1 Nezvyklá dražba

Objevitel DNA prodal svou Nobelovu cenu. Koupil ji nejbohatší Rus

NOVÉ

Medaili laureáta Nobelovy ceny Jamese Watsona, kterou minulý čtvrtek šestaosmdesátiletý vědec prodal na aukci v New Yorku za 4,1 milionu dolarů (přes 92 milionů Kč), koupil nejbohatší Rus Ališer Usmanov. Oznámil to dnes v Moskvě oligarchův tiskový mluvčí. Usmanov prý hodlá Watsonovi medaili vrátit.

Američan Watson získal Nobelovu cenu za lékařství v roce 1962 jako spoluobjevitel struktury DNA. Většinu sumy získané v aukci hodlá věnovat vzdělávacím institucím, aby podpořil další vědecké objevy. Dražba probíhala telefonicky a po započtení aukční marže za trofej Usmanov nakonec zaplatil 4,76 milionu dolarů. Aukční síň Christie's přitom očekávala, že plaketa s portrétem Alfreda Nobela vynese nanejvýš 3,5 milionu dolarů.

„Považuji za nepřípustnou situaci, kdy vynikající vědec musí prodat vyznamenání, jež získal ze své objevy,“ uvedl v tiskovém prohlášení Usmanov. „James Watson je jedním z největších biologů v dějinách lidstva a cena za objev struktury DNA musí patřit jemu,“ uvedl Usmanov s tím, že peníze získané za prodej může Watson použít k vědeckým účelům podle svého uvážení.

Jednašedesátiletý Usmanov, ruský magnát uzbeckého původu, kontroluje podle časopisu Forbes obchodní impérium v hodnotě 18,6 miliardy dolarů (415 miliard korun). Ve světovém žebříčku miliardářů mu patří 34. příčka. K jeho aktivům patří průmyslový konglomerát Metalloinvest, vydavatelství Kommersant či telefonní operátor MegaFon, druhý největší v Rusku. Je podílníkem anglického fotbalového klubu Arsenal, šéfem Mezinárodní šermířské federace FIE a uznávaným mecenášem.

Čtěte také: Manželé zkoumali mozek. Teď mají Nobelovu cenu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.