Co ukázal dokument skupiny Šuman

Úředníci ministerstva financí zametli aféru Čapí hnízdo. Dokládá to kontrolní zpráva Auditního orgánu Ministerstva financí, která prověřovala, jak společnost Farma Čapí hnízdo čerpala padesát milionů na stavbu luxusního rekreačního resortu, který patří Andreji Babišovi resp. jeho svěřeneckému fondu. Zprávu zveřejnila v pátek skupina Julius Šuman, jak jsme informovali zde.

prezident na summitu NATO

Účast českého prezidenta Miloše Zemana na čtvrtečním summitu NATO vzbudila opět pochybnost o jeho kondici. Jako jediný z přítomných vrcholných činitelů zemí aliance vynechal proslovy amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové i generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Posluchači totiž během projevů museli stát. Pochybnosti vyvolalo video redaktora České televize, které zveřejnil na sociálních sítích. Prezident v odpovědi na jeho dotaz viditelně špatně…

Němec překonal železnou oponu

Osmnáctiletý německý mladík Mathias Rust před 30 lety zkomplikoval život nejen sovětským pohraničníkům, kteří slavili svůj den, ale i vysoce postaveným generálům. V pomalé cessně, se kterou odstartoval z Helsinek, překonal 750 kilometrů přísně střeženého vzdušného prostoru, než 28. května 1987 večer přistál na mostě nedaleko Rudého náměstí. Kromě Rusta, odsouzeného ke čtyřem letům, na jeho let doplatila i řada činitelů, kteří stáli v cestě Michailu Gorbačovovi.

Online zprávy
Zprávy Dne

ARCHITEKTURA

D3A je pražská architektonická kancelář, za kterou stojí Stanislav Fiala, Tomáš Prouza a Jaroslav Zima. Tato výrazná trojice patří ke generaci, která do praxe nastoupila střemhlav, bezprostředně po revoluci, a získala tak mimořádně brzy možnost samostatně navrhovat i realizovat vlastní projekty.

  • OBRAZEM

nepřítomnost nemocného senátora

Senátor František Čuba (SPO) již devět měsíců nebyl přítomen na hlasováních v Senátu. Stále však pobírá plný plat bez omezení, protože se pravidelně omlouvá. Čubovi, který je mimo jiné členem zahraničního výboru, jehož jednání se ještě ani jednou nezúčastnil, přijde měsíčně na účet přes 120 tisíc korun. Na Čubovy absence upozornil Blesk.cz.

Kauza možného dotačního podvodu

Skupina Julius Šuman, která v minulých týdnech zveřejnila několik kompromitujících nahrávek na Andreje Babiše (ANO), zveřejnila další zjištění, tentokrát se nejedná o zvukovou stopu ale o dokument. Jde o audit Čapího hnízda, který si zadalo ministerstvo financí a který proběhl v polovině března 2016.

Nový francouzský prezident má s tím starým americkým až překvapivě mnoho společného

Evropa si už dlouho tak slyšitelně nevydechla jako po vítězství Emmanuela Macrona. A nejen Evropa. Politika se paradoxně právě v době povzbuzeného nacionalismu pozoruhodně internacionalizovala. A to na obou koncích spektra. Lidé jako Marine Le Penová, Nigel Farage, Donald Trump a Vladimir Putin si navzájem fandí, navštěvují se nebo si aspoň posílají úsměvy. Liberální Evropané prožívají zvolení Trumpa velmi emocionálně a i liberální Američané si sami všimli, že sledují brexit, vzestup německé…

Pilný bude vypadat jako schopný a nezávislý ministr financí. Zároveň bude jen hájit zájmy svého předchůdce a šéfa

Premiér Bohuslav Sobotka dokázal s velkým štěstím vylézt z nebezpečné pasti, do níž se sám chytil zbrklým návrhem demise své vlády. Nedokázal ale využít druhou šanci, kterou osud jemu i Česku přihrál. Kdyby byl razantní hráč, mohl výrazně snížit pravděpodobnost, že Andrej Babiš dokáže zvítězit v říjnových volbách a pak už mu nic nezabrání, aby se stal novým premiérem a otočil zemi od západní demokracie k východní oligarchii s pro ni typickou kumulací politické a ekonomické moci.

Opoziční tisk kritizuje Dudu

Ačkoli byl polský prezident Andrzej Duda během čtvrtečního summitu NATO v Bruselu zastíněn mocnějšími státníky včetně svého amerického kolegy Donalda Trumpa, v polských médiích měla jeho aktivita široký ohlas. Většina komentářů však nebyla k hlavě státu nijak vlídná, neboť hodnotila několik Dudových gest jako nemístná. Na sociálních sítích zase získalo velkou publicitu video zachycující, jak Trump podal ruku polským představitelům, ale Dudovi nikoli.

spolupráce s bezpečnostními složkami

Omilostněný Jiří Kajínek se od svého úterního propuštění z vězení stal pomalu celebritou, o čemž svědčí velká mediální pozornost. Jak se ale ukazuje, dvojnásobný vrah před rokem 1989 spolupracoval s komunistickými bezpečnostními složkami. Během odpykávání svého trestu ve vězení v Liberci a Plzni od roku 1986 donášel na své spoluvězně pod krycím jménem KOLA. Navíc také existuje záznam, podle kterého mohl spolupracovat s Veřejnou bezpečností (VB). O spolupráci už dříve informoval server Echo24. 

summit G7 očekává nezdar

Nevypočitatelnost amerického prezidenta Donalda Trumpa a také jeho nejisté postoje v oblastech mezinárodního obchodu či ochrany životního prostředí ohrožují jednotu skupiny sedmi nejvyspělejších globálních ekonomik. Itálie, kde dnes začal dvoudenní summit G7, tak podle agentury DPA musí počítat s nezdarem jednání.

Uprchlické kvóty

Litvu už opustilo více než 70 procent běženců z Blízkého východu, které země přijala na základě uprchlických kvót. Informoval o tom dnes litevský list Lietuvos žinios. Podle deníku ze země odjelo 230 z 309 uprchlíků, kteří do Litvy přijeli na konci roku 2015. Do konce letošního roku má přitom do země přijet dalších 796 běženců.

Francouzský prezident v Bruselu

Francouzský prezident Emmanuel Macron se vrátil ke svým kontroverzním předvolebním slibům a dnes podle agentury Reuters vyzval Evropskou unii k většímu úsilí o omezení přílivu levné pracovní síly z východu osmadvacítky do zemí jako je Francie. Macron po svém prvním setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Juncker v Bruselu prohlásil, že příliv Východoevropanů pracujících za nízké mzdy při pobytech ve Francii oslabuje podporu, jíž se EU v zemi těší, informovala agentura. Volný pohyb…

Pivní potrubí

Organizátoři německého festivalu metalové hudby přišli s unikátním řešením co se týče zásobování pivem. Pro Wacken Open Air Festival se staví pivovod, síť potrubí, kterým bude téct pivo pro návštěvníky festivalu. Potrubí má celkem měřit až 7 kilometrů a proteče jím až 400 000 litrů piva, uvádí rozhlasová stanice Deutsche Welle.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

sedmkrát unikl trestu smrti

Americký stát Alabama popravil v noci na dnešek odsouzeného vraha, kterému se tři desítky let dařilo trestu smrti unikat prostřednictvím řady odvolání. Muž, který si díky svým právním eskapádám vysloužil přezdívku „Houdini cely smrti“, nakonec za nájemnou vraždu z roku 1982 dostal v 75 letech smrtící injekci.

Vyšetřování reorganizace policie

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nebude moci vyslechnout členy někdejší sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie kvůli únikům údajů z takzvané Šlachtovy zprávy. Sněmovna dnes poslance mlčenlivosti nezprostila. Bývalí členové komise opět zdůraznili, že od nich informace nepocházely. Některé se podle nich objevily v médiích dřív, než je dostali oni sami.

s punčochou a atrapou pistole

Ve středu v poledne přepadl banku v pražské Moskevské ulici muž s přetaženou punčochou přes hlavu a atrapou pistolí v ruce. Maskovaný pachatel ale daleko neutekl. Muž přepadl stejnou banku již podruhé, poprvé skončil s podmínkou, nyní jej zřejmě čeká již trest odnětí svobody.