Delawarská univerzita neobnoví kontrakt profesorce antropologie Katherine Dettwylerové kritizující charakter Otto Warmbiera, jenž minulý týden zemřel poté, co byl vězněn v Severní Koreji. Dvaadvacetiletý Warmbier byl Severokorejci odsouzen k 15 letům nucených prací za ukradený plakát z hotelu; propuštěn byl po mnohaměsíčním věznění a minulý týden zemřel krátce po návratu do USA. Podle lékařů měl poškozený mozek, ale příčina není jasná. KLDR popřela zprávy, že Warmbier byl mučen.

,
NOVÉ

smrt STUDENTA vězněného v KLDR

 

PROTEST PROTI VLÁDĚ

Policejní vrtulník pilotovaný vojákem vyzývajícím k rebelii proti vládě venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se v úterý pokusil zaútočit na budovu nejvyššího soudu a ministerstva vnitra. Informovaly o tom venezuelské úřady, podle nichž z helikoptéry mířilo 15 střel a čtyři granáty. Žádné oběti ani zranění nejsou hlášeni. Maduro, který čelí dlouhodobým masovým protestům kvůli kritické situaci v zemi, označil akci za teroristický útok s cílem destabilizovat vládu.

Výpovědi ze CNN

Trojice novinářů zpravodajské televize CNN podala výpověď poté, co stanice rozhodla stornovat jejich zprávu o vazbách jistého poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa na ruský investiční fond. Televize CNN výpovědi žurnalistů přijala, napsala dnes agentura Reuters. Prezident Trump případ využil k dalšímu útoku na důvěryhodnost CNN.

Měna IS

Radikální organizace Islámský stát nařídila obchodníkům, kteří působí na území, jež tato organizace ovládá, aby přecenili své zboží ze syrské libry na novou měnu. Je to dirham a jeho kurz v úterý byl jeden dirham ku 1000 syrským librám (1:42 korunám).

Korea kritizuje Trumpa

Severní Korea dnes přirovnala amerického prezidenta Donalda Trumpa k Adolfu Hitlerovi, napsala agentura AFP. Učinila tak v týdnu, kdy se ve Washingtonu poprvé s šéfem Bílého domu setká nově zvolený jihokorejský prezident Mun Če-in. Jejich jednání se zřejmě soustředí na napětí vyvolané jadernými a raketovými testy KLDR.

Africký mor prasat

Českomoravská myslivecká jednota považuje situaci ohledně afrického moru za kritickou, rozšíření nemoci mezi divokými prasaty by mělo katastrofální dopad na populaci divočáků. Vyzvala své členy k odlovu divokých prasat, aby se choroba nerozšířila. Státní veterinární správa (SVS) zároveň zakázala v okolí nalezených uhynulých divočáků lov.

Útok na vojenskou základnu

Velení vojenské základny v americkém státě Alabama dnes nakrátko uzavřelo areál kvůli podezření, že uvnitř je aktivní střelec. Objekt, kde tento týden probíhá bojové cvičení, byl po necelých dvou hodinách opět otevřen. Mluvčí základny uvedl, že nebezpečí pominulo. Úřady okolnosti incidentu vyšetřují a není zcela jasné, zda nebyl součástí cvičení, napsala agentura AP.

Kybernetické útoky dnes kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy a Spojených států. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk například v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain.

,
AKTUALIZUJEME

Útok hackerů

 

Důsledek britských voleb

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v úterý ohlásila „reset“ plánů vyvolat druhé referendum o skotské nezávislosti. Původní plán skotské vlády byl uvést legislativu, která by referendum umožnila co nejdřív, tak aby se plebiscit mohl uspořádat na podzim v roce 2018 nebo na jaře 2019, informuje BBC. 

 

Z takzvaného národního pokladu Slovenska, na který se obyvatelé pětimilionové země skládali po vzniku samostatného státu v roce 1993, zmizely desítky předmětů ze zlata. Informovala o tom dnes národní kulturní instituce Matica slovenská, která sbírku v minulosti vyhlásila. Kontrola také zjistila poškození uměleckých děl.

Soud v Haagu

Odvolací soud v Haagu v úterý v zásadě potvrdil rozsudek civilního soudu z roku 2014, že Nizozemsko nese část viny na masakru bosenských muslimů v Srebrenici v roce 1995. Podle rozsudku je stát odpovědný za asi 300 muslimských mužů, jejichž deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek umožnili nizozemští vojáci. O tom, kolik rodiny srebrenických obětí dostanou jako odškodné, bude rozhodnuto při dalším soudním řízení. Informovala o tom agentura Reuters. Vraždění ve…

Těžké rozloučení s Kohlem

Usmíření rozhádané rodině Helmuta Kohla popřál dnes na obřadu v Berlíně duchovní Karl Jüsten. Jeho slova na zádušní mši za dlouholetého německého kancléře, který zemřel nedávno ve věku 87 let, dokládají nanejvýš komplikované vztahy uvnitř Kohlovy skutečné i politické rodiny, které se podepisují i na přípravách jeho posledního rozloučení.