6 Elektronická evidence tržeb prošla

Lidovci otočili. Bič na živnostníky ve vládě prošel

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Jen pár hodin vydržel lidovcům odpor proti návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). I když ještě ráno tvrdili, že o návrhu ministra financí Andreje Babiše (ANO) nechtějí jednat, protože jsou v něm chyby a neobsahuje všechny dohody, během dopoledne otočili. Vláda úpravu přijala jednomyslně, tedy i hlasy KDU-ČSL. Proti online pokladnám ale zůstává opozice, která už plánuje obstrukce ve sněmovně. Ve středu normu u Úřadu vlády kritizovalo i několik desítek demonstrantů.

Krátce před jednáním vlády ministr zemědělství Marian Jurečka tvrdil, že Babišův návrh zcela pomíjí dohodu koaliční rady, podle níž výčet živností, na které se evidence tržeb uplatní, bude řešit nařízení vlády. Lidovci proto chtěli, aby dnes vláda o evidenci tržeb vůbec nejednala. Tomu nasvědčovalo i to, že na jednání chyběl vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Nakonec ale bylo vše jinak. K obratu stačilo pár hodin a vláda návrh zákona schválila jednomyslně. Přispět k tomu mělo i to, že lidovci prosadili výčet, kterých profesí se evidence bude týkat.

Dohodu si na Twitteru po schválení návrhu pochvaloval třeba premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Babiš si od zavedení EET, která začne platit nejdříve příští rok v únoru, slibuje lepší výběr daní a omezení šedé ekonomiky. Do systému nejdříve vstoupí hotely a restaurace, o něco později i velkoobchod a maloobchod. Ministr chce vstup do evidence kompenzovat snížením sazby DPH v oblasti stravování z 21 na 15 procent. Zároveň navrhuje zavést jednorázovou slevu 5 000 pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

„Je to zásadní zákon a já pevně věřím, že i v rámci sněmovny bude úspěšný. Vůbec nechápu, že opozice podporuje nepoctivé podnikání,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Babiš.

Ten kolegy přesvědčoval o tom, že se po zavedení evidence v Chorvatsku zvýšil počet živnostníků. To má do Prahy už 16. června přijet potvrdit i chorvatský ministr financí. Čísla z Eurostatu ale mluví jinak. V Chorvatsku zavedli systém v roce 2013, počet podnikatelů v zemi ale přesto pokračoval v dlouhodobém poklesu. Zatímco v roce 2013 jich bylo téměř 230 tisíc, v roce 2014 už jen 207 tisíc.

Demonstrace proti EET

Na pražském Klárově se ve středu před polednem sešlo přes sto odpůrců Babišova návrhu. Demonstranti, mezi nimiž převažovali členové a příznivci strany Svobodní, upozorňovali na to, že EET finančně poškodí drobné živnostníky. „To, co ministr financí považuje za drobné, jsou pro živnostníky často velké peníze,“ řekl jeden z nich.     

K lidem na místě promluvil známý kritik ministra financí, řezník Pavel Havlíček, který zde zastupoval malé a střední živnostníky. Slovo dostal také místopředseda Strany Svobodných Jiří Payne. Ten tvrdí, že Babišův návrh směřuje zemi zpátky k totalitě.

Živnostníků ubude, varuje opozice 

Proti elektronické evidenci tržeb vystoupila i ODS, podle níž jde o šikanu podnikatelů. „Zavedení registračních pokladen znamená, že podnikatelům vzrostou náklady o tisíce až desetitisíce korun ročně. Mnozí z nich budou muset pověsit svou živnost na hřebík. Velké částky bude muset zaplatit i stát, tedy my všichni: 370 milionů korun jednorázově, potom každý rok 450 milionů. Andrej Babiš se snaží veřejnost oklamat příslibem údajných mnohamiliardových příjmů do státního rozpočtu, to ale vůbec neodpovídá zahraniční zkušenosti. Vláda navíc z živnostníků a podnikatelů dělá podezřelé, které chce neustále hlídat a kontrolovat. To odmítáme,“ řekl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Ministerstvo financí podle něj vůbec nemá představu, kolik zavedením registračních pokladen vybere navíc. „Andrej Babiš sype z rukávu různá čísla, která ale není schopen doložit žádnou relevantní analýzou,“ dodala šéfka klubu pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Negativní postoj k EET má i TOP 09, například první místopředseda Miroslav Kalousek zveřejnil dnes na Twitteru Babišovu karikaturu, podle které bude ministr financí vidět do každé domácnosti.

 

Andrej Babiš počítá s tím, že by se evidence týkala až 600 tisíc živnostníků. Nejdříve by se do ní měly zapojit hotely, restaurace, maloobchod a velkoobchod. Ministr financí už varoval, že pokud se mu online pokladny nepodaří prosadit, mohla by vláda zvýšit daně.

Čtěte také: ANO: Koalice kývla na on-line pokladny. Lidovci: Ještě uvidíme

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.