Ani za Babiše, ani bez něj. Marvanová do Senátu nejde
Senátoři prý nic neprosadí
Bývalá náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Hana Marvanová uťala spekulace o své další politické budoucnosti. Advokátka měla nabídku kandidovat v podzimních volbách do Senátu hned od několika stran, o jejím nasazení mluvil i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Serveru ECHO24.cz ale řekla, že kandidovat nebude vůbec. Zjistila prý, že by v Senátu nemohla skoro nic prosadit.
„Rozhodla jsem se, že nebudu kandidovat do Senátu,“ uvedla Marvanová ve čtvrtek pro ECHO24.cz. „Hlavní důvod je ten, že bych v Senátu stejně nemohla skoro nic prosadit. Mluvila jsem s některými senátory, jak to mají obtížné. Je to obtížné, ne-li skoro nemožné něco reálně prosadit,“ připojila.
Zprávy o možné cestě Marvanové do horní komory se začaly objevovat letos v květnu. Ve stejné době v resortu spravedlnosti vrcholily problémy mezi ministryní Helenou Válkovou (za ANO) a její tehdejší 1. náměstkyní. Spor dvou žen skončil začátkem června po jednání s Babišem odchodem Marvanové z ministerstva.
„Šla jsem na ministerstvo s tím, že mi připadalo zásadní zkusit něco skutečně prosadit v rámci zákonů. A to by Senát neumožňoval. Když jsem to všechno zvažovala, tak jsem se rozhodla, že nebudu kandidovat.“
Advokátka mohla být například společným kandidátem lidovců, zelených a Starostů na Praze 9. „Nemluvili se mnou o tom jenom lidovci. Mluvili o tom se mnou i zelení, někdo od pirátů. Mluvil se mnou dokonce někdo od Starostů. Ale volby jsou až na podzim,“ řekla pro ECHO24.cz už na konci května.
Čtěte také: Marvanová: Kandidovat do Senátu můžu i bez Babiše
Marvanová teď ale přišla s rozhodnutím, že do boje o Senát nepůjde za nikoho. Ani jako nezávislá kandidátka. „Šla jsem na ministerstvo s tím, že mi připadalo zásadní zkusit něco skutečně prosadit v rámci zákonů. A to by Senát neumožňoval. Když jsem to všechno zvažovala, tak jsem se rozhodla, že nebudu kandidovat,“ zmínila. „Návrhy byly z různých stran. Není to tak, že bych se s některou z nich nedohodla,“ dodala.
Senát se může vyjadřovat k zákonům, které jim pošlou kolegové ze sněmovny. Pokud ale zkusí navrhnou jakékoli změny, poslanci je pak můžou přehlasovat. Skupina senátorů má i zákonodárnou iniciativu, cesta takové normy je delší a těžší, než pokud začne na vládě nebo ve sněmovně.