když přijde "zajišťovací příkaz"

Představte si, že vám úředníci z účtu strhnou miliony, celníci s pistolemi vtrhnou do vašeho podniku, seberou pokladnu, zabaví všechny automobily a nemovitost zastaví. Vypadá to jako scéna z akčního filmu, jedná se přitom ale o běžný scénář, který si zažily tisíce podnikatelů v Česku. Metodě, kterou správce daně v takovém případě použil, se říká zajišťovací příkaz. Použít se má v extrémních případech. Finanční správa si ho ale zvykla používat plošně a masově, a to i u nevinných lidí.

Příběh fotky naděje

Příběh jedné z nejikoničtějších fotografií z konce druhé světové války pokračuje. Snímek zachycující radost a naději čerstvě osvobozených Židů z koncentračních tábora se stal symbolem úlevy z konce války. Izraelskému deníku Haaretz se nyní po 72 letech podařilo identifikovat hlavní dvojici ze snímku, který zachytil osvobození obětí holokaustu z transportu smrti. Jedná se o matku s dcerou, matce tehdy bylo 35, dceři pět let. Na identitu žen deník Haaretz upozornila vnučka starší z nich.

Lídr středočeské kandidátky?

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude nakonec zřejmě lídrem středočeské kandidátky. Připustil to v rozhovoru pro novinky.cz. Na konci února přitom ohlásil, že do voleb půjde z posledního místa. Jeho hnutí, které sám založil a kterému sám vládne, ho ale prý tlačí na první místo.

Online zprávy
Zprávy Dne

Začátek developerské sezony

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci března meziročně vzrostla o 19,2 procenta na 72 131 korun za metr čtvereční. V porovnání s koncem roku 2016 se zvýšila o 0,8 procenta. Nejvíce bytů developeři prodali v Praze 9, 5 a 4, dohromady přes tři pětiny. Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group, které tyto firmy zveřejnily na tiskové konferenci.

PAMÁTNÍK VÁCLAVA HAVLA

Újmy se dočkalo další pražské místo, na kterém si lidé připomínají prvního českého prezidenta Václava Havla – tentokrát soubor srdcí u Nové scény Národního divadla. Jednu ze tří kovových konstrukcí ve tvaru srdce, které obklopují to hlavní červené popsané vzkazy, vyrval o víkendu neznámý pachatel a pokusil se ho odtáhnout. Redakci Echo24 to potvrdil mluvčí Národní divadla Tomáš Staněk.

Zemědělci proti Babišovi

Včera kosy a vidle, dnes sláma. Podnikatel Bohumír Rada a další zemědělci sdružení v Klubu okradených zablokovali po ránu vchod do ministerstva financí na pražské Malé Straně balíky slámy. Jde o pokračování protestu z pondělí, kdy přes 25 protestujících demonstrovalo před budovou ministerstva proti obchodním praktikám Andreje Babiše.

Francouzské prezidentské volby

Od vzniku páté republiky Francie nikdy neměla prezidenta s jiným politickým rodokmenem než dvou hlavních politických stran. Konzervativních, gaullistických republikánů a levicových socialistů. V silně etatistické Paříži dokázali gaullistickou hegemonii přerušit jen socialisté Francois Mitterand (1981 až 1995) a současný prezident Francois Hollande (2012 až 2017).

Čerstvá nositelka Litery spisovatelka Bianca Bellová

Bianca Bellová si před čtrnácti dny přišla na pódium Nové scény Národního divadla pro Literu za Nejlepší knihu roku. Působila přitom, že ji to ani moc nepřekvapilo. Její novela Jezero je podobně nesentimentální, místy strohá, až úsečná jako ona sama. Do jaké míry je to jen maska, odhaduje čtenář strhujícího příběhu až postupně, když už je zcela polapen.

Děsivý čin na internetu

Hrůzný čin zveřejnil na Facebooku muž v Thajsku. Umístil na populární sociální síť dva klipy, na kterých vraždí svoji jedenáctiměsíční dceru. Muž poté spáchal sebevraždu. Zprávu přinesla agentura Reuters. V krátké době se jedná o druhý případ vraždy zveřejněné na Facebooku. 

Konference o právech žen

Rozporuplné názory doprovázejí návštěvu dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové v Německu, kde se účastní setkání významných představitelek zemí G20. Někteří vyjadřují pochyby nad tím, jestli by se právě s ní měla vést diplomatická jednání, či jestli je tou správnou osobou, která může přispět ke zrovnoprávnění žen. Právě to je hlavním cílem dvoudenního berlínského setkání.

Je urážka ve videu výtržnictví?

Na tenký a doposud neprobádaný led virtuálního světa youtuberů se vydal Okresní soud v Jihlavě, když jako první v Česku rozhodl o potrestání mladíka za urážku ve videu na YouTube podmínečným vězením. Ačkoliv urážky či pomluvy na sociálních sítích již české soudy řešily, je to vůbec poprvé, kdy byly vulgární výroky posouzeny jako výtržnictví a padl za ně trest odnětí svobody, byť podmínečný.

