1 Hledá se správná demonstrace

Moskevská mystifikace: tisíc lidí v Praze odmítlo válku s Ruskem

, AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Ruská mediální propaganda využila ke svým cílům i informaci o akci v Praze, která se konala za zcela jiným účelem než ruská média tvrdí. Zatímco ve skutečnosti se v sobotu sešlo na Pražském hradě několik stovek lidí, kteří přišli podpořit Miloše Zemana u příležitosti dvou let v úřadu, ruská média z toho udělala tisícovou demonstraci proti válce s Ruskem a protiruským sankcím.

Ruský propagandistický web Sputnik News informuje, že se v sobotu v Praze více než tisícový dav vyslovil proti západním sankcím vůči Rusku. Server citoval bývalého vojenského lékaře Marka Obrtela, který Západ na akci odsoudil stejně jako místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. (Že je z komunistické strany, server neuvádí.) 

Obdobně hovořila i reportáž státní televize Rossija 24. Ze záběrů na demonstranty i pódium je patrné, že se skutečně jedná o snímky ze sobotní akce na Pražském hradě. Podle moderátora této televize se však jednalo o tisícovou demonstraci lidí, kteří odmítají válku s Ruskem a protestují i proti sankcím uvaleným na Rusko. Zemana v reportáži televize vůbec nezmínila. Pikantní rovněž je, že v okamžiku, kdy moderátor ruské televize ohlašuje reportáž o proruské protiválečné demonstraci, má za sebou fotografii z Václavského náměstí, na které je i jakýsi plakát s přeškrtnutou bombou.  

Čtěte také: Zelená pro Zemana, prezidenta seniorů a záruku české státnosti

„Více než tisíc lidí se v sobotu shromáždilo v hlavním městě České republiky, aby odsoudili západní sankce proti Rusku, které se podle nich ošklivě obrátily proti Evropanům samotným,“ stojí v úvodu článku serveru Sputnik News, který byl v minulosti označován za ruský propagandistický nástroj pro ovlivňování lidí na Západě. Bližší informace o průběhu protestů či místu konání článek nepřináší. 

Sputnik i televize Rossija shodně uvádějí, že mezi demonstranty na místě byli také bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, který vrátil vyznamenání NATO a označil ji za zločineckou organizaci, a místopředseda českého parlamentu Vojtěch Filip. Oba dva podle serveru podporují Rusko a volají po politickém vyřešení konfliktu na Ukrajině.

„Historie se opakuje – jako tragédie nebo fraška“

„Myslím, že jsme měli zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině takto vyhrotila, protože tento konflikt smysl nedává vůbec. To je důvod, proč jsem se rozhodl napsat otevřený dopis,“ cituje Sputnik Obrtelovo prohlášení z demonstrace. „Uvědomil jsem si, že někteří lidé mají zájem na tom, aby k tomuto konfliktu došlo a oni nyní tlačí na vojenské řešení,“ řekl Marek Obrtel.

Podobně mluví na televizních záběrech i Vojtěch Filip.  „Jsem pevně přesvědčen, že ve 21. století je vojenské řešení naprosto nemožné. No, mluvím samozřejmě za sebe, ale věřím, že zde nejsem jediný, kdo si to myslí. Je nezbytné, aby si ti, kteří prosazují vojenské řešení konfliktu, uvědomili, že se historie opakuje – buď jako tragédie, nebo jako fraška,“ říká Filip.

Sputnik News vycházejí v 15 jazycích včetně češtiny. Inkriminovaný článek o pražské demonstraci ale v české verzi nevyšel, na webu je dostupný v angličtině. 

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.