Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že v hospodách se díky elektronické evidence tržeb (EET) v prosinci minulého roku vybralo o sto procent víc než v předchozím roce. Už teď se ale objevují hlasy, podle nichž jsou takové výsledky nereálné. Například čtenář Echo24 Vlastimil Bartel se chce dokonce s Babišem vsadit o roční plat. 


NOVÉ

Ministrovy údaje o EET

 

Další změny v pražské MHD

Pražané si budou muset zvykat na další změny v MHD. Není to ještě ani půl roku od tzv. srpnové tramvajové revoluce a jen pár týdnů méně od říjnových změn u autobusů a už se plánuje nové přečíslování desítek tramvajových a autobusových linek. Společnost Ropid, která organizuje dopravu v metropoli, chce na přelomu dubna a května nahradit noční tramvaje a autobusy začínající číslicí 5 číslicí 9. Má to být součástí rozvoje integrace ve Středočeském kraji.

Návrh na digitalizaci Česka

Bylo by celoplošné zavedení občanek s čipem pro Čechy spíš přínosem, nebo příliš velkým rizikem kvůli možnému zneužití? Na tom se neshodnou poslanci, kteří vládní novelu projednali už ve druhém čtení, ani odborníci na kyberbezpečnost. Jedni oceňují možnost vzdálené komunikace s úřady z pohodlí domova nebo i elektronických voleb, jiní varují před možným únikem osobních dat prostřednictvím elektronického podpisu. O občanky s čipem přitom Češi mohou zažádat už teď. Nemají ale skoro žádné využití a…

Všechno při starém

Europoslanec Petr Mach obhájil funkci předsedy Strany svobodných občanů (Svobodní). V elektronických volbách získal 301 ze 487 hlasů, řekl mluvčí strany Martin Rumler. Hlasovala přibližně polovina členů strany. Mach měl při volbách dva protikandidáty. Ekonom Martin Pánek získal 128 hlasů, pro konzultantku domácího vzdělávání Irenu Steinhauserovou hlasovalo 58 lidí.

Za genderovou vyváženost v jazyce

Víkendový sjezd Strany zelených, která už nebude používat zkratku SZ, ale jen označení Zelení, řešil i spoustu důležitých otázek. Zelení se například pustili do důsledného boje za genderově vyváženou společnost. Nejen že tak řešili, jestli by se ve vystoupeních neměli střídat delegáti a delegátky, ale považují evidentně za důležité gender jasně označovat i v jazyce. Proto například na jejich Facebooku lze u ženských hostů sjezdu najít slovo „hostky“. Vznikl rovněž jakýsi manuál pro správný…

Útok na ústavu

Sedmnáctého listopadu 1989 jsme vybojovali svobodu, čtvrtstoletí jsme ji hájili. Pak ale sněmovna schválila novelu zákona o Vojenském zpravodajství a byl konec. Tak se možná bude po desetiletích vzpomínat na další neúspěšný pokus, jak v Česku zavést liberální demokracii.

Dopravní situace v Praze

Praha usilovně hledá lokality pro vybudování nových záchytných parkovišť typu P+R (park + ride). Vytipovaných jich má šest desítek, přičemž jedna z variant kvůli tomu počítá s prodloužením metra linky B do stanice Depo Zličín. Nedostatek P+R parkovišť se projevuje postupným zaváděním parkovacích zón v Praze. Především Středočeši, kteří denně dojíždí do metropole za prací, mají problém najít parkovací místa. Proto se ve věci angažuje i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová…

Poslední chvíle prezidenta

Od září do prosince 2011 strávila po boku Václava Havla 43 dní a nocí. Poslední měsíce prezidentova života. Boromejka sestra Angelika. Týdeník Echo přináší ukázku rozhovoru z knihy Náš Václav Havel. Na tři desítky osobností v ní vzpomínají na disidenta a prezidenta z pozice kamarádů, spolupracovníků či podřízených.

Pátrání po pohřešované Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem nepolevuje ani o víkendu. Kriminalisté vyhodnocují informace získané od veřejnosti. Kromě speciálního týmu se do pátrání zapojil rozšířený tým kriminalistů z jednotlivých územních odborů v kraji. Ti zajišťují záběry z městských kamerových systémů jednotlivých měst a dalších důležitých míst, sdělila v sobotu krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

,
NOVÉ

POHŘEŠOVANÁ ŠKOLAČKA

 

Zemanův kontroverzní krok

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu Karla Srpa vyvolalo mezi odbornou veřejností kontroverze. Srp, který podporoval Zemana v prezidentské kampani a v roce 2013 od něj dostal Medaili Za zásluhy, byl totiž zmíněn v neoficiálních seznamech StB jako spolupracovník komunistické tajné policie. Soud ale později rozhodl, že byl ve spisech StB evidován neoprávněně. I navzdory tomu ho třeba zpěvák Jaroslav Hutka obviňuje, že…

REAKCE NA BABIŠOVY DLUHOPISY

Rozdílem v osobních příjmech a výdajích ministra financí Andreje Babiše (ANO), o kterých informoval Týdeník Echo, by se měla zabývat finanční správa. Zásah finanční správy žádají někteří poslanci – a to nejenom opoziční, ale i z vládních stran. Finanční správa má totiž podle nového zákona od začátku prosince loňského roku možnost prověřovat původ majetku, nepřiznané příjmy zdanit a vyměřit penále.

Charitativní ples na Hradě

Večeři s prezidentským párem, výlet do Londýna či Paříže, divočáka z lánské obory nebo lístky na koncert Karla Gotta mohli na dnešním reprezentačním plese Ivany a Miloše Zemanových vyhrát hradní hosté. Za vstupenku na ples do Španělského sálu, která je zároveň lístkem do tomboly, museli zaplatit 8000 korun. Sál byl i přesto zcela zaplněn. Mezi hosty nechyběla řada současných ministrů.

Pnutí kvůli pohřbům

Silné emoce ze strany ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) provází projednávání změn v pohřebnictví ve sněmovně. Nejdříve se zkraje týdne rozčílila kvůli přerušení schůze a komunisty obvinila z obstrukcí, nyní před poslance předstoupila se značně procítěným projevem. „Objíždím pohřební služby i krematoria a jsou věci, o kterých by se raději nemělo veřejně mluvit,“ prohlásila šéfka resortu. Novela ohledně pohřebnictví prošla v pátek prvním čtením. Úprava například zpřísňuje…