1 Kontrola v Německu

Noční vlci u Dachau: Jistilo nás 30 policistů se psy

, NOVÉ

Motorkáři z ruského klubu Noční vlci, kteří se v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války vydali na kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína, přijeli do Mnichova. Ještě v pondělí chtějí navštívit někdejší nacistický koncentrační tábor v Dachau nedaleko bavorské metropole. Oznámil to mluvčí motorkářské skupiny Alexandr Šapovalov, napsala agentura DPA. 

Jezdci, kterých bylo podle médií asi deset, překročili hranice z Rakouska do Německa v neděli večer. Na dálnici 50 kilometrů od Mnichova je zastavila policie, která jim zkontrolovala doklady. Podle Šapovalova asi dvouhodinovou kontrolu provedlo na 30 policistů se psy.

„Nechali je jít, ale sledovali je. Nyní policie dohlíží na hotel, kde se Noční vlci ubytovali,“ uvedli nad ránem ruští motorkáři na blogu, který citovala agentura TASS. 

Předpokládá se, že vedle Dachau chtějí Noční vlci navštívit mimo jiné i Norimberk, který je úzce spjat se vzestupem nacistického hnutí. Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) pod vedením Adolfa Hitlera tu od roku 1927 pořádala říšské stranické sněmy. 

Podle původních plánů by měli motorkáři z Bavorska pokračovat přes Prahu do saského Torgau, kde se 25. dubna 1945 na Labi setkala americká a sovětská armáda. Cesta Nočních vlků Evropou by měla skončit 9. května v Berlíně. Motorkáři tu chtějí údajně oslavit konec druhé světové války a porážku nacistického Německa. 

V sobotu motorkáři projeli přes Česko a Slovensko, kde položili věnce v areálu památníku Slavín v Bratislavě. Do Vídně podle rakouské policie doprovodilo ruské bikery několik jejich kolegů ze Slovenska, Maďarska i Rakouska. Dva členové Nočních vlků zde položili věnec u pomníku padlým sovětským vojákům na Schwarzenberském náměstí, kde na ně čekalo asi 500 lidí včetně místního ruského velvyslance. 

Čtěte také: Noční vlci v Bratislavě: Připomínáme pád fašismu

Němci nevpustili tři ruské motorkáře. Moskva posílá nótu

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.