S novým „mírovým plánem“, který by měl vyřešit spor mezi Ruskem a Ukrajinou, přišel ukrajinský poslanec Andrej Artěmenko. Navrhuje Rusku propůjčit anektovaný Krym na 50 až 100 let. Plán v lednu konzultoval s Trumpovými poradci a návrh již dorazil i do Bílého domu. Podle ukrajinských vyšetřovatelů Artěmenkovi hrozí obvinění z vlastizrady, informoval list The New York Times.

,
NOVÉ

Ukrajinci viní poslance ze zrady

 

Záhada na filipínském pobřeží

Na pláž Cagdainao filipínského ostrova Dinagat přineslo moře obří zdechlinu. Šest metrů dlouhé a dva metry široké tělo zakryté bílými „vlasy“ ihned spustilo smršť bizarních spekulací, píše britský list The Telegraph. Jde o kapustňáka nebo gigantického psa plemene Shih-tzu, kterého proslavil Falco z filmu Nekonečný příběh?

RUSKÉ DEZINFORMACE

Ruská armáda zřídila jednotky pro „informační operace“, které mají chránit ruské národní zájmy. V dolní komoře ruského parlamentu to v pátek oznámil ministr obrany Sergej Šojgu. Nové útvary jsou podle něj mnohem účinnější, než veškeré dosavadní prostředky armádní kontrapropagandy.

Vstup zakázán

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa s médii pokračuje. Novináři ze CNN, The New York Times, Politico a dalších organizací totiž nebyli vpuštěni na tiskový brífink mluvčího Bílého domu Seana Spicera. Jiní reportéři, například z televizí Fox, NBC či ABC se ho přitom zúčastnit mohli. Informovala o tom CNN na svých internetových stránkách.

Babišův profil v USA

Nástup populistického bojovníka proti zajetým pořádkům Donalda Trumpa do Bílého domu, mohou brzy napodobit i podobné typy politiků ve střední Evropě, píší The New York Times. Americký deník do tohoto seznamu zařadil i českého ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Ten se prý americkému prezidentovi v mnohém podobá. Autor článku však rovněž podotýká, že sám Babiš toto srovnání vehementně odmítá.

Kontroverzní vyloučení

Íránský národní tým vyloučil šachovou mistryni Dorsu Derakhshani. Důvodem je, že odmítla nosit hidžáb během šachového turnaje. Opustit národní tým musel i její mladší bratr Borna kvůli tomu, že odehrál partii se soupeřem z Izraele. Informuje o tom Washington Post.

Trump na nože s novináři

Média se dnes opět stala jedním z hlavních terčů kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sdělovací prostředky obviňuje z šíření vylhaných zpráv. Šéf Bílého domu na shromáždění konzervativních aktivistů ve Washingtonu prohlásil, že novinářům by nemělo být povoleno využívat anonymních zdrojů.

Průměrný předpokládaný věk dožití bude ve světě v příštím desetiletí dál narůstat a v některých zemích by už do roku 2030 mohl překročit hranici 90 let. Podle rozsáhlé mezinárodní studie, jejíž závěry vyšly v britském lékařském časopisu Lancet, se musí politická sféra systematicky připravovat na další stárnutí populace.

,
NOVÉ

Délka života

 

Hodina na sex týdně

Pracující ve Švédsku by se brzy mohli dočkat nečekaného zaměstnaneckého benefitu. Kromě pauzy na oběd pro ně totiž radní města Övertorneå navrhuje zavést i placenou hodinovou přestávku, při níž by si mohli odskočit domů a mít sex se svými partnery. Per-Erik Muskos svůj návrh už sepsal a hodlá ho prosadit do zákoníku práce, všimli si i v The New York Times.

Havárie letadla

Děsivě vypadající nehoda letadla se stala ve čtvrtek na amsterodamském letišti. Vrtulovému letounu se za silného větru při dosednutí na ranvej zbortil podvozek. Při přistání se tak naklonil na jednu stranu a po chvíli rolování zastavil. Podle pasažérů byl ale celý let doprovázen silnými nárazy větru, uvádí list Daily Mail.

Braní úplatků od dealerů

Filipínská opoziční senátorka Leila de Limaová, která se věnuje lidským právům a netají se kritikou krvavé protidrogové kampaně filipínského prezidenta, byla v pátek zatčena. Úřady ji podezírají z toho, že brala úplatky od překupníků drog. De Limaová prohlásila, že je nevinná a že se nenechá prezidentem Rodrigem Dutertem zastrašit.

Vzpoura diplomacie

O azyl v Německu usiluje také stále více tureckých diplomatů, vláda ví o 136 žádostech od Turků s diplomatickým pasem. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v pátek informovala agentura DPA. V Německu se chtějí takto usídlit i rodinní příslušníci tureckých diplomatů. V Turecku jsou po loňském nezdařeném pokusu o převrat pronásledovány tisíce skutečných i domnělých odpůrců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.