1 Francouzské specifikum

Francie si platí vlastní ufology. UFO prý přilétá dvakrát denně

, NOVÉ

Jediný státní úřad pověřený sledováním výskytu UFO provozuje Francie. Jeho zaměstnanci dostanou denně v průměru dvě hlášení o neznámých létajících objektech. Většina z nich má prozaické vysvětlení – dlouhá noc s alkoholem, cigareta něčeho jiného než tabáku nebo náhodný odraz světla. V archivu centra však leží také stovky nevysvětlených případů, informovala BBC.

Tým ufologů nazvaný Geipan je součástí francouzského Národní centra vesmírného výzkumu, které je největší vesmírnou agenturou v Evropě. Funguje od šedesátých let. Tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle vesmírný výzkum podporoval, aby země nemusela spoléhat pouze na americké satelity.

Své ufology mělo také Dánsko a Velká Británie, obě země ale centra zrušily. Výdaje na výzkum UFO se jim nezdály dost dobře vynaložené.

Jak vypadá UFO?

Úkolem týmu Geipan je prověřovat informace o neidentifikovatelných létajících objektech a archivovat je. Francouzi pro tyto objekty používají kromě zažité anglické zkratky UFO také akronym vycházející z francouzštiny PEN. Kromě čtyř stálých zaměstnanců pracují pro útvar desítky dobrovolníků. Z daní jim vláda proplácí výjezdy na místa, kde svědci nahlásili PEN.

Hlášení o neznámém létajícím objektu přijde v průměru dvakrát za den. Aby se jím centrum vůbec zabývalo, musí svědek vyplnit jedenáctistránkový záznam. Jeho součástí jsou otázky na barvu, velikost a svítivost objektu.

Ufologové se ptají také na meteorologické podmínky v daný den, kolik lidí objekt vidělo nebo na trajektorii jeho pohybu. Součástí zprávy musí být i fotografie nebo videozáznam. Množství dotazů vysvětluje ředitel týmu Xavier Passot jednoduše – cílem je získat co nejvíce detailů a odradit případné vtipálky.

Záhadná světla na obloze se prověřují nejprve s využitím informací o leteckém provozu. Geipan sleduje pohyb komerčních letů a pracuje i se záznamy armády.

Kolik se vypilo a co se kouřilo

Do pátrání po původu zvláštních úkazů na obloze se někdy zapojuje i policie. Personál centra zjišťuje, jestli v místě, kde byl hlášen neidentifikovatelný objekt právě neprobíhal divoký večírek s pitím alkoholu a kouřením nejen cigaret. Ředitel Passot připustil, že UFO častokrát hlásí lidé, kteří si vyšli zapálit před bar a při zírání na nebe spatřili 'cosi'.

Většinou se 'nevysvětlitelné' úkazy podaří vysvětlit překvapivě snadno. V poslední době jde nejčastěji o tak zvané lampiony štěstí – papírové lucerny, které se vypouštějí do vzduchu během různých oslav. Podobně matoucí pro pozemské pozorovatele mohou být i balónky nebo létající draci. Hlášení o UFO tak často souvisí s narozeninovými party nebo svatbami. 

V archivu Geipan žloutnou některé záznamy už víc než padesát let. Přibližně čtyři stovky z nich datovaných kolem roku 1970 jsou podle ředitele Passota skutečnou záhadou. Váže se k nim řada svědectví a existují i známky po přistání.

Ačkoliv se nedá s jistotou říct, že jde projevy existence mimozemských civilizací, mnoho z pracovníků vesmírného centra věří, že život není jenom na Zemi. A nejsou patrně sami. Webové stránky Geipan si denně pročte přibližně 30 tisíc lidí. Pro milovníky ufologie centrum pořádá i vědecké semináře. Poslední se konal letos v červnu. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.