Sobotkova návštěva Japonska

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je třetí den na návštěvě Japonska. Ve čtvrtek se přesunul z Tokia do Kjóta slavným rychlovlakem šinkansen, který trasu zvládne za dvě hodiny a 19 minut. Sobotka doufá, že něco podobného zažije i v České republice.

Záplavy v Praze

Na řeče Kocábě ve Štěchovicích u Prahy byl dnes dopoledne kvůli vydatnému dešti vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Meteorologové nevylučují, že Kocába dosáhne třetího stupně a že se rozvodní i další řeky nejen ve Středočeském kraji. Podle mluvčího středočeských hasičů Jaroslava Gabriela je evakuována základní škola v Černošicích kvůli podezření, že voda narušila základy objektu. Zaplavené jsou rovněž ulice ve Všenorech.

PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ

Hnutí ANO bývalého ministra financí Andreje Babiše představilo své „daňové“ sliby pro podzimní sněmovní volby. Plánuje, jak to už před volbami bývá, především snižovat daně a ušetřit peníze chce jak podnikatelům tak zaměstnancům. Babiš také chystá změny ve své vlajkové lodi elektronické evidenci tržeb, která nefunguje ještě ani rok. Vyjmout z ní chce e-shopy, vánoční kapry, školní bufety i spolky.

Skupina Julius Šuman

Skupina Julius Šuman zveřejnila ve čtvrtek další nahrávku, na které mluví bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) a tehdejší novinář Mladé fronty Dnes Marek Přibil. Tentokrát se rozhovor netýkal současných politických oponentů, ale událostí kolem listopadové revoluce v roce 1989. Babiš v nahrávce mluví o Václavu Havlovi, kterého spojuje se státní bezpečností, i o své někdejší pravé ruce Radmile Kleslové (ANO).

  • AKTUALIZOVÁNO
  • , ,

Další kandidát na prezidenta

Nově vzniklá Občanská demokratická aliance (ODA), která používá název kdysi populární pravicové strany, ve čtvrtek dopoledne představila vlastního kandidáta na úřad prezidenta. Je jím Vratislav Kulhánek, někdejší šéf představenstva Škoda Auto nebo Českého svazu ledního hokeje.

Počasí v ČR

V části Středočeského kraje extrémně prší a bude tam dál vydatně pršet. Meteorologové dnes ráno vydali výstrahu pro okresy Beroun, Příbram a Praha-západ, a to s nejvyšším stupněm nebezpečí. Upozornili na to, že hrozí podemletí krajnic a mostů. Právě kvůli podemletí železniční tratě nejezdí až do odvolání vlaky mezi Prahou a Berounem.

JOSEF KOUTECKÝ

Setkání s profesorem Josefem Kouteckým, zakladatelem dětské onkologie v Česku, patří k vzácným zážitkům. V profesorově obývacím pokoji, v obklopení obrazů a soch s motivy Jana Nepomuckého či Rudolfa II., prostupuje nitrem poklidno, které ještě před chvílí bylo kdovíkde. Přicházejí úvahy, zda étos první československé republiky mohl být jako toto místo, jsou však přetrženy otázkou: „Bude vám vadit, když při povídání budu kouřit viržínko? Já kouřím celý život doutníky, ale teď máme raději…

Předvolební průzkumy různých výzkumných společností se často velmi liší a u některých hlavně výrazně pokulhává kvalita provedení. Střízlivě je přitom hodnotí i samy politické strany a jejich lídři. Jedná se zřejmě o jednu z mála věcí, na které se shodnou politici napříč politickým spektrem. Například předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého pasují prakticky do role nového premiéra, odhadům nevěří. Podle jeho úhlavního nepřítele předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nemonitorují skutečnou situaci.

,
NOVÉ

VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY

 

Žaloba na dva policisty

Kauza pražského studenta, kterého za výkřik „měli byste se stydět za čínského prezidenta“ zadržela policie a na služebně ho pak zfackovali dva policisté, spěje ke svému konci. Oba muži zákona jdou po více než ročním vyšetřování k soudu. Obžalováni jsou v jednom případě za závažný zločin, ve druhém za přečin zneužití pravomoci úřední osoby. O jejich vině bude rozhodovat v pátek Obvodní soud pro Prahu 2.

Protikuřácký zákon

První měsíc platnosti takzvaného protikuřáckého zákona se v ostravských, dříve kuřáckých restauracích projevil větším či menším úbytkem hostů. Strážníci musí řešit stížnosti na hluk před restauracemi, zjistila ČTK. Zákon zakazující kouření v pohostinstvích a restauračních zařízeních začal platit 31. května.

KOMPLIKACE NA CESTĚ K MOŘI

Se začátkem prázdnin čeká Evropu masový přesun rekreantů ze severu na jih a zpět, který je tradiční letní zkouškou kapacit hlavních dopravních tahů a v neposlední řadě i trpělivosti řidičů. Podobně jako v loňském roce i letos zkomplikují v některých zemích cesty k moři či na hory vedle dopravních uzavírek také hraniční kontroly, což se v případě Německa, Rakouska, Slovinska či Chorvatska dotkne i Čechů. Německo navíc provádí po celé délce svých hranic namátkové kontroly kvůli nadcházejícímu…

Polepší si o 12 tisíc

Generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi vzroste měsíční plat v novém funkčním období od letošního října o 12 000 korun na 242 000 korun. Vyplývá to z nové manažerské smlouvy, kterou ve středu schválila Rada ČT. Řekla to mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Policisté mají nové BMW

Policie si ve středu v Praze vyzvedla další nové BMW i8. Luxusní hybridní automobil, který může dosáhnout rychlosti až 250 km/h, si už policisté převzali 10. května. Tehdy s ním však moc dlouho nejezdili. 30. května vůz havaroval na Brněnsku, když v něm jel hradní protokolář Vladimír Kruliš.