V obci Dolní Břežany, jež přiléhá na jihu ku Praze, bylo v posledních čtyřech letech postaveno mezinárodní výzkumné laserové centrum Extreme Light Infrastructure – Beamlines (nebo ELI). Díky sedmi miliardám korun vůbec nejdražší vědecká investice v Česku. Stavba vloni získala 1. místo v soutěži Grand Prix architektů 2016 v kategorii novostavba. Lasery v ní ale ještě nejsou. Mají být celkem čtyři, čerstvě dostavěn je první, a mají být nejvýkonnější na světě. Co jsou vlastně lasery zač, jak se…


ROZHOVOR

TÝDENÍK ECHO

 

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Za méně než deset dní startuje druhá vlna obávané elektronické evidence tržeb (EET), a proto opět vrcholí série protestních akcí proti této nové povinnosti. Nejdříve se v sobotu sejdou demonstranti, kterých by mohly být i tři tisíce, na Václavském náměstí, na konci února skončí petiční akce za zrušení této povinnosti a 1. března v den startu druhé fáze evidence proběhne symbolické zavření obchodů.

Až 50 tisíc za několikadenní zpoždění

Zemětřesení o síle minimálně čtyř stupňů Richterovy škály, vichřice přinejmenším o 75 kilometrové rychlosti nebo lavina. To jsou podle finanční správy ospravedlnitelné důvody, které mohou vést k prominutí pokuty za včasné nepodání kontrolního hlášení DPH. Podle dostupných informací ale Generální finanční ředitelství z 89 milionů korun na pokutách za rok 2016 prominulo jedinou sankci ve výši 25 tisíc korun.

ZÁCHRANA OKD

Odbory nesouhlasí s rozhodnutím vlády neodkoupit společnost OKD prostřednictvím státního podniku Diamo. Po pondělním jednání tripartity to novinářům řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj jde o nezodpovědné rozhodnutí. Návrh na souhlas s odkupem v pondělí kabinetu předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Problémy u Paroubků

Expremiér a bývalý šéf sociální demokracie Jiří Paroubek řeší vážné manželské problémy, kvůli kterým se Petra Paroubková odstěhovala i s jejich sedmiletou dcerou. Paroubková, kterou proslavil výrok, že její muž má „sexy mozek“, trpí podle bývalého premiéra těžkými depresemi. 64letý Paroubek se nechal slyšet, že manželství chce zachránit. Píše o tom deník Blesk.

Nové pracovní příležitosti v Amazonu

Americký internetový prodejce Amazon letos nabere v Dobrovízi u Prahy a v pražské korporátní kanceláři 1 000 stálých zaměstnanců. Již nyní v tuzemsku zaměstnává přes 3 000 lidí. V Evropě společnost plánuje vytvořit celkem 15 000 pracovních míst, během jednoho roku tak Amazon přijme rekordní počet zaměstnanců.

MLÁDEK VE VLÁDĚ KONČÍ

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v souvislosti s Tomášem Prouzou jako možným novým ministrem průmyslu uvedl, že má blízko k neziskovým organizacím, které účelově útočí na prezidenta Miloše Zemana. Ovčáček to napsal na Twitteru. O státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Prouzovi se spekuluje jako o nástupci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (oba ČSSD). Vztah Prouzy se zástupci Pražského hradu je dlouhodobě napjatý.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odmítl, že by selhal v záležitosti cen mobilních dat. Kampaň proti němu prý odstartoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Postupem resortu v této oblasti dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůvodnil své rozhodnutí navrhnout ke konci února Mládkovo odvolání. Předseda vlády se podle Mládka řídí radami svých poradců pro public relations.

,
NOVÉ

Reakce ministra na odvolání

 

Bartoš zpochybňuje holokaust

Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš čelí v obžalobě mimo jiné tomu, že vyvracel existenci plynových komor v nacistických koncentračních táborech. Podle obžaloby také tvrdil, že se nadsazuje počet židovských obětí usmrcených během druhé světové války. Ve svých projevech a článcích Bartoš podle spisu podsouval negativní pohled na Židy, obdobně se vyjadřoval o imigrantech z Blízkého východu a severní Afriky.

Modernizace letiště

Ochranné hlukové pásmo, které kolem letiště ve Vodochodech loni v listopadu vyhlásil Úřad civilního letectví, soud minulý týden zrušil. Uvedly to dnes Hospodářské noviny s tím, že to komplikuje plány skupiny Penta na rozšíření letiště. Na Městský soud v Praze se obrátili starostové okolních obcí, kteří proti plánovanému rozšíření provozu na letišti dlouhodobě bojují. „Je to vrácení se o čtyři roky zpět,“ řekl listu právník leteckého úřadu Jindřich Kalíšek.

Babišovy dluhopisy

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes v Poslanecké sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které majitelé nakoupili od svých firem. Novinářům to řekl během jednání vlády. Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.