3 Korespondence s Márdim

Vypsaná fiXa: Jdeme do všeho jako ragbisti

UVNITŘ VIDEO

Témata: ,

Pardubická kapela Vypsaná fiXa je stálicí české hudební scény už dvacet let. Za ten čas se toho hodně změnilo, promíchali se členové, dělaly se různé projekty. Nyní hrají v sestavě Michal Mareda zvaný Márdi, Milan Kukulský alias Mejla, Daniel Oravec či Mejn a Petr Martínek – Pítrs.

Kapela vznikla v roce 1994. Nikdo přesně neví, do jakého stylu hudby ji má zařadit, ale kapela sama se označuje za pop-punkovou. Asi nejvýraznějším prvkem kapely jsou její texty, které jsou mnohdy surrealistické a píše je sám velký Márdi. K hitovkám patří Antidepresivní rybička, 1982, Krásný smutný den, Darling nebo Dezolát. Kapela spolupracovala na natáčení filmu Václav a Čtyři Slunce.

Začala jsem zlehka a ptala se frontmana kapely Márdiho, jestli ho někdy napadlo, co by dělal, kdyby to s kapelou nevyšlo. Odpověď zněla: „Napadlo a hlavně jsem hodně dlouho musel vedle kapely něco dělat, abych přežil. Možností, jak to dopadne, byla spousta. Já jsem pevně věřil, že to vyjde. Na druhou stranu jsem teď slyšel nějaký nahrávky z prenatálního období naší party a říkal jsem si, že jsem měl fakt velký sebevědomí, haha.“ Moc jsme se toho nedozvěděli.

A další otázka nedopadla o moc líp. Jaké z jejich dosavadních alb bylo zlomové nebo jaký song ho nabíjí, když ho hraje? Márdi mi tentokrát odepsal: "Každý má v sobě něco. Něco, co je skvělý a samozřejmě něco, co se dalo udělat líp. To tak je vždycky. Nedá se moc vybrat, ale dá se o tom dlouho mluvit.  Ale přijde mi, že se nemusíme stydět za žádný. Osobně mě nabíjí, když po dlouhý době zahrajeme písničku, kterou jsme dlouho nehráli, a není úplně jistý, že to dáme. Občas je to takový spontánní rozhodnutí, a když se to povede, tak to vždycky koncert neuvěřitelně nakopne."

Zeptala jsem se, proč jsou tak slavní, čím si to vysvětlují. „Asi se nám daří hrát pořádně a lidi to přirozeně cejtí a chtěj to znova. Na tomhle jsme ostatně postavili celou naši existenci. Myslím, že hrajeme se stejným nasazení jako ragbisti, haha. Hodně dáváme a holt taky hodně dostaneme,“ odpověděl mi Márdi. Dál jsem se pídila po tom, čím se inspiruje.„Většinou se inspiruju melodií a snažím se najít slova, který v ní jsou skrytý. Jinak samozřejmě pozoruju, sleduju, zapisuju, ukládám do paměti to, co mi prolítne mozkem.“

Pak jsem se zaměřila na to, co kapela dělá teď. V současné době totiž natáčí klip ke skladbě „Letec“, která vznikla spojením Vypsané fiXy a školky se zaměřením na Montessoriho metodu. Fanoušci kapele posílali svoje fotky nebo krátká videa, jak si představují letadlo. Už jednou to kapela udělala, a to na poslední řadové desce.

Poslední otázka, na kterou mi Márdi odpověděl, bylo v čem se liší „Planety Malého prince“ od ostatních alb. Tak mi bylo zodpovězeno, že nahrávka není řadová deska, ale společná deska kapely a dětí ze ZŠ Montessori Pardubice. Děti po přečtení knihy Malý princ napsaly deset textů, Márdi je zhudebnil a nakonec nahráli s celou kapelou a taky s dětmi. „Je to vlastně úplně něco jinýho,“ napsal.

Měla jsem připravených ještě pár otázek, ale Márdi mi přestal odepisovat. Bylo před Vánoci, tak měl toho asi hodně.

Článek je výsledkem spolupráce online deníku Echo24.cz se studenty Metropolitní univerzity Praha.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.