Nostalgická Praha

Romantické plavby na liduprázdné Kampě, tramvaje na Václavském náměstí, plné výlohy a dokonce vejce s kaviárem za 1,80 Kčs nebo hromady pomerančů. Olga Schoberová v retro šatech čichající ke květům magnólie nebo popíjející v restauraci pavilonu Expo 58. Prahu v letech 1967/68 připomněla ve zveřejněném videu facebooková stránka Stopy starých časů. Některé záběry přináší rozsáhlá fotogalerie.

světová jednička žádá prošetření výroku

Serena Wiliamsová se ohradila proti rasistickému komentáři, který na její adresu vypustil bývalý hráč a současný kapitán rumunského týmu Ilie Nastase. V prohlášení poté vyjádřila plnou podporu vyšetřování, se kterým začala Mezinárodní tenisová federace, informuje BBC.

Úspěšná kanadská distributorka v Plzni

Členkou poroty filmového festivalu Finále Plzeň je i úspěšné kanadská distributorka a producentka Eve Gaberau. Té britští diváci vděčí za to, že do kin uvedla třeba snímky Paterson, Přežijí jen milenci nebo Toni Erdmann, které v posledních letech oslovily i širší filmové publikum. Eve Gaberau v rozhovoru pro deník Echo24 uvedla, co její práce obnáší a proč by třeba do britských kin neuvedla první díl nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví.

Integrace uprchlíků

Německá ministryně školství Johanna Wanková se vyslovila pro co nejvyváženější skladbu žáků ve třídách, pokud jde o jejich původ. Jestliže je ve třídách příliš mnoho studentů z přistěhovaleckých rodin, komplikuje to jejich integraci, upozornila v rozhovoru se zpravodajským týdeníkem Focus. Některé učitelské odbory její slova podpořily s tím, že ve školních třídách by nemělo být více než 35 procent takových studentů.

Předal Trumpovi pověřovací listiny

Nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček v pondělí ve Washingtonu předal pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kmoníček to oznámil na twitteru. „Jsem hrdý na to, že jsem se s prezidentem Donaldem Trumpem setkal jako první Čech,“ uvedl velvyslanec na sociální síti s tím, že rozhovor s prezidentem byl příjemný.

Daňový únik 70 milionů?

Kvůli solárnímu parku Ralsko na Českolipsku policie stíhá podnikatele Martina Shenara, který projekt elektrárny prodal elektrárenské společnosti ČEZ. Podle kriminalistů jde o daňový únik za více než 70 milionů korun. Shenar, který byl předsedou představenstva firmy Amun.Re, s obviněním nesouhlasí a chystá stížnost. Informaci dnes uvedl Radiožurnál, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Soud ho zprostil obžaloby

Důchodce Jindřich Frühauf, který čelil obžalobě z výtržnictví při projevu prezidenta Miloše Zemana, popřel, že k pódiu se státníkem hodil dvě vajíčka. Své stíhání označil při výpovědi u soudu za hysterickou mašinérii několika úředníků. Na akci ho podle něj zadrželi policisté v civilu, kteří po něm chtěli, aby označil skutečné vrhače vajec z řad demonstrantů, což odmítl. Soud ho nakonec zprostil obžaloby.

Islámská konference v Curychu

Začátkem května se v Curychu (Zürich-Oerlikon) měla v tamním Word Trade Center (WTC) konat velká islámská konference. Očekávalo se kolem tisíce účastníků z celého světa. Ze setkání ale zatím nebude nic, protože majitel nemovitosti ho zakázal, informoval v pondělí švýcarský list Blick. Už ve svém nedělním vydání uvedl, že mezi pozvanými na konferenci, kterou organizuje Ústřední rada muslimů Švýcarska (IZRS), jsou radikální muslimové.

  • NOVÉ

Demonstrace proti Babišovi

Dvacítka demonstrantů s vidlemi, kosami a transparenty se sešla v pondělí odpoledne na protestní akci proti ministru financí Andreji Babišovi (ANO), kterou organizoval zemědělec Bohumír Rada a facebooková skupina Klub okradených. Demonstranti pochodovali z pražského Staroměstského náměstí až k ministerstvu financí na Malé Straně. Prohlédněte si fotogalerii.

"Hobiti" - příbuzní Homo habilis

Vyhynulí humanoidi Homo floresiensis se nápadně podobají Tolkienovým hobitům kvůli svému nízkému vzrůstu. Jejich pozůstatky byly objeveny na indonéském ostrově Flores již před 14 lety. Od té doby se diskutovalo, zda jsou to jen malí Homo sapiens. Nový výzkum publikovaný v Journal of Human Evolution však tvrdí opak, píše britský The Independent.