2 Soud o zneužití rozvědky

Začal soud s Nečasovou a zpravodajci: odročeno

AKTUALIZOVÁNO

Ostře sledovaný soud s Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), bývalými šéfy vojenského zpravodajství Milanem Kovandou a Ondřejem Páleníkem a zpravodajcem Janem Pohůnkem začal ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1. Nečasová měla podle obžaloby zneužít rozvědku. Soudkyně ale hlavní líčení po přečtení obžaloby odročila na leden. Je totiž třeba rozšířit zbavení mlčenlivosti bývalých zpravodajců na dění ze starší doby. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení.

Nečasová přišla ve čtvrtek k soudu v doprovodu svého manžela a bývalého českého premiéra Petra Nečase (ODS). Hlavní líčení začalo zhruba hodinovým čtením obžaloby. Při něm zachovávali zpravodajci kamenné tváře, na Nečasové ale byl znát tlak. Často seděla se skloněnou hlavou, zavřenýma očima a čelo si opírala o sepjaté ruce.

Podle státního zástupce zneužila Nečasová v roce 2012 rozvědku. Jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Nečase měla nechat sledovat jeho tehdejší manželku Radku. Státní zástupce u soudu mimo jiné řekl, že zosnovala protiprávní použití zpravodajství a zneužila pravomoc úřední osoby.

Čtěte také: Podmínečný trest Nečasová odmítla, její případ proto projedná soud

Jednání soudu se setkalo s velkým zájmem veřejnosti i médií. Do malé soudní síně se tak řada zájemců vůbec nedostala. V hlavním líčení nicméně nakonec nic kromě přečtení obžaloby nezaznělo. Ve chvíli, kdy už se Nečasová chystala předstoupit se svou řečí, se začala řešit otázka zbavení mlčenlivosti zpravodajců.

Obvinění je víc

Soud se kvůli zproštění mlčenlivosti obrátil na ministra obrany, nicméně ve čtvrtek se ukázalo, že je třeba povolené zproštění rozšířit.

„Hlavní líčení se za účelem vyžádání zproštění u obžalovaných Ondřeje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka odročuje na leden,“ rozhodla proto soudkyně. Pokračovat se tak bude výslechy obžalovaných 12. ledna. S největší pravděpodobností s vyloučením veřejnosti. To z důvodu, že výpovědi mohou obsahovat utajované informace.

Čtvrteční soud začal řešit pouze první větev z rozsáhlého spisu Nečasové. Ta dále čelí obvinění z údajného vynášení informací z BIS a uplacení poslanců takzvanými trafikami. Celá kauza vedla loni až k pádu Nečasovy vlády a předčasným volbám.

Čtěte také: Nečasova manželka omlouvá v nové knize svoje odstupné

Kauza Nagyová a BIS: Bude to trvat, vzkazuje žalobce Komár

Do ženy na zemi kope jen slaboch, píše Nečasová Fialovi

Pravá příčina kauzy Nagyová


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.