1

Česko nepotřebuje vojáky NATO, odmítl Sobotka Obamův plán

Americký prezident Barack Obama dnes při návštěvě Varšavy oznámil, že Spojené státy chtějí posílit vojenskou přítomnost v Evropě. Záměr USA však nepřivítal český premiér Bohuslav Sobotka. Česká republika podle něj nevolá po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě. Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Sobotka to řekl při návštěvě Rakouska.

Sobotka připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. „Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci,“ podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje.

Čtěte více: USA pošle víc vojáků do Evropy, oznámil Obama ve Varšavě

„Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě,“ řekl Sobotka českým novinářům. Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.

V polovině května rozpoutal bouřlivou diskusi v Poslanecké sněmovně ministr obrany předchozím výrokem, že by trvalé rozmístění vojáků NATO na našem území mohlo představovat problém vzhledem k historickým zkušenostem. Ministr později výrok popíral s tím, že byl mediálně zmanipulovaný.

Čtěte více: Stropnickému poslanci vyčetli roli ruského důstojníka v 'Boji o Moskvu'

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.