ROZHOVOR

Ekonomická krize ve Venezuele dusí tamní obyvatele už třetím rokem. Nepomáhá, že o nedostatku potravin a základního zboží referují opakovaně světová média, ani pokusy opozice vyjednávat s vládou Nicoláse Madura. A účinný není ani tlak mezinárodního společenství. Šance, že by se povedlo dotlačit současného prezidenta k rezignaci, je skoro nulová, myslí si venezuelský politolog a mediální expert Andrés Cañizález, který do Prahy přijel na festival dokumentů o lidských právech Jeden svět.

Již fakt, že u nás se o odolnosti či resilienci téměř nemluví, zatímco například v Bavorsku se její techniky povinně praktikují už v mateřských školách a německá i americká armáda z tohoto pohledu pravidelně vyhodnocují své zaměstnance, svědčí – podobně jako tomu je u diskuse o klimatické změně – o jistém tuzemském zaostávání. Řekl bych, že média a jimi intoxikovaní diváci a čtenáři se příliš věnují malicherným osobním sporům v politických stranách a ignorují mnoho podstatných současných…


ESEJ

TÝDENÍK ECHO

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

,
NOVÉ

Ceny Thalie

Sociální síť Facebook má nový nástroj v boji proti fake news. Nyní své uživatele upozorňuje, když chtějí na svých účtech zveřejnit fake news. Zakladatel a prezident Facebooku Mark Zuckerberg svůj záměr bojovat s fake news vyjádřil již dříve poté, co byl Facebook kritizován za to, jak lehce se na něm dá fake news šířit. Informuje o tom britský The Telegraph.

,
NOVÉ

Facebook bojuje s fake news

Tentokrát se trochu odkloníme od prémiových superaut. Vyzkoušel jsem „obyčejné“ malé rodinné auto – Seat Toledo. Vyrábí se už nějakou dobu, ale stále může pro mnohé představovat zajímavé řešení potřeb běžného ježdění.


AUTOTEST

Seat Toledo

Kulinářskou show Prostřeno považuje značná část diváků za jeden z nejšílenějších pořadů, který lze na tuzemských obrazovkách sledovat. Možná nejbizarnější díl v jeho historii odvysílala Prima tento čtvrtek. Soutěžící Karel Ondrka v něm pozval čtveřici hostů do svého domu plného kuriózních rekvizit. V ložnici tak mohli narazit například na rakev, v níž spí místo postele, a ohrádku pro slepici, která plní roli domácího mazlíčka. Ostatní soutěžící majitele domu tvrdě zpražili. Kvůli jejich údajně…

,
VIDEO UVNITŘ

Kulinářská show šokuje

Nový film Richarda Gera Norman měl nedávno premiéru v Jeruzalémě. Herec však uvedl, že pro něj rozhodnutí jet do Izraele vůbec nebylo jednoduché. Důvodem jeho váhání byla současná izraelská politika. Hollywoodský herec odsoudil izraelské osady jako absurdní provokaci, informuje server Haaretz.

,
NOVÉ

Odsuzuje násilí na obou stranách

Britská policie zadržela a obvinila muže, který v sobotu poničil významný obraz v londýnské Národní galerii. Na plátno malíře Thomase Gainsborougha z 18. století zaútočil podle prohlášení galerie ostrým předmětem, což jej zásadně poškodilo. Informovala o tom dnes stanice BBC.

,
NOVÉ

Obraz Thomase Gainsborougha