Spojeným státům hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu a vojenským provokacím. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve čtvrtek řekl americký prezident Donald Trump s tím, že preferuje diplomatické řešení současné vyhrocené situace. Trump rovněž ocenil přístup čínského prezidenta Si-Ťin pchinga a uvedl, že bude po Jižní Koreji požadovat uhrazení protiraketového štítu THAAD, který USA v současnosti v partnerské zemi rozmisťují.

,
NOVÉ

Hrozba války s KLDR

 

Politická krize

Nejméně 77 lidí bylo podle úřadů zraněno při čtvrtečních večerních střetech před makedonským parlamentem a uvnitř budovy, do níž vtrhli rozlícení stoupenci expremiéra Nikoly Gruevského. Mezi zraněnými je 22 policistů a tři politici včetně šéfa opozice Zorana Zaeva, uvedla agentura AP.

Týdeník Echo

Jméno spekulanta a filantropa George Sorose uvedl nejnověji do oběhu maďarský premiér Viktor Orbán. Národně konzervativní politik zaútočil na Sorosovu Středoevropskou univerzitu (CEU) v Budapešti. Využil skutečnosti, že CEU sice vedle maďarských vydává i americké diplomy, ale žádnou pobočku v USA, která by ji k těm americkým diplomům měla opravňovat, neprovozuje.

Útok na ruského opozičního politika

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl v úterý převezen do nemocnice poté, co mu do oka neznámý útočník nastříkal zelenou dezinfekci. Stalo se to kousek od jeho kanceláře v Moskvě. Informuje o tom server The Moscow Times.

Zmařený pokus o atentát

Devatenáctiletý britský mladík se dnes u soudu v Londýně přiznal, že loni plánoval spáchat teroristický útok, jehož terčem měl být mimo jiné koncert Eltona Johna v londýnském Hyde Parku. Informoval o tom dnes britský tisk.

VYDÁNÍ ZAMÍTL SOUD

Francouzský odvolací soud odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců a bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. Zároveň nad ním zrušil soudní dohled a povolil mu návrat do vlasti. Informují o tom ve čtvrtek zahraniční agentury. Srbsko chce bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) postavit před soud. Podezírá ho ze spáchání válečných zločinů na civilistech během ozbrojeného povstání v Kosovu na sklonku 90. let.

Theresa Mayová o brexitu

Evropská unie se v otázce brexitu šikuje proti nám. Prohlásila to dnes na předvolební akci v Leedsu britská premiérka Theresa Mayová. Reagovala tak na dnešní varování německé kancléřky Angely Merkelové, aby si Britové o odchodu z unie nedělali iluze.

Putinova msta

Moskva zakázala činnost opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil někdejší nejbohatší Rus a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij. Oznámil to dnes ruský tisk s odvoláním na rozhodnutí generální prokuratury. Ta svůj verdikt doprovodila konstatováním, že Chodorkovského organizace je v Rusku nežádoucí.

Když se v neděli 23. dubna večer zavřely poslední volební místnosti a francouzské ministerstvo vnitra začalo pouštět první průběžné výsledky, vyrazil těsný vítěz Emmanuel Macron se svými příznivci slavit do brasserie La Rotonde na pařížském bulváru Montparnasse. Oslavy skončily až pozdě po půlnoci. Když se novináři na odchodu Macrona ptali, jestli to není arogantní a předčasné, když voliči rozhodnou o vítězi až 7. května, prohlásil, že ten, kdo nechápe, že pro něj bylo radostí pozvat tajemníky…


Týdeník Echo

 

Neštěstí ruského námořnictva

Výzvědná loď ruské armády se dnes v husté mlze srazila s jiným plavidlem v Černém moři, asi 40 kilometrů severozápadně od Bosporského průlivu. S odvoláním na informaci ruského ministerstva obrany to oznámila agentura Interfax. Podle tureckých zdrojů se ruská loď potopila, všech 78 členů posádky zachránila turecká pobřežní hlídka.

Úspěch plzeňské Škodovky

Nový trolejbus z dílen plzeňské firmy Škoda Electric a mexického výrobce autobusů DINA začal jezdit ve dvacetimilionovém Mexico City ve zkušebním provozu s cestujícími. ČTK to řekl mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman. Vůz se tam bude nyní testovat, poté bude Škodovka usilovat o dodávky do osmého největšího města světa. Škoda Electric spolu firmou DINA už před dvěma lety dodaly 25 nových trolejbusů pro mexické město Guadalajara.

Firma si napravuje reputaci

Americká letecká společnost United Airlines nabídne až 10.000 dolarů (přes 246.000 Kč) těm pasažérům, kteří se v případě přeplněného letu dobrovolně vzdají svých sedadel. Na některé lety bude také prodávat méně letenek. Aerolinky se dnešním oznámením podle deníku Financial Times (FT) snaží napravit svou pověst, kterou poškodilo nedávné násilné vyvedení jednoho z pasažérů z letadla.