Další vojáci do Iráku

Předseda výboru Severoatlantické aliance a armádní generál Petr Pavel v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že boj proti terorismu nebude jen zahrnovat čím dál tím více zemí, ale je to záležitost na několik generací. Zároveň zdůraznil, že za prioritu nelze označit operace v Afghánistánu nebo Iráku. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by v Iráku mohlo působit až 150 dalších členů české armády.

sjezd KDU-ČSL

Evropská unie prochází nejhorší krizí ve své historii. Pro Česko ale členství v unii nemá žádnou alternativu, a proto musí země hledat cestu, jak unii pomoci. Na sjezdu KDU-ČSL se na tom shodli lidovečtí europoslanci. Lidovci apelovali, aby se Česko snažilo stát se součástí integračního jádra EU. K vícerychlostní unii totiž směřuje současný vývoj po brexitu.

Nový ministr financí

Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) se ohradil proti tvrzení, že by byl nástupcem jeho předchůdce Andreje Babiše. V Otázkách Václava Moravce také řekl, že nevěří v penzijní reformu, protože několik set korun ročně nepřispívá k lepší úrovni seniorů. Zároveň uvedl, že výdajové rámce rozpočtu na příští rok sestavil jeho předchůdce korektně. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek kontroval, že navržené výdajové limity jsou obžalobou nečinnosti vládní koalice, protože podle něj neudělala nic k…

průzkum mínění

Postoj prezidenta Miloše Zemana ve vládní krizi mu sebral část voličů. Naopak přibylo potenciálních voličů bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. I přesto by teď nejvíc Čechů v prezidentských volbách hlasovalo pro Zemana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas, který také potvrzuje, že vládní krize oslabila vedle Zemana také ČSSD a ANO.

Nehoda

Záložník fotbalové Sparty Aleš Čermák v noci v opilosti naboural. Český reprezentant do 21 let podle AKTU.cz nadýchal 1,5 promile alkoholu. S poraněným hrudníkem skončil v nemocnici. Podle serveru iSport utrpěl zlomeninu tří žeber a s největší pravděpodobností přijde o červnové mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

EET

Finanční úřad pro Středočeský kraj rozdal do poloviny května kvůli pochybení v elektronické evidenci tržeb (EET) pokuty v celkové výši 515.800 korun. Nejčastějšími proviněními, se kterými se pracovníci finančního úřadu pro Středočeský kraj setkali, bylo například nevystavení účtenky nebo neumístění informačního oznámení. Některé pivovary zaznamenaly se zavedením EET úbytek zákazníků. ČTK to zjistila v anketě mezi státní správou, pivovary a provozovateli restaurací.

Zahraniční cesta prezidenta

Prezident Miloš Zeman na začátku června navštíví Vietnam a Kazachstán. Do Vietnamské socialistické republiky se vydá na státní návštěvu, v Kazachstánu se zúčastní zahájení Expa 2017. Vyplývá to z podkladů vlády, která bude ve středu financování cesty prezidenta schvalovat.

Lidovci si v sobotu na sjezdu odhlasovali koalici se STAN, zvolili si staronového předsedu Pavla Bělobrádka, prvního místopředsedu Mariana Jurečku a představili volební spot od Filipa Renče, se kterým chtějí uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny. Podle znovu zvoleného místopředsedy Jana Bartoška má koalice velký potenciál a Pavel Bělobrádek má našlápnuto na premiérské křeslo.


NOVÉ

sjezd KDU-ČSL

 

Televizní a rádiová revoluce

Poslanci rozhodli, že si Češi budou muset pořídit nové televize, nebo alespoň set-top boxy. Málo už se ale mluví o tom, že podobná výměna zřejmě potká i rádia. Zatímco televize schopné přijímat nový vysílací standard DVB-T2 se už lidé naučili kupovat, s rádii je situace horší. Je to dáno i tím, že v nabídce obchodů je 85 % rozhlasových přijímačů nevybavených DAB tunerem, proto se z nich úderem roku 2025 stanou pouhá těžítka a lapače prachu.

Středočeská kandidátka ČSSD

Středočeskou ČSSD povede do podzimních sněmovních voleb stejně jako před čtyřmi lety nynější předseda dolní komory Jan Hamáček. Dvojkou na kandidátce je odstupující ministryně školství Kateřina Valachová, třetí místo patří poslanci a ekologovi Václavu Zemkovi. Podobu kandidátky v sobotu schválili straníci v referendu, potvrdil Robin Povšík ze středočeské ČSSD. Lídr podle něj získal 85,73 procenta podpory.

Propagační video

Nově vzniklá koalice KDU-ČSL a hnutí Starostů a nezávislých (STAN) má své propagační video. Podílel se na něm známý český režisér Filip Renč, který dříve podporoval prezidenta Miloše Zemana. V klipu vystupují „dětské verze“ Pavla Bělobrádka a Petra Gazdíka, kteří si v průběhu dokazují věrnost, odvahu a sílu nově vzniklého spojení. Na konci se při idylické procházce objeví i tváře hlavních představitelů koalice tak, jak je známe dnes.

Památník rodičů Wintonových dětí

Na pražském hlavním nádraží byl odhalen památník připomínající rodiče židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají. V sobotu odpoledne ho odhalily dvě z 669 zachráněných Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová. Na slavnostním odhalení se sešlo devět takzvaných Wintonových dětí.

Královehradecká kandidátka ČSSD

Kandidátku ČSSD pro sněmovní volby povede v Královéhradeckém kraji náchodský starosta a poslanec Jan Birke. Jako lídra jej potvrdilo krajské referendum. V sobotu to řekl krajský tajemník strany Petr Náhlovský. Birke je současně manažerem strany pro nadcházející sněmovní volby.