede politika Kyjeva, který pokračuje v zpřísňování blokády jihovýchodu (Ukrajiny), nepouští tam ani potraviny, ani peníze, zlikvidoval tam bankovní systém a zablokoval export,“ prohlásil Putin.

Kyjev odmítá jednat na nejvyšší úrovni s vůdci proruských separatistů, které označuje za teroristy a loutky Moskvy.

Putin se nezmínil o kritice z Kyjeva, který naopak obviňuje Rusko z neplnění mírových dohod, pokud jde o stažení cizích vojáků z Ukrajiny a nastolení ukrajinské kontroly nad celou hranicí s Ruskem.

Konflikt na východě Ukrajiny si od loňského dubna, kdy se proruští separatisté chopili zbraní a ovládli značnou část Doněcké a Luhanské oblasti, vyžádal přes 8000 mrtvých. Od 1. září platí příměří, v posledních dnech se však obě strany obviňují z jeho porušování.

Putinův poradce Jurij Ušakov dnes novinářům potvrdil prezidentovy chystané schůzky s britským premiérem, německou kancléřkou, saúdským králem, tureckým prezidentem a s italským premiérem na okraj summitu G20 v Turecku. Setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou se oficiálně nechystá, „avšak nelze vyloučit, že prezidenti spolu budou hovořit v rámci programu summitu“, dodal poradce. S Merkelovou má Putin hovořit o Ukrajině, s Cameronem o Sýrii.

Čtěte také: ‚Putine, chci být s tebou.‘ Čeští školáci odhalují ruskou propagandu

Putin provokuje Západ: Naše rakety proniknou jakoukoli obranou

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.