1 Špionáž v Rusku

Ruský oceňovaný vědec byl odsouzen k 7 letům vězení za velezradu

, NOVÉ

Témata:

Na sedm let poslal moskevský soud do vězení za velezradu oceňovaného ruského vědce pracujícího v oblasti vesmírného programu Vladimira Lapygina. Zločinu se dopustil tím, že předal do zahraničí tajné dokumenty, informovaly dnes ruské agentury, podle nichž byl rozsudek vynesen už 6. září.

Lapygina, kterému je 76 let, vyšetřovatelé zadrželi v květnu loňského roku a od té doby byl z rozhodnutí soudu v domácím vězení. Vědec řadu let pracoval v Centrálním vědeckotechnickém strojírenském ústavu, který je hlavní výzkumnou institucí ruské kosmické agentury Roskosmos. Přednášel rovněž na Moskevské státní technické univerzitě Nikolaje Baumana. V roce 2014 byl za svou práci dokonce vyznamenán.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Interfax byl Lapygin odsouzen za spolupráci s nejmenovanou asijskou zemí, které předal tajné dokumenty. Podle agentury AFP šlo o vojenské materiály údajně poskytnuté Číně. Kvůli povaze případu proběhl proces za zavřenými dveřmi.

Odsouzený si trest odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem. Zdroj Interfaxu tvrdil, že vědec se k trestné činnosti přiznal a při vyšetřování spolupracoval s ruskou kontrarozvědkou FSB. Díky tomu prý dostal i relativně mírný trest, hrozilo mu prý 12 let vězení.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.