3 Den lidských práv

V Praze se chystá další demonstrace proti Zemanovi

, NOVÉ

Listopadové protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi, při kterých lidé dali najevo svůj názor červenými kartami, pokračují. Ve středu se uskuteční v Praze další demonstrace, která má hlavě státu připomenout, že ochrana lidských práv je pilířem české zahraniční politiky a je nadřazena „pofidérním ekonomickým profitům“. 10. prosince, na který připadá mezinárodní Den lidských práv, promluví třeba Petr Placák nebo Jan Ruml.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze budou mít projev také Martin Přikryl (organizátor akce Červené karty), Tomasz Peszynski (Majdan a Ukrajina) nebo právnička Lenka Marečková, která je členkou Charty 77 a promluví o návrhu na odvolání Miloše Zemana z postu prezidenta České republiky. Míša Stoilovová přečte dopis od synů Natalie Gorbaněvské.

Čtěte také: Jsme zarmouceni, píší bratři Gorbaněvští o Zemanových výrocích

Představitelé státu podle organizátorů dříve podporovali ochranu lidských práv, ale nyní už to tak není. Narážejí tak na Zemanův rozhovor pro čínskou televizi, při kterém řekl, že se do Číny přijel poučit, jak stabilizovat společnost. Zároveň ujistil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a že Tibet a Tchaj-wan považuje za její součást.

Čtěte také: Zeman v Číně: Přijel jsem se poučit, jak stabilizovat společnost

„Snižování vážnosti tématu ochrany lidských práv nebo jeho ignorování musí být v demokratické zemi podrobeno kritice s následným vyvozením důsledků. A to zejména díky zkušenostem s režimem před listopadem 1989,“ stojí v pozvánce na protestní akci. Prezident na sebe upozornil také výroky o krizi na Ukrajině. 

Čtěte také: Co všechno už Zeman řekl k Ukrajině? Best of

Protestní akce má zároveň navázat na první oficiálně povolenou manifestaci opozičních skupin, která se uskutečnila na Škroupově náměstí 10. prosince 1988. Proslov tehdy měli Václav Havel, Petr Placák a další. Požadovali například propuštění politických vězňů nebo o ukončení vlády KSČ. Akce se tehdy zúčastnily tři tisíce lidí.

Demonstrace při příležitosti 26. výročí této akce se uskuteční jen o dvě stě metrů dál na náměstí Jiřího z Poděbrad ve středu v 19 hodin. K účastí vyzývají organizátoři na facebookové stránce zde.

Čtěte také: 100 tisíc podpisů. Proti Zemanovi půjde pochod a červená trika

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.