1 Akce za rovnost v platech

Sušenky pro dívky byly levnější. Akce vyvolala poprask

NOVÉ

Na nerovnost v platech mezi muži a ženami se netradičním způsobem rozhodli upozornit studenti z amerického Utahu. Zorganizovali dvoudenní akci, při které v jídelně prodávali sušenky cookie ženám o 23 centů levněji než mužům. Přesně o tolik se totiž liší ženské platy od mužských.

,,Chtěli jsme na problém upozornit způsobem, který se dotýká všech,“ říká šestnáctiletá Kari Schott, prezidentka Klubu demokratů, která akci na střední škole v Salt Lake City zorganizovala. Stůl se sladkými sušenkami byl kromě cookies obložený i papírky s fakty o platech a rovnosti mezi muži a ženami a vysvětlovali, proč musí muži zaplatit za pochoutku víc než ženy.

Akce vzbudila i vášnivé reakce na sociálních sítích. ,,Hodně lidí to naštvalo a označili mě za sexistku,“ říká Kari. Ale negativní reakce jí nevadí, naopak je za ně ráda, jelikož podle ní akorát podpoří otevřenou diskuzi o tomto problému, která povede ke změně.

Čtěte také: Bohatý Obama a chudý čínský prezident. 12 lídrů a jejich platy

V Utahu je rozdíl mezi mužským a ženským platem čtvrtý největší v USA. Podle zprávy Světového ekonomického fóra ženy v roce 2014 dostávaly za stejnou práci dvě třetiny toho, co muži. Ve celosvětovém žebříčku sledujícím platovou rovnost se Spojené státy umístily na 65. místě ze 142 zemí.

Česká republika skončila v žebříčku jako 96. V Evropské unii pak patříme mezi země, které mají největší rozdíl mezi platy žen a mužů. Ženy u nás dostávají o 16,4 procenta méně než muži.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.