1 Sociální sítě

Nový trend? Vzdělaní Evropané utíkají od sociálních sítí

, NOVÉ

Témata: ,

Lidé s vyšším vzděláním tráví více času na sociálních sítích. Pravidlo, které doposud platilo, by se mohlo časem obrátit. Ukazuje to studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za rok 2014, která tento poměr zkoumala mezi evropskými zeměmi. Německo, které má v Evropě jednu z nejvyšších úrovní vzdělanosti, totiž vykazuje opačný trend.

Německo si může gratulovat. Z poslední studie vyšlo najevo, že má značně vyšší počet lidí s magisterským vzděláním a skoro dvakrát víc doktorských diplomů, než je průměr v zemích OECD.

Sociální sítě z toho však nijak neprofitují. Studie totiž ukázala, že absolventi vysokých škol v Německu tráví na těchto serverech méně času, než lidé s nižším vzděláním. Přestože je to mezi evropskými zeměmi absolutní unikát, mohly by je další státy následovat. Podle autorů studie je to začínající trend.

Takovým výsledkům jako v Německu se začínají blížit další země jako například Dánsko, Lucembursko nebo Švýcarsko. Následují je pak státy jako Island nebo Norsko.

 

Rozhlas Deutsche Welle si klade otázku, proč zrovna v Německu je tento trend opačný. Může to být historickými zkušenostmi Německa s nacismem a komunismem, v jejichž důsledku si němečtí obyvatelé dávají větší pozor na sběr jejich citlivých dat třetími stranami?

Čtěte také: Facebooková blamáž. Vietnamské jméno znějící jako ‚Děvka‘ byl vtip

Dalším vysvětlením může být i to, že Němci důvěřují svým médiím a nemají takovou potřebu dohledávat další informace skrze sociální sítě. Takový argument by mohl potvrzovat i fakt, že vzdělaní obyvatelé Turecka nebo Maďarska tráví na těchto sítích o poznání více času, než méně vzdělané složky obyvatelstva. Právě o těchto státech je známé, že média jsou pod velkým vlivem místních vlád, a tak se jejich obyvatelé snaží získávat objektivní informace i jinými způsoby.

Čtěte také: Facebook pod tlakem. V Německu bude blokovat nenávistné komentáře

Galileo, německý pořad o vědě, má k tomu všemu jednoduché vysvětlení. „Kdokoli tento příspěvek čte, je hloupý,“ napsal s nadsázkou na svém Twitteru.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.