Kdo skutečně koupil od Bakaly hornické byty?

Komu patří 43 000 bytů?

Kdo skutečně koupil od Bakaly hornické byty?NOVÉ
Zdeněk Bakala Foto: Ilustrační foto: ČTK
1
Ekonomika
Tomáš Pergler

Investiční společnost Round Hill Capital se ve čtvrtek znovu přihlásila k vlastnictví více než 43 tisíc bytů na Ostravsku, které údajně koupila od skupiny z okruhu miliardáře Zdeňka Bakaly. Tato informace však není v souladu s úterním oznámením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Z něj vyplývá, že většinovým nabyvatelem firem RPG Byty a RPG Služby je velká americká investiční a poradenská skupina Blackstone, s níž Bakala dříve spolupracoval. Jednotlivé strany nechtějí aktuální vlastnické vztahy upřesnit. Z dostupných informací nicméně vyplývá, že Round Hill je pouze formálním vlastníkem, kdežto faktickým většinovým investorem je Blackstone.

ÚOHS označuje jako navrhovatele lucemburskou společnost Fondy Bydleni 2  S.à r.l. Tato společnost byla podle lucemburského obchodního rejstříku zapsána letos 23. července. Už o deset dnů dříve byly v českém rejstříku zapsány společnosti s ručením omezeným Fondy Bydleni 1 a Fondy Bydleni 1 Services. Založila je firma ze skupiny RSM Tacoma, která se zabývá zakládáním firem na zakázku. Během srpna se jediným společníkem obou eseróček stala lucemburská společnost Fondy Bydleni 2.

Round Hill opakovaně vyhlásil, že jí lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 a její české dcery patří. „Všechny tyto entity jsou založené a vlastněné fondem Round Hill Capital Residental Investment se sídlem v Lucembursku,“ uvedl na dotaz ECHO24.cz mluvčí Round Hill v ČR Jiří Reichl. O vlastnictví českých firem Round Hill psal už v srpnovém oznámení pro irskou burzu. Také Bakalou částečně vlastněná BXR Group v srpnové tiskové zprávě napsala, že „česká investiční pobočka Round Hill nabývá 100% podíl v RPG Byty, s.r.o. společně s její správcovskou společností RPG Služby, s.r.o.“.

Nicméně podle ÚOHS, který začal řízení o sloučení, je Round Hill Capital v navrhované akviziční struktuře pouze „menšinovým partnerem bez možnosti kontroly“ a „manažerem investice“.  „Navrhovatel je součástí podnikatelské skupiny, která na území České republiky působí (…) prostřednictvím společností Gestin Centrum a.s., Gestin Holdings, a.s. a BH Centrum a.s,“ napsal úřad. Uvedené firmy vlastní nizozemská společnost BRE/Hospitality Europe Holding, kterou prostřednictvím fondů ovládá skupina Blackstone (BRE je zkratka její realitní divize – Blackstone Real Estate).

Jak už připomněl deník e15.cz, Bakala si v minulosti najal poradenskou divizi Blackstone při vyjednávání s držiteli dluhopisů společnosti NWR. Mluvčí Blackstone na otázky deníku ECHO24.cz neodpověděl. Více informací nechtěl poskytnout ani antimonopolní úřad.

Jednou z pravděpodobných verzí ale je, že americká skupina figuruje v obchodu jako investor a Round Hill Capital jako její správce. Naznačuje to i odpověď mluvčího Round Hill, přestože není konkrétní: „Na své akvizice Round Hill vždy investuje prostředky skupiny mezinárodních institucionálních investorů. Jak je obvyklé v naší branži, nemůžeme bohužel komentovat jednotlivé investory.“

Blackstone je označován za jednu z největších investičních skupin, soustředí se na tzv. private equity, tedy alternativní způsob investování do výnosných společností. Prostřednictvím odnože BRE/ Hospitality Europe Holding provozuje v Evropě komerční nemovitosti a hotely, včetně pražského Hiltonu.

Čtěte také: Napravte privatizaci OKD, nebo odstupte, vyzývá Sobotku dravý investor Krúpa

Nepleťte se do bytů OKD, píše nový majitel vládě