Donald Trump se chystá na svůj životní moment. Právě dnes v pravé poledne (18:00 SEČ) složí ve Washingtonu před budovou Kongresu prezidentský slib a stane se v pořadí 45. prezidentem Spojených států. Demokratického prezidenta Baracka Obamu tak nahradí republikánský vítěz voleb, který věří, že udělá Amerikou velkou jako nikdy předtím.

,
ON-LINE

Inaugurace nového prezidenta

 

Útok v Melbourne

Nejméně čtyři lidi zabil a 29 lidí zranil řidič, který v pátek úmyslně vjel do davu lidí v centru druhého největšího australského města Melbourne. Oznámila to na tiskové konferenci místní policie, podle které incident nesouvisel s terorismem. Policisté řidiče zadrželi.

Útok v Paříži

Francouzská policie aktuálně pátrá po neznámém muži, který v několika stanicích pařížského metra v noci na pátek napadal nejméně čtyři cestující. Podle prvních poznatků své oběti neznal, vybíral je nahodile. Vyvolal především zděšení, vážně prý zranil jen jednu osobu. Důvod jeho útoků se zatím nezná. Informovala o tom místní média.

Inaugurační ples

Jedna z nejvýraznějších tváří v kampani na podporu brexitu Nigel Farage uspořádá ve Washingtonu večírek na oslavu inaugurace budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Oslava se bude konat v jednom z nejdražších hotelů a plánované je uzavření jednoho z nejvyšších pater hotelu. Farage ale nebude jediným národovcem na večírku. Pozvánku dostal také šéf Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache nebo Brian Burston z australské strany Jeden národ, uvádí deník The Guardian.

Lavina v Itálii

Pod lavinou, která po sérii zemětřesení spadla ve středu na horský hotel ve střední Itálii, našli osm živých lidí a všichni už byli vyproštěni. Informovala o tom v pátek agentura ANSA, podle níž jsou všichni v dobrém stavu a mezi přeživšími jsou dvě malé děti. Jeden ze záchranářů řekl, že doufá, že se najdou další živí. V hotelu bylo přes 30 osob. Záchranáři na místě pracují od čtvrtečního rána a lidé pod lavinou přežili téměř 40 hodin.

Památky UNESCO

Radikálové Islámského státu v Sýrii znovu ničí historickou Palmýru. Podle syrské agentury SANA poničili amfiteátr z 2. století a skupinu sloupů před ním. IS měl Palmýru v rukou i v roce 2015 a začátkem loňského roku a také tehdy ničil památky, z nichž mnohé jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ředitelka této organizace Irina Bokovová řekla, že poničení sloupů i divadla je „nový válečný zločin“. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to označil za barbarství.

Lavina v Itálii

Pátrání v hotelu zavaleném ve střední Itálii lavinou pokračovalo i v noci na pátek. Média sice ve čtvrtek oznámila, že se našla těla čtyř osob, ale úřady potvrdily nález pouze dvou. Určena už ale byla poloha dalších dvou těl. Na hotel Rigopiano spadla ve středu velká lavina. Podle tisku mohlo být v budově až 35 osob, mezi pohřešovanými je i několik cizinců.

První dny v úřadě

Donald Trump chce už v prvních dnech po převzetí úřadu prezidenta USA vydat sérii exekutivních příkazů, jež jsou důležitou součástí pravomocí hlavy státu, která nepodléhá schválení v Kongresu. Podle poradců Bílého domu bude jedním z prvních nařízení k výstavbě protiimigrační zdi na hranicích s Mexikem, jejíž budování slíbil Trump už ve volební kampani.

Chystají se americké zpravodajské služby ke střetu s nastupujícím prezidentem? Jaká je vlastně jejich role v politice? Z ustavičného potýkání rozvědčíků a politiků vystupuje z posledních několika desítek let pár epizod, jež jsou pro tuto chvíli relevantní. V posledních dnech vyplula na povrch úplně nová etapa politické role rozvědek – jejich střet s nastupující administrativou Donalda Trumpa.


TÝDENÍK ECHO

 

RUSOVÉ V SÝRII

Kreml plánuje rozšířit ruské vojenské základny v Sýrii tak, aby byly připravené plnit bojové mise i do budoucna. Modernizace se tak dočká letecká základna Hmímím a námořní základna v přístavu Tartús. Informovala o tom ruská agentura Interax.

Mírová jednání o Sýrii

Rusko pozvalo na syrské mírové rozhovory také Spojené státy. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rozhovory mají začít v kazašské metropoli Astaně 23. ledna a proti americké účasti v minulých dnech vznesl námitky Írán. Jednání zprostředkovalo Rusko, Turecko a také Írán. Pozvánku na jednání dostal i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Protesty homosexuálů

Lesby a gayové nepřestávají provokovat budoucího amerického viceprezidenta Mikea Pence. Republikánský politik se o homosexuálech v minulosti dost nevybíravě vyjadřoval a příznivci gay komunity mu to nepřestávají připomínat. Naposledy se dvě stovky lidí sešlo v blízkosti Penceova domu a uspořádali tam taneční party přímo na ulici, informuje server televizní stanice CNN.

Chce nahradit Tuska

Končící francouzský prezident François Hollande touží nahradit Donalda Tuska ve funkci stálého předsedy Evropské rady. S odvoláním na nejmenované zdroje to ve čtvrtek uvedl na svém webu francouzský deník Le Parisien. Podle listu má ale socialista Hollande, přes svou nespornou oddanost evropské integraci, jen malou naději na úspěch.

Tlak se stupňuje

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel navrhuje, aby německou protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) sledovala tajná služba. Reaguje tak na hojně kritizované výroky představitele AfD Björna Höckeho, který vyjádřil nelibost nad přítomností památníku holokaustu v Berlíně.