Ukrajina má prezidenta. Jeho nabídku ke smíru povstalci odmítli

UKRAJINA MÁ PREZIDENTA

Ukrajina má prezidenta. Jeho nabídku ke smíru povstalci odmítliAKTUALIZOVÁNO 1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Miliardář Petro Porošenko složil přísahu a stal se novým ukrajinským prezidentem. Proruské povstalce na východě země vyzval ke složení zbraní a nabídl amnestii těm vzbouřencům, kteří nemají krev na rukou. Nabídku však vůdcové separatistů odmítli. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně nařídil posílit ochranu hranice, přes kterou podle stížností Kyjeva proudí ozbrojenci i dodávky ruské výzbroje separatistům. Spojené státy dnes prostřednictvím viceprezidenta Joe Bidena slíbily Kyjevu další finanční pomoc ve výši 48 milionů dolarů (966 milionů Kč).

"Neprahnu po válce, neprahnu po pomstě. Přeji si nastolit mír. Začnu tím, že navrhnu mírový plán,“ prohlásil Porošenko. V inauguračním projevu odmítl ruskou anexi Krymu a zdůraznil, že Ukrajina bude jednotným státem. Dal také najevo, že stojí o plné členství své země v Evropské unii. Nezbytnou podmínkou stabilizace na Ukrajině jsou podle Porošenka také předčasné parlamentní volby.

Porošenko zvítězil 25. května v předčasných prezidentských volbách, když získal 54,7 procenta hlasů. Stal se tak pátou hlavou ukrajinského státu od nabytí nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Slavnostního aktu v Kyjevu se zúčastnila řada zahraničních státníků. Za Česko byl přítomen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rusko bylo zastoupeno jen na úrovni velvyslance. Ten byl původně z Kyjeva odvolán hned po únorovém sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Porošenkův nástup do prezidentského úřadu krátce po inauguraci uvítali v samostatných prohlášeních šéf Severoatlantická aliance Anders Fogh Rasmussen a prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Oba vyjádřili podporu Ukrajině, včetně zachování její územní celistvosti.

Velvyslanec Michail Zurabov dal najevo, že Moskva v zájmu řešení ukrajinské krize pokládá za klíčové zastavení akcí ukrajinské armády namířených proti rebelům. "Pro nás je zásadně důležité skončit vojenskou operaci. Samozřejmě s podmínkou, že povstalci rovněž musejí zastavit bojové akce," citoval ITAR-TASS diplomata. Na Porošenkově postupu v této otázce podle něj závisí to, nakolik může Moskva v prezidentovi spatřovat "plnohodnotného partnera pro urovnání a normalizaci situace na východě Ukrajiny". Za nadějné považuje, že se prezident v projevu obrátil na obyvatele této části země, tedy uvědomuje si nutnost dialogu s regiony na jihovýchodě.

Vůdcové proruských povstalců na východě Ukrajiny podle ruských médií jednomyslně odmítli Porošenkovu nabídku, aby složili zbraně výměnou za příslib amnestie. Rebelové prý nevěří "hlavě cizího státu" a amnestie je údajně jen chytrá past.

 

Čtěte také: Palác, čokoládovny, televizi, loděnice... To vše vlastní prezident

 

Sdílet:

Hlavní zprávy