Poslanci ANO a SPD se marně pokoušeli přerušit diskusi, sněmovna má jednat i ráno
SPOR O KORESPONDENČNÍ VOLBU
Sněmovní debatě o zavedení možnosti korespondenční volby pro české občany pobývající v cizině dominovala ve čtvrtek večer opoziční kritika. Mimořádná schůze ke druhému čtení sporné koaliční volební novely trvá už přes 11 hodin, z nichž ale asi 6,5 hodiny zabrala vystoupení opozičních řečníků s přednostním právem před schválením programu. Do řádné běžné diskuse evidoval k 22:00 sněmovní systém 24 z původních tří desítek přihlášek.
Dnešní jednací den by měl skončit kolem páteční 01:00. Schůze by pak měla pokračovat v pátek od 09:00.
Opozice opakovaně zkoušela koaliční pozornost podáváním návrhů na přerušení diskuse o předloze do příštího, nebo dokonce přespříštího roku. Poslanci vládního tábora se ale pokaždé stihli shromáždit v jednacím sále v dostatečném počtu tak, aby snahy opozice v hlasování neuspěly. Předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek podotkl, že už spočítal, kolik protinávrhů k opozičnímu návrhu na přerušení jednání musí od přítomných koaličních poslanců zaznít, aby jejích další kolegové stihli doběhnout. Jde podle něho o čtyři až pět protinávrhů.
Poslankyně Karla Maříková (SPD) soudí, že korespondenční volba rozšiřuje prostor pro manipulaci s volebními výsledky. Občané žijící v zahraničí budou navíc podle ní ve výhodě proti občanům v tuzemsku, kteří volit poštou nebudou moci. Obdobně se vyjádřil Lubomír Brož (ANO), jenž mluvil o privilegovaném přístupu k volbám pro Čechy v cizině, což podle něho narušuje ústavní princip rovnosti. Brož popisoval i možná porušení dalších ústavních pravidel voleb, což podle něho může snížit důvěru veřejnosti v jejich řádný průběh.
"Já bych se vůbec nedivil, kdyby to opět skončilo u Ústavního soudu," uvedl k novele Radek Koten (SPD). Podal návrh na její zamítnutí, o němž bude dolní komora hlasovat ve třetím čtení. Poslanec ANO Milan Wenzl soudí, že mnoho českých občanů žijících v zahraničí nemá k Česku reálný vztah, a nenese tak důsledky svých volebních rozhodnutí. Korespondenční volba má podle něho vytvořit "armádu voličů pětikoalice".
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle koaliční předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Hnutí ANO trvá na odkladu na rok 2026. Z korespondenčního hlasování chce vyloučit volby do Evropského parlamentu kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování.
V nynějším druhém čtení mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Úpravu některých parametrů korespondenční volby už navrhl ústavně-právní výbor.