V Antverpách dnes policie a armáda zmařily pokus o atentát. Oznámil to antverpský starosta Bart De Wever poté, co jistý muž najel autem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Řidič byl zatčen. Podle belgického federálního prokurátora jde o Francouze; policie hovoří o muži „severoafrického původu“. Francouzská média a agentura Reuters informují o Tunisanovi, který byl opilý a snažil se vyhnout policejní kontrole. V autě se našly nože a další zbraně. Incident se obešel bez obětí a raněných…

,
AKTUALIZUJEME

Zadržena jedna osoba

 

Teroristický útok v Londýně

Britská BBC zveřejnila první záběry středečního londýnského teroristického útoku. Na videu je také vidět pád ženy z mostu do řeky. Žena spadla do Temže bezprostředně poté, co londýnský útočník najížděl na Westminsterském mostě do chodců.

Vražda ruského exposlance

V centru Kyjeva byl dnes zastřelen bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov. Potvrdila to ukrajinská policie, podle níž politika zabil neidentifikovaný střelec u vchodu do luxusního hotelu Premier Palace. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vraždu označil za čin ruského státního terorismu, Kreml toto nařčení okamžitě popřel. Atentátník v nemocnici zemřel na střelná zranění, která mu způsobil Voroněnkovův ochránce, sám postřelený.

Reakce na útok v Londýně

Středeční teroristický útok, při němž v Londýně zemřeli čtyři lidé včetně útočníka, dokazuje nutnost chránit hranice jednotlivých evropských států. V reakci na atentát to dnes televizní stanici BFM TV řekla krajně pravicová kandidátka blížících se prezidentských voleb ve Francii Marine Le Penová.

Londýnský teror

Terorista, který ve středu v Londýně zabil tři lidi a desítky jich zranil, byl občanem Velké Británie a byl již dříve vyšetřován kvůli radikalismu. Odpoledne policie zveřejnila jeho jméno, šlo o 52letého Khalida Masooda. Současně také opravila počet mrtvých na čtyři, včetně útočníka. Britská policie ve čtvrtek provedla razie v Birminghamu a Londýně, při kterých zatkla 8 lidí.

Olympijské hry

Okolí zničené jaderné elektrárny ve Fukušimě je v pořádku a nebezpečí prý nehrozí. Snaží se o tom přesvědčit pořadatelé olympijských her v Tokiu, kteří přesunuli utkání baseballu a softballu pouhých 70 kilometrů od zničené elektrárny. Organizátoři chtějí akcí dokázat, že se celý region od havárie zotavil, píše server The Guardian.

jádra jsou v mezimozku

Německé dráhy spustily novou kampaň, ve které se chtějí zaměřit na soužití Němců s muslimy. Ve videu zveřejněném na facebookových stránkách, se tak objevuje německý student se zahalenou muslimkou. Mladík nejdřív na studentku podezíravě kouká, později ale veškeré předsudky ztratí, když dívka předvede znalosti z anatomie.

Ruské tajné služby využívají k útokům na Evropu i příval migrantů, kteří se po tisícovkách dostávají na „starý kontinent“. Řekl to bývalý maďarský agent Ferenc Katrein, který jako jednoznačný příklad uvedl silvestrovské sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem. Podle Katreina jen posilují šíření fake news a jsou tím pro Evropu extrémně nebezpečné. Bývalý špion o ruských technikách promluvil v rozhovoru pro maďarský web index.hu. 

,
NOVÉ

RUSKÁ PROPAGANDA

 

Zatýkání

V Bělorusku dnes pokračovala vlna zatýkání, které je podle vládou kontrolovaných médií namířeno proti osobám usilujícím o destabilizaci země. Agenti tajné policie KGB zadrželi podle agentury BelaPAN nejméně jedenáct příslušníků organizace Bílá legie, kterou opozice označuje za vlasteneckou a režim za extremistickou. Zatýkání se údajně nevyhnulo ani příslušníkům bezpečnostních složek a pohraniční stráže.

Útok v Londýně

Teroristický útok v Londýně ve středu obletěl svět a s ním i příběh britského poslance Tobiase Ellwooda. Ten neztratil duchapřítomnost, když byl svědkem okamžiku, kdy útočník pobodal policistu. U vážně zraněného policisty okamžitě zahájil první pomoc, dokud nepřijeli profesionální záchranáři. Fotografie Ellwoodova zakrváceného obličeje šíří lidé na sociálních sítích a nazývají ho hrdinou. Navzdory snaze poslance i záchranářů, policista svým zraněním bohužel později podlehl.

Falešná solidarita

Jediným evropským klubem, který pomohl fotbalovému klubu z Brazílie Chapecoense poté, co se zřítilo letadlo s jeho hráči, byla Barcelona. Nikdo další z evropských velkoklubů, které Chapecoense vyjadřovaly solidaritu a slíbily pomoc, svému slovu nedostál. Tvrdí to nový prezident brazilského klubu Plinio David De Nes, nformuje Independent.

boj proti terorismu

Cílem Spojených států a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) není její oslabení, ale nezvratná porážka, kvůli níž je třeba zesílit aktivitu. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson na úvod setkání šéfů diplomacií, kteří řeší další postup v tažení proti džihádistům. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka neskončí boj proti IS jeho vojenskou porážkou.

Dijsselbloem odstoupit nehodlá

Portugalský premiér António Costa dnes vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reagoval tak na jeho výrok, podle něhož jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za „pití a ženy“. Ke kritice Nizozemce, který předsedá schůzkám ministrů financí zemí eurozóny, se dnes přidala i Evropská komise. Dijsselbloem ale odstoupit odmítl.