1 Krym nedopustíme

Estonsko má plán: když se objeví ‚zelení mužíčci‘, okamžitě zastřelit

, NOVÉ

Estonsko má jasný plán, jak zacházet s tzv. „zelenými mužíčky“. Tito vojáci bez označení, kteří se nechvalně proslavili loni při okupaci Krymu, patří k ruským speciálním jednotkám. Náčelník estonského generálního štábu nyní řekl, že pokud by se objevili v jeho zemi, budou okamžitě zastřeleni. Zprávu přinesl server Financial Times.

V Estonsku žije početná ruská menšina a pobaltská země je údajně připravena na všechny alternativy. „Estonsko a jeho sousedé ale nejsou jako Ukrajina. Estonsko je fungující společnost. Musíme však vědět, co se děje v Rusku a být připraveni,“ zdůraznil generál Riho Terras. Tento týden Estonsko zahájilo největší mobilizační cvičení ve své historii, kterého se účastnilo na 13 tisíc vojáků.

„Pokud ruští agenti nebo speciální síly vstoupí na estonské území, měli byste zastřelit prvního, kterého uvidíte. Neměli byste jim vůbec umožnit vstup,“ doporučil Terras v rozhovoru pro Financial Times. Vloni je po náhlém vpádu na Krym nebyla Ukrajina schopna zastavit. NATO strávilo měsíce debatami o tom, jak nejlépe se vypořádat s taktikou Moskvy.

Zatímco Estonsko čelí hrozbě, podle Terrase záleží na jednotě NATO, jak se s tím vyrovná a s jakou taktikou přijde. „Hybridní válka není nic nového. Můžete se s ní vypořádat jedině díky soudržnosti národa, integritou a tím, že celá společnost bude spolupracovat,“ řekl Terras. Rozhodující jsou podle něj výdaje na obranu. Škrty v rozpočtu velkých evropských zemí prý přímo ovlivňují bezpečnost Estonska. „Je potřeba je přesvědčit, aby víc utráceli,“ nakonec dodal Terras.

Čtěte také: Rusko má zájem na obnovení styků s NATO, říká Lavrov

Lotyšsko odhalilo ruskou ponorku nedaleko svých hranic

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.