Iniciativa, která vznikla jako reakce na tweet Andreje Babiše o tarifech, získala za pouhé tři dny 15 000 zákazníků. Ti jsou nespokojení s tím, že musí platit skoro devítinásobek ceny, než jakou má ve smlouvě ministerstvo financí. Iniciátoři tak chtějí spojit co nejvíce lidí a pokusit se vyjednat pro obyčejné lidi příznivé podmínky.

,
NOVÉ

Snížení tarifů

 

MIGRANTI V PŘÍSTAVU CALAIS

V posledních měsících se objevilo několik případů českých řidičů kamiónů, kteří dostali od britských úřadů vysoké pokuty za to, že do země přivezli uprchlíky. Ti přitom většinou vniknou do nákladového prostoru, aniž by o tom měl řidič tušení. Pokuty padají i v případech, kdy řidiči a firmy udělají všechno pro to, aby k tomu nedošlo. Situací se zabývá jak české ministerstvo zahraničí, tak sdružení dopravců. Podle nich se navíc řidiči v posledním roce nechtějí kvůli otřesné situaci v přístavu…

Prezidentská necesta za Trumpem

Na odloženou návštěvu Spojených států s prezidentem Milošem Zemanem ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepojede. Řekl, že je zklamán, že prezident Donald Trump nenašel ve svém kalendáři termín na setkání a mrzí ho zřejmě neuskutečněný kšeft, který mu prý chtěl nabídnout přímo v Bílém domě.

Letecký výcvik v Česku

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal na Hradě skupinu budoucích čínských pilotů. Ta minulý týden zahájila čtrnáctiměsíční praktický výcvik na letišti u Bystřice na Benešovsku. ČTK to dnes sdělila Šárka Hodková z letecké školy F AIR. Zeman letiště loni navštívil a přimlouval se tehdy, aby čínských kadetů školících se u Bystřice přibývalo.

Z nákupu sídliště teď nic nebude

Firma Kennial nekoupí více než 700 bytů na sídlišti v Praze-Písnici, které prodávala energetická firma ČEZ. Důvodem je žaloba nájemníků na určení vlastnictví a právní vady, které nebyly součástí podmínek tendru. Za společnost to sdělila Barbora Hanáková. Firma Kennial, která patří do skupiny ARCA Capital podnikatele Pavola Krúpy, letos v únoru vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou zhruba 1,3 miliardy korun.

Antiekologické ocenění

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000, řekl dnes v Brně Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá. Podle Ťoka zařazení této lokality do soustavy chráněných území koliduje s plánem resortu vybudovat v místě umělé koryto, aby zlepšilo splavnost řeky velkými loděmi. Zároveň ministr obvinil…

Koupě Eden Areny

Skupina CEFC dnes převzala 100 % akcií společnosti Eden Arena. Kupní cena nebyla zveřejněna, odhad je kolem jedné miliardy korun. Stadion chce společnost dále využívat nejen jako zázemí fotbalového klubu SK Slavia Praha, který vlastní, ale i jako sportovně-kulturní centrum.

Hromadnému napadení čelili ve čtvrtek večer strážníci v podchodu pod brněnským hlavním nádražím. Skupina asi dvaceti bezdomovců s několika psy je tam začala slovně a fyzicky napadat. Na místě zasahovalo 12 strážníků i policisté. Událost se obešla bez zranění. Případ bude mít dohru u správního řízení, řekl dnes ČTK mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Bezdomovci v podchodu drželi tryznu za svého zesnulého známého.

,
NOVÉ

Bitka v Brně

 

Babiš má problém

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) doručil dopis, ve kterém vysvětluje na žádost poslanců některé okolnosti svého podnikání, elektronicky i fyzicky do Sněmovny během dopoledne. Novinářům ve Sněmovně řekl, že podle svého názoru všechno vysvětlil, ale očekává, že premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) to stačit nebude. Předseda vlády svými neustálými útoky zásadně poškozuje vládu, řekl Babiš.

NOVÉ

Ani posledním dopisem adresovaným Sněmovně podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy nerozptýlil ministr financí Andrej Babiš (ANO) pochybnosti o svém podnikání. Premiér a šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka tak podle něj nemá jinou možnost, než Babiše odvolat. „Na tahu je nyní premiér. Teď už vyčerpal možnosti řečnění a musí jednat,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Počasí udeřilo

Koncem dubna se nečekaně vrátila zima. V Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav. Kvůli popadaným stromům je v jižních Čechách uzavřena řada silnic, nejezdí vlaky a více jak deset tisíc domácností je bez proudu. Sněžení ráno komplikovalo dopravu i na Vysočině a v Jeseníkách. Na severu Moravy a ve Slezsku po nočním dešti stoupají hladiny řek a hrozí povodně.

Změny v pohřebnictví

Noví podnikatelé v pohřebnictví zřejmě budou muset skládat zkoušku a mít praxi v oboru, zakážou se nejlevnější papírové rakve. Zpřísnění podmínek přinese vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Předlohu, která také posílí kontrolu v oboru a upraví sankce za prohřešky, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Spor v koalici

Nic jsem neukradl a vše bylo legální, to je zhruba obsah dopisu, který poslal ministr financí Andrej Babiš předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi. Dopis má být ministrovou odpovědí poslancům, kteří jej nedávno vyzvali, aby do konce dubna objasnil své nákupy korunových dluhopisů a vyvrátil podezření z daňových úniků